SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Zipperbot – prvý robotický zips na svete

Technológie
0

Zipperbot.jpg Adam Whiton, ktorý nedávno získal doktorát na MIT, sa podujal na nevšednú úlohu - chce robotizovať krajčírske práce. Založil spoločnosť Betazip LLC a jeho prvý produkt z tejto oblasti sa nazýva Zipperbot. Je to robotický jazdec na zips.

Robot však zvládne podstatne viac než len zazipsovať bundu. Je vybavený optickými a pohybovými senzormi na správne zopnutie zúbkov na zipse. Whiton uskutočnil aj zaujímavý (najmä pre pánov) test - osadil Zipperbot na zips na priliehavej sukni. Keď sa nositeľka sukne začala pohybovať, robot detegoval pohyb a čiastočne odopol zips, aby jej uľahčil chôdzu.

zipperbot_skirt.jpg

Výskumník bol pôvodne zameraný na robotickú kožu, no neskôr sa preorientoval na inteligentné textílie, určené pre nositeľnú elektroniku. Okrem Zipperbota pracuje aj na systéme počítačového videnia, ktoré analyzuje preferovanú farebnú paletu na oblečení zákazníka a potom môže preňho navrhnúť nové vzory a farby na základe tejto analýzy.


Podľa Whitona móda neslúži len na to, aby človek dobre vyzeral, ale môže to byť aj kľúč k harmonickej interakcii medzi robotom a človekom. Robot by mal napríklad pochopiť jemný rozdiel medzi formálnym biznisovým oblečením a voľným pracovným štýlom a dopomôcť tak človeku k relaxácii hoci uvoľnením kravaty.

Pravda, nejaký čas ešte potrvá, kým vám robot povie, že „vyzeráte úžasne v tom obleku". Dovtedy by však Zipperbot mohol začať trend „asistenčného oblečenia", ktoré by pomohlo napríklad ľuďom so zdravotným postihnutím pri obliekaní. Prípadne by mohol poslúžiť v situácii, keď dotknutie sa kontaminovaného oblečenia by mohlo ohroziť ľudské zdravie (napr. pri protichemických ochranných oblekoch).

Zdroj: mashable.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať