SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Xiaomi Mi 10T Pro 5G - výkonný vlajkový smartfón za výbornú cenu

6

Hlavné lákadlo nového smartfónu od Xiaomi, ktorý je cenovo výrazne zoštíhleným nástupcom modelu Mi 10 5G, je jeho pripravenosť na konektivitu v 5G sieťach a, samozrejme, aj fotoaparát s rozlíšením 108 megapixelov a možnosťou nakrúcania videí v 8K rozlíšení. Televízory s 8K sú na trhu už druhý rok a každý hrdý majiteľ sa bude chcieť pochváliť vlastnými videami v tomto rozlíšení.

Dizajn a konštrukcia

Na testovanie som mal k dispozícii model v striebornej farbe. Predná aj zadná stena je z odolného skla Corning Gorilla Glass 5, pričom veľmi pozitívne hodnotím, že zadná stena je jemne matná, takže smartfón sa v ruke menej kĺže. Dlhšie strany sú príjemne zaoblené, čo prispieva k dobrému držaniu smartfónu. Aby bol vytvorený efektný dizajnový kontrast, rám z hliníkovej zliatiny je kovovo lesklý. Bočné hrany sú zaoblené, na hornej a dolnej strane sú ploché fazetky, takže pri troche jemnocitu dokážete smartfón na spodnú postaviť.

Pri používaní majte na pamäti, že Mi 10T Pro nemá deklarovanú odolnosť proti vode. Na hornej strane je aj infračervená dióda na ovládanie spotrebičov. Snímač odtlačkov je zabudovaný do podlhovastého tlačidla na prebudenie/uspatie na pravej bočnej strane. Je umiestené tak, aby bolo v ergonomickom dosahu palca pravej ruky.

Prekvapila ma rýchlosť a presnosť autentifikácie. K dispozícii máte aj pohodlné odomykanie snímkou tváre. Je to však len 2D snímka, takže táto metóda je menej bezpečná. Kľúčový dizajnový prvok zadnej steny je platforma obdĺžnikového tvaru s objektívmi fotoaparátov. Tá vyčnieva asi 1,5 mm, ale inak to konštruktéri vyriešiť nemohli, pretože tento smartfón využíva snímač nielen s extrémne veľkým rozlíšením, ale aj veľkou plochou, takže objektív musí byť od snímača v určitej vzdialenosti. Platforme dominuje veľký objektív hlavného fotoaparátu, pod ktorým sú v ďalšie dva objektívy a LED blesk. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako ďalší objektív, je len dizajnový prvok, aby mohli byť tieto menšie objektívy s bleskom harmonicky usporiadané do štvorice.

Displej

Displej je rovný, s malým otvorom na selfie kameru v ľavom hornom rohu. Využíva technológiu IPS a hlavne hráčov poteší maximálna obnovovacia frekvencia 144 Hz, čo je typická hodnota pri dobrých herných monitoroch. Vyššia obnovovacia frekvencia však zároveň znamená aj vyšší odber energie z batérie, takže si v nastavení môžete vybrať obnovovaciu frekvenciu 144, 90 a 60 Hz. Aj napriek pomerne veľkej uhlopriečke je rozlíšenie 1080 × 2400 pixelov viac než dostatočné. Maximálny krátkodobý jas je 650 nitov, trvalo 500 nitov, vďaka tomu displej spĺňa náročné požiadavky štandardu HRD10+ a vychutnáte si ho hlavne pri sledovaní filmov a videí. Pomocou technológie MEMC (Motion Estimation, Motion Compensation) sa do videí pri prehrávaní vkladá viac snímok, aby boli ešte plynulejšie. K dispozícii sú režimy na ochranu očí a pri zobrazovaní na priamom slnečnom svetle sa automaticky zlepšuje kontrast. Vďaka 360° senzoru okolitého svetla dokáže displej inteligentne prispôsobovať jas dokonca aj v protisvetle. Ak to zhrniem, je to jeden z najlepších displejov IPS, ktoré som testoval.

