SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Východoeurópske semifinále First Lego League vyhrali Slováci

1

Až desať slovenských tímov cestovalo do poľského mesta Lodž na východoeurópske semifinále prestížnej súťaže First Lego League určenej pre mladých nadšencov robotiky a programovania. Samozrejme sme tam nechýbali ani my ako hlavný mediálny partner a snažili sme sa zachytiť atmosféru podujatia. 

Princípy súťaže na našom videu vysvetľuje Angelika Haneszová, trénerka a mentorka víťazného tímu TalentumSAP.

FIRST LEGO League je najväčšia robotická súťaž pre mladých, ktorej sa zúčastňujú desaťtisíce detí na celom svete a najlepšie tímy postupujú do ďalších - semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Každý rok sú zadané nové úlohy a súťažiaci sa v tímoch – pripravujú na súťaž. Témou ročníka 2017-18 je „Hydro Dynamics“ – voda a všetko s ňou spojené - ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať. Súťažiť v tíme, tak ako po minulé roky, môže maximálne 10 detí a tím musí viesť dospelá osoba – tréner.

Základom FLL je robotická súťaž počas ktorej deti riešia "zapeklité misie" použitím robota, ktorého samé navrhli, postavili a naprogramovali v čase od vypísania úloh (zvyčajne august) do termínu konania súťaže (november-január). Okrem postavenia robota musia deti spracovať aj zadanú výskumnú úlohu, ktorej výsledky musia byť schopné vhodným, najlepšie zábavným, spôsobom prezentovať pred porotou. Takýmto spôsobom súťaž simuluje reálny svet: deti pracujú ako tím každý rok na nových úlohách, s použitím obmedzených zdrojov a musia stihnúť daný termín.

Komisári pripravujú stoly na robotickú súťaž

V dopoludňajšej časti sa predstavili tímy v kategórii Robot Design, kde porota posúdila a obodovala konštrukciu každého robota a tiež v kategórii  Prezentácia výskumného projektu, kde každý tím prezentoval pred porotou svoj projekt na tému voda.

Prezentácia výskumného projektu

Cieľ kategórie Tímová práca je daný už v jej názve. V princípe je to spoločenská hra a rozhovor s tímom - posúdenie spoločného ducha a akcieschopnosti. Popoludní sa konali robotické hry s predstavením modelov - robotov, pomocou ktorých sa snažil každý tím vyriešiť čo najviac misií v stanovenom časovom limite 2 a pol minúty.

V celkovom poradí slovenské tímy obsadili na vrchole rebríčka prvé, tretie a piate miesto.

1. - TalentumSAP

3. - RDS Team

5. - IT-PRO-BESST (spolu s HobbyRobot)

Pre zaujímavosť víťazný tím TalentumSAP z Košíc v minulej sezóne úspešný tím reprezentoval Slovensko na Svetovom festivale v USA. „FLL nie je len súťaž, je to životný štýl. To, že sú úlohy - misie rozmanité, je tam robotika či výskumný projekt, dáva možnosť rozvíjať okrem konštruktérskych a programátorských vedomostí, aj sociálne, výtvarné a organizačné zručnosti a tiež ponúka možnosť zlepšovať sa po komunikačnej stránke. Okrem toho deti počas prípravy trávia spolu veľa času, vytvárajú sa nerozlučné priateľstvá a úprimné vzťahy“ povedala Angelika Haneszová, trénerka a mentorka víťazného tímu.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Lego robot súťaž

1 komentár

Cena poroty reakcia na: Východoeurópske semifinále First Lego League vyhrali Slováci

14.2.2018 21:02
Taktiez tim Legolas, ktory ziskal cenu poroty, bol z Bratislavi. Umiestnil sa celkovo na 11. mieste.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať