SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Zdravotníctvo v roku 2030 - návštevy doktora budú zriedkavé, liečiť sa budeme na diaľku

Tlačové správy
1

Zúriaca pandémia ochorenia COVID-19 urýchľuje dlhodobý proces digitalizácie zdravotníctva v mnohých krajinách. Pod náporom nových prípadov sú nemocnice, vlády a súkromný sektor motivovaní zavádzať do praxe nové spôsoby diagnostiky a liečby. Štúdia technologickej firmy Huawei Technologies predstavuje koncept nového verejného zdravotníctva v roku 2030.

Podľa tohtoročnej správy Svetovej zdravotníckej organizácie sa priemerná dĺžka života zvýšila zo 66,8 roka v roku 2000 na 73,3 roka v roku 2019, pričom projekcie naznačujú, že 16,5 % svetovej populácie bude mať do roku 2030 viac ako 60 rokov.

Zvyšujúci sa priemerný vek prináša niekoľko problémov. Jedným z nich je potenciálny nedostatok doktorov a sestier. Zároveň sa očakáva zvýšený dopyt po zdravotných službách. Do 2030 bude podľa odhadov chýbať až 5,7 milióna sestier a 18 miliónov zdravotníckych pracovníkov. Riešenie by malo byť skryté v troch hlavných oblastiach.

  • Využitie technológií na zisťovanie zdravotných problémov
  • Využitie technológií na vypracovávanie liečebných plánov
  • Využitie technológií na decentralizáciu zdravotníctva

Zachytiť choroby už v zárodku je kľúčové

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je 60% chorôb spôsobených zlým životným štýlom. V tomto prípade môže pomôcť vytváranie modelov životného štýlu na mieru prostredníctvom zdravotných údajov konkrétnych ľudí. Do roku 2030 Huawei očakáva plné využitie bio-senzorických technológií na monitorovanie stavu tela. Veľké dáta a IoT zase pomôžu doktorom vypracovať komplexné grafy zahŕňajúce pacientov zdravotný stav, existujúce diagnózy a aplikované liečby. Tieto grafy potom budú dostupné aj samotnému pacientovi, ktorý si na ich základe upraví životný štýl.

Technológiu možno použiť aj na monitorovanie a predpovedanie šírenia infekčných chorôb. Istá technologická spoločnosť použila spracovanie prirodzeného jazyka a strojové učenie na zhromaždenie údajov zo stoviek tisícov verejných zdrojov, vrátane vyhlásení inštitúcií verejného zdravia, digitálnych médií, svetových agentúr napredaj leteniek, ako aj správ o zdravotnom stave hospodárskych zvierat a populácie  na analýzu šírenia chorôb - 24 hodín denne.

Znížená záťaž chemoterapie

Počas tradičnej  terapie je ožarovanie nasmerované na všeobecné miesto rakovinového tkaniva, ale keďže cieľová oblasť býva často príliš široká, ožarovanie zabíja aj veľké množstvo zdravých buniek- Pomocou technológie AI dokážu systémy adaptívnej radiačnej terapie (ART) automaticky identifikovať zmeny v umiestnení lézie a presnejšie načrtnúť cieľové oblasti pre radiačnú liečbu. To pomáha sústrediť žiarenie len na rakovinové bunky a znižuje poškodenie zdravého tkaniva.

Domáce nemocnice

S použitím modelu „zber údajov z domácich zariadení + 5G + cloud computing“ môžu byť zdravotné údaje jednoduchšie zdieľané medzi komunitnými nemocnicami a lekárskymi strediskami. Po nasnímaní obrázkov na zdravotnícke zariadenia, no v ľahších prípadoch aj na mobilné telefóny, bude možné ich automaticky nahrať do cloudu. Odborníci v lekárskych strediskách potom môžu pristupovať k obrázkom v cloude a vydávať diagnostické správy.

To by znížilo záťaž na jednotlivé nemocnice, umožnilo efektívnejšiu stratifikáciu nemocníc a prístup pacientov k najlepším odborníkom aj vo veľkej vzdialenosti.

Ak sa má táto budúcnosť naplniť, budeme potrebovať rapídny nárast výpočtovej sily počítačových sietí. Huawei predpovedá, že do roku 2030 dosiahne celkový svetový výpočtový výkon (FP32) úroveň 3,3 ZFLOPS, čo predstavuje 10-násobný nárast oproti roku 2020. Výpočtový výkon AI (FP16) dosiahne 105 ZFLOPS, čo je 500-násobné zvýšenie oproti roku 2020.

 

Huawei

Všetky autorove články

1 komentár

navstevy u doktora budu zriedkave reakcia na: Zdravotníctvo v roku 2030 - návštevy doktora budú zriedkavé, liečiť sa budeme na diaľku

13.12.2021 23:12
lebo v roku 2030 na slovensku uz takmer ziadnych doktorov mat nebudeme
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať