CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Warp pohon zo Star Treku je čoraz bližšie k realite

Technológie
3

Myšlienka warp pohonu, systému umožňujúceho cestovanie rýchlejšie ako svetlo, zaujala predstavivosť už v populárnom sci-fi seriáli Star Trek. Aj keď tento pohon vyzerá skôr ako sci-fi, vedci sú čoraz bližšie k jeho realizácii. Koncept, ktorý prvýkrát navrhol v roku 1994 fyzik Miguel Alcubierre, predpokladá vytvorenie bubliny v časopriestore, ktorá “ohýba” vzdialenosti a umožňuje dosahovať rýchlosti vyššie ako svetlo.

Hoci je táto teória opodstatnená, považovala sa za nepraktickú, kým ju nezačal skúmať vysokoškolský študent Joseph Agnew. Je presvedčený, že ak sú splnené energetické požiadavky, teóriu nemožno vylúčiť. Einsteinova teória relativity však predstavuje veľkú výzvu. Tvrdí, že keď sa objekty pohybujú rýchlejšie, získavajú na hmotnosti, čím sa zrýchlenie stáva čoraz ťažším. Dosiahnutie rýchlosti svetla by si vyžadovalo nekonečnú energiu, čo by bolo pre bežné kozmické lode nemožné.

Movember SK

Alcubierrov pohon naznačuje obídenie tohto obmedzenia deformáciou časopriestoru. Navrhuje vytvoriť bublinu okolo vesmírnej lode pomocou prstenca zápornej hmotnosti. Tento prstenec by stlačil časopriestor pred loďou a rozšíril ho za ňou, čo by umožnilo cestovanie rýchlejšie ako svetlo bez porušenia univerzálneho rýchlostného limitu. Vesmírna loď by zostala v bubline, dodržiavala by limit rýchlosti, ale pohybovala by sa výnimočnou rýchlosťou vzhľadom na pozorovateľov zvonku.

Hlavnou prekážkou je obrovské množstvo vyžadovanej energie. Na pohon vesmírnej lode pomocou Alcubierrovho pohonu by bola potrebná hmotnosť rovnajúca sa hmotnosti Jupitera, čo predstavuje astronomické množstvo energie. Inžinier NASA Dr. Harold „Sonny“ White pracuje na riešení tohto problému. Domnieva sa, že zmena tvaru prstenca s negatívnou hmotnosťou by mohla výrazne znížiť potrebu energie a potenciálne môže znížiť potrebnú hmotnosť na približne 700 kg.


Zdroj Foto: Harold White

Jeho tím v NASA buduje Whiteov-Judayov interferometer warp poľa, zariadenie určené na detekciu a generovanie malých warp bublín. Hoci to nemusí okamžite umožniť cestovanie do vzdialených galaxií, je to významný krok k tomu, aby sa warp pohon stal realitou. Okrem Alcubierrovho pohonu sa skúma niekoľko ďalších teórií. Patrí medzi ne manipulácia s ďalšími dimenziami, využitie Casimirovho efektu na získanie zápornej energie a modifikácia kvantovej teórie poľa.

Každá teória čelí výzvam súvisiacim s potrebou exotickej hmoty, negatívnej energie alebo pokročilých technológií, ktoré sme zatiaľ nevyvinuli. Pokrok v oblasti teórie kvantového poľa, manipulácie s energiou a základnej fyziky by však mohol v budúcnosti umožniť realizáciu warp pohonu alebo podobnej technológie. Hoci sme ešte ďaleko od medzihviezdneho cestovania, výskum nás stále približuje k realizácii tohto kedysi fantastického sna.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Genwarp reakcia na: Warp pohon zo Star Treku je čoraz bližšie k realite

15.11.2024 08:11
Pamatate? So so zväzom navecnečasya n ikdyinAk!!! Alebo. Miliardka za hodinu( v kilometroch) ,je absolutorium,,,,,,a nikdy inak!!! Take vypravajte ziakom v pomocnej skole so zjednodusenym učebnym rozvrhom! Dokedy este z nas,uboheho plebsu budu robiť debilov!?
Reagovať

Ako v com je... reakcia na: Warp pohon zo Star Treku je čoraz bližšie k realite

15.11.2024 07:11
...blizsie?
Nevieme sa spolahlivo dopravit ani na susednu planetu a nie este k inej hviezde....
Reagovať

RE: Ako v com je... reakcia na: Ako v com je...

15.11.2024 10:11
Ale vieme, len nám chýba Unobtanium na opláštenie motora.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať