SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Začínajúcim eko-firmám pomôže nový akcelerátor Challenger, na prihlásenie ostáva niekoľko dní

Tlačové správy
0

Startupy, ktoré sa zameriavajú na zelené technológie s pozitívnym dopadom na životné prostredie majú teraz možnosť prihlásiť sa do nového akcelerátora s názvom Challenger. Príkladom firmy, ktorá prešla podobným programom je slovenský Biotron Labs. Ten už rozbieha spoluprácu s bratislavským magistrátom, vďaka ktorej bude vedieť mesto na základe dát lepšie plánovať zmeny v doprave. Podobné začínajúce firmy sa môžu prihlásiť do Challengera do 28. septembra 2020 na challengeraccelerator.com. Okrem mentoringu môžu získať finančné grant EIT Climate-KIC do výšky 60 000 eur na rozvoj svojich projektov a rokovať o investíciách vo výške najmenej 250 000 eur.

Slovenské startupy dokážu prichádzať s riešeniami, ktoré majú reálny dopad na život v mestách či zmierňovať dopady klimatických zmien. Jedným z príkladov je technologický startup Biotron Labs, ktorý sa venuje zberu a analýze dopravných dát. Tento mesiac rozbieha s bratislavským magistrátom spoluprácu, vďaka ktorej bude hlavné mesto môcť robiť lepšie rozhodnutia v otázkach dopravy. Počas šiestich mesiacov bude Biotron Labs pomocou aplikácie Ubian zbierať anonymizované dáta o pohybe Bratislavčanov. Tieto dáta skombinuje s inými verejne dostupnými a licencovanými dátami. Následne bude schopný odpovedať na otázky magistrátu ohľadom plánovaných zmien, ktoré odľahčia dopravu v meste. Na základe analýzy sa bude mesto napríklad vedieť lepšie rozhodnúť, v ktorých mestských častiach potrebuje záchytné parkoviská, ako ovplyvní pridanie „bus pruhu“ plynulosť premávky alebo bude vedieť upraviť linky verejnej dopravy.

„Spolupráca s mestom pre nás predstavuje možnosť testovať naše riešenia v praxi a zároveň prináša mestu možnosť prijímať kvalitnejšie rozhodnutia postavené na reálnych dátach,“ vysvetľuje spoluprácu Pavol Magic, CEO spoločnosti Biotron Labs.

Dopravná situácia v Bratislave ponúka veľa priestoru pre implementáciu inovatívnych riešení. Vďaka testovaniu riešenia od spoločnosti Biotron Labs môžeme adresovať najpálčivejšie výzvy v oblasti verejnej dopravy, zdieľanej dopravy, parkovania a cyklodopravy,“ hovorí Petra Dzurovčinová, splnomocnenkyňa pre inovácie mesta Bratislava.

Termín prihlášok do akcelerátora Challenger sa blíži

Zber dopravných dát pre magistrát mesta Bratislava je príkladom nasadenia inovatívneho riešenia do praxe. Firme Biotron Labs sa to podarilo aj vďaka akceleračnému programu konzultačnej spoločnosti Civitta. Podobnú možnosť majú teraz začínajúce firmy zamerané na zelené technológie. Civitta otvára nový akceleračný program Challenger, ktorý má pomôcť nakopnúť podnikanie tým firmám, ktorých riešenia majú pozitívny dopad na životné prostredie a prispievajú k lepšiemu životu v mestách. 

„Vybrané firmy, ktoré Challenger vyberie do päťmesačného programu mentoringu, čaká vylepšenie biznis modelu, spôsobu prezentácie či tvorby tímu. Výsledkom bude ich schopnosť vstúpiť rýchlejšie zahraničné trhy, rýchlejšie získať zákazníkov a partnerov a v neposlednom rade získať investície pre svoj ďalší rozvoj,” vysvetľuje Eva Šimeková, CEO v spoločnosti Civitta, ktorá pomáha inovatívnym firmám zo strednej a východnej Európy rozbehnúť svoj biznis.

Startupy v akcelerátore Challenger budú súťažiť aj o finančné odmeny pre rozvoj svojich projektov vo výške 60 000 eur a vybraná firma získa tiež možnosť rokovať o investícii v minimálnej výške 250 000 eur s CB Investment Management, hlavným investičným partnerom programu. Program sa uskutoční aj vďaka partnerom Swiss Re, Microsoft, SBA, SIH, MMLaw a v spolupráci so Slovak American Foundation, Interreg Innow a EIT Climate KIC akcelerátorom.

Firmy majú na prihlásenie čas už len do 28. septembra 2020.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať