
Výskumníci z MIT pomocou Wi-Fi vidia ľudí cez stenu
Výskumníci z Laboratória informatiky a umelej inteligencie MIT vyvinuli softvér, ktorý používa zmeny v signáli Wi-Fi na rozpoznanie siluet ľudí cez stenu. Tím zostrojil zariadenie nazvané RF-Capture, ktoré vysiela bezdrôtové signály a potom analyzuje ich odrazy, čím vytvorí podobu ľudí.
Táto technológia je rozšírením projektu, na ktorom sa v MIT pracuje už niekoľko rokov. V roku 2013 tu použili podobnú vysokofrekvenčnú technológiu na detekciu pohybu na druhej strane steny. Teraz je zariadenie RF-Capture dostatočne prepracované na to, aby určilo jemné rozdiely v telesných tvaroch a s presnosťou na 90 % dokáže rozlišovať medzi 15 ľuďmi na druhej strane steny. Môže dokonca detegovať aj dýchanie a tep človeka.
A ako to celé funguje? Prístroj vysiela signál Wi-Fi, ktorý prechádza cez stenu a odráža sa od rôznych častí tela pohybujúceho sa človeka. Na identifikáciu častí tela sa použije algoritmus a vytvorí sa silueta pohybujúcej sa postavy. Keď vedci zamerali prístroj na konkrétne vzory pohybu, boli dokonca schopní prečítať, čo osoba na druhej strane múra píše rukou do vzduchu.
Zariadenie RF-Capture by sa dalo použiť napríklad na sledovanie starších osôb žijúcich osamote. Bolo by schopné zistiť, keby takáto osoba spadla. Takisto by sa táto technológia dala využiť v inteligentnej domácnosti na detegovanie gest na ovládanie spotrebičov, ale aj na ovládanie videohier.
A ak vám napadlo, že je to skvelý spôsob na špehovanie niekoho, nie ste ďaleko od pravdy. Vedci sa vyjadrili, že sú nevyhnutné ešte isté úpravy, v súčasnosti vraj pracujú na blokátoroch, ktoré by umožnili sledovanie osoby len jej vlastným zariadením. A samozrejme, treba vypracovať aj pravidlá určujúce, kedy a za akých podmienok možno takéto prostriedky použiť
Výskum bude prezentovaný tento mesiac na podujatí SIGGRAPH Asia.
Zdroj: gizmodo.com