Porovnajte si ceny Xiaomi Mi 10 T Pro v slovenských eshopoch (Denne aktualizované) 

Hardvér a nabíjanie

Procesor Qualcomm Snapdragon 865 ponúka špičkový výkon, takže v tandeme s grafikou Adreno 650 a 8 GB RAM zvládne plynulo aj tie najnáročnejšie hry, pri ktorých odporúčam prepnúť displej na 144 Hz, samozrejme, iba v prípade, ak máte dosť energie v batérii, prípadne možnosť dobíjania. Prekvapilo ma účinné chladenie, prispieva k nemu kovový rám, veľké telo a pravdepodobne aj dobrá tepelná vodivosť tenkého skla. Batéria vydrží jeden a pol dňa intenzívnejšieho, prípadne dva dni bežného používania. V balení je nabíjačka schopná dodať výkon 33 W. Smartfón nemá bezdrôtové nabíjanie. Nabíjačka podporuje štandard Power Delivery 3.0 a v pohode utiahla aj výkonný ultrabook. Reprodukcia zvuku je stereofónna, zvuk je na bežné účely pomerne dobrý. Konektor na pripojenie slúchadiel chýba, no v balení nájdete redukciu, ktorá sa pripája do portu USB-C.

Fotoaparáty

Snímač hlavného fotoaparátu Xiaomi Mi 10T Pro má rozlíšenie 108 megapixelov a svetelný objektív s optickou stabilizáciou obrazu. Môžete sa prepnúť aj na fotenie v takomto rozlíšení a potom výsledný záber má 12 032 × 9024 pixelov a zaberá 25 – 30 MB. Implicitne je nastavený mód zlúčenia štyroch pixelov do jedného, čím sa dosiahne lepšia citlivosť na svetlo pri rozlíšení 25 Mpx (5792 × 4344 pixelov). Matematicky by vychádzalo 27 Mpx, takže záber je orezaný, pravdepodobne preto, aby sa neprejavilo prirodzené zhoršenie kvality optiky pri okrajoch. Zábery zhotovené týmto objektívom sú perfektné za akýchkoľvek svetelných podmienok, ostré, s prirodzenými farbami a vynikajúcou dynamikou obrazu. Zaostrovanie je niekedy nepatrne pomalšie, zrejme v snahe dosiahnuť čo najlepší záber.

Príklady rozostrenia pozadia: miernejšie rozostrenie 

silnejšie rozostrenie

Pri fotení večer a v noci som zistil, že nočný režim je vynikajúci, no ak je na to čas, odporúčam urobiť záber aj v normálnom režime a potom vybrať ten, ktorý vernejšie zobrazuje danú večernú či nočnú scenériu.

Záber hlavným objektívom

Fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx má ultraširokouhlý objektív so zorným uhlom 123°. Tento fotoaparát z princípu nepotrebuje autofokus. Zábery sú v postprocese korigované, aby sa rušivo neprejavovalo súdkovité skreslenie. Ostrosťou sa síce nevyrovnajú hlavnému fotoaparátu, ale pri dobrých svetelných podmienkach sú zábery širokouhlých scén vynikajúce.

Teleobjektív na optickom princípe tento smartfón nemá, ale výrez zo 108 Mpx snímača ho takmer plnohodnotne nahradí. Maximálny zoom, ktorý je kombináciou výrezu a digitálneho spracovania, je 30×. Ešte pri zoome 10× sú zábery ostré a plné detailov.

A ešte jedna dvojica. Záber ultraširokouhlým objektívom

Záber širokouhlým obkjektívom

Tretí fotoaparát s rozlíšením 5 Mpx slúži na fotografovanie makrozáberov. Občas fotím makrofotografie bezzrkadlovkou, takže som zvyknutý, že pri zaostrovaní treba mať dosť trpezlivosti, pretože pri fotení zblízka je k dispozícii len veľmi malá hĺbka ostrosti. Ak sa vám podarí dobre zaostriť, bude makrozáber vynikajúci.

Tu už dobre vidno vplyv hĺbky ostrosti

Používatelia ocenia niekoľko zaujímavých scenárov s dlhými expozičnými časmi, ktoré dokážu rozmazať ľudí pohybujúcich sa za snímaným objektom, zachytiť stopy koncových svetiel či efektne podať rozmazané prúdy vody vo vodopáde.

Scenár maľba svetlom vám umožňuje pomocou vhodného svetelného zdroja, napríklad baterky, vytvárať kresby či nápisy. Pre milovníkov záberov nočnej oblohy sú určené scenáre hviezdne nebo a padajúca hviezda. Režim fotografické klony dokáže tú istú osobu zachytiť až štyrikrát v rôznych polohách. Aby takáto fotka pôsobila realisticky, treba zabezpečiť, aby celá snímaná scéna bola rovnomerne osvetlená.

Vychytávkou je aj 8K video, pričom počas nakrúcania môžete snímať statické zábery s rozlíšením 33 Mpx. Nakrúca sa v režime zlúčených pixelov, keď je rozlíšenie 5792 × 4344 pixelov, na 8K je potrebné rozlíšenie 7680 × 4320. V tomto prípade uprednostnili konštruktéri lepšiu citlivosť na svetlo a fyzické zábery v rozlíšení 6K sú s využitím umelej inteligencie upscalované na 8K. Pri rozlíšení 4K už vynikajúco funguje stabilizácia obrazu.

Funkcia video klony vás zachytí dvakrát do jedného videa, zatiaľ čo funkcia duálne video zaznamenáva súčasne pomocou predného aj zadného fotoaparátu. Časozberné selfie video umožní používateľom vytvárať efekt rýchleho pohybu vpred na ešte pútavejšie vlogy. K dispozícii je aj verzia Mi 10T 5G so 64Mpix fotoaparátom. Rozdiel je len v kapacitách RAM a úložného priestoru. Ostatné parametre sú totožné.

Operačný systém

Samozrejmosť je najnovšia verzia Android 10. Nadstavba MIU11 je prehľadná a na prvý pohľad trochu minimalistická, pretože aplikácie sú implicitne usporiadané do zložiek. Prvotný minimalizmus je však bohato vykompenzovaný možnosťami nastavenia, takže každý si môže používateľské rozhranie prispôsobiť tak, aby mu vyhovovalo.

Verdikt: Vynikajúci smartfón pre mobilných fotografov aj herných nadšencov, nabitý technológiami a pripravený na 5G.

Technické údaje:

Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 865 (1 × 2,84 GHz Kryo 585 + 3 × 2,42 GHz Kryo 585 + 4 × 1,8 GHz Kryo 585), technológia 7 nm+; grafika Adreno 650; pamäť: 8 GB RAM, úložný priestor 256 GB; displej IPS 6,67", FHD+ (1080 × 2400) 20:9, 395 ppi; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý: f/1,7 26 mm (ekvivalent), zorný uhol 82°, 108 Mpx; ultraširokouhlý 123°, f/2,4, 13 Mpx; makro f/2,4, 5 Mpx, AF 2 – 10 cm; predný fotoaparát: 20 Mpx, f/2,2; sieť: LTE; konektivita: Wi-Fi 802.11 ax (Wi-Fi 6), bluetooth v 5.1, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, BDS); batéria: 5000 mAh; operačný systém: Android 10 + MIUI 12; rozmery: 165,1 × 76,4 × 9,33 mm; hmotnosť: 218 g.

Cena: 128 GB – 549 EUR, 256 GB – 599 EUR

+ Kvalitné fotoaparáty, výkon, výborný 144 Hz displej, výdrž batérie

-  Potešila by vodovzdornosť a bezdrôtové nabíjanie

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Xiaomi Mi 10T Pro 5G

6 komentárov

. reakcia na: Xiaomi Mi 10T Pro 5G - výkonný vlajkový smartfón za výbornú cenu

4.11.2020 00:11
Je to tazka 220g tehla.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

4.11.2020 16:11
Vsak si ho nemusis kupit. :D
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

4.11.2020 20:11
Nemusis, to by platilo, keby vyrabali mensie a lahsie. Ale take nie su okrem iphone 12mini. Keby vyrabali aj rozumnu velkost, tak sa nemusim stazovat ;)
Reagovať

RE: . reakcia na: .

4.11.2020 11:11
kúp si lahkú nokiu
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

3.12.2020 23:12
Tak sa pozri na NOKIA 8.3

RE: RE: . reakcia na: RE: .

4.11.2020 12:11
Haha, zo srandy som siel na stranku Nokie pozriet, ci este telefony predavaju. Stranka je z najlacnejsieho "dizajnu", iba skrolovanie obrazkov na jednej stranke. Parametre telefonu skryte. Vidiet, ze rozum v tej firme nie je. 600 eur im urcite za nepodareny produkt nedam :)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať