SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

7 kľúčových pracovných miest, ktoré vzniknú vďaka AI

Technológie
0

Štúdie už roky prinášajú varovania ohľadne budúcnosti práce. Napríklad správa spoločnosti Dell a Inštitútu pre budúcnosť z roku 2017 hovorí, že „85 % pracovných miest, ktoré budú existovať v roku 2030, ešte nebolo vynájdených“. Možno sme týmto predpovediam doteraz nevenovali patričnú pozornosť. Až verejné spustenie ChatGPT koncom roka 2022 vyvolalo potrebu venovať sa im. Tvrdenie, že svet práce bude už o niekoľko rokov vyzerať výrazne inak, sa už nezdá prehnané. Jasne to ukazuje aj nedávne oznámenie spoločnosti IBM, ktorá chce v najbližších rokoch nahradiť takmer 8000 pracovných miest umelou inteligenciou.

Vedúci pracovníci spoločností z rebríčka Fortune 500 menia plány na počet zamestnancov, vysokoškoláci sa pýtajú, či ich študijné odbory dostatočne pripravia na prácu a či tá práca bude vôbec existovať, keď skončia štúdium. To, že pracovné prostredie sa každých pár generácií úplne zmení, nie je nič nové. No stále je ťažké predstaviť si svet, v ktorom by mohli byť nahradené pracovné miesta, ktoré sa zdajú také dôležité pre podnikanie aj život.

Kristin Fracchiová, ktorá vedie tím produktových marketérov a analytikov v spoločnosti Chegg Skills a ktorá strávila nespočetné hodiny analyzovaním trendov na trhu práce, predstavila vzorku pracovných miest, ktoré dnes ešte neexistujú, ale riaditelia ľudských zdrojov a manažéri školení by si mali byť vedomí, že sú už za rohom.

DELL_032024

1. Prompt inžinier

Táto práca tu už je, ale zaslúži si zmienku z toho dôvodu, že jej popularita v rôznych odvetviach rýchlo rastie. Je to prvý príklad toho, ako rýchlo generatívna umelá inteligencia mení pracovné miesta. Ešte začiatkom roka 2022 sa prompt inžinieri mohli vyskytovať prakticky len v spoločnostiach zaoberajúcich sa umelou inteligenciou. Podľa LinkedIn sa však počet pracovných ponúk, ktoré súvisia s generatívnou AI, od minulého roka zvýšil 36-násobne. Pracovné ponuky pre prompt inžinierov možno nájsť vo viacerých odvetviach – od obranných zložiek až po nemocnice – s platmi až do 300-tisíc dolárov ročne.

2. Manažér spolupráce človeka a stroja

Keďže umelá inteligencia a ďalšie technológie sa čoraz viac integrujú do pracovného prostredia a spoločnosti sa pri dosahovaní podnikateľských cieľov čoraz viac spoliehajú na spoluprácu medzi človekom a strojom, nastupuje manažér pre tímovú spoluprácu ľudí a strojov, ktorého úlohou je zabezpečiť, aby ľudia a stroje dobre spolupracovali.

3. Etik umelej inteligencie

Podobne ako prompt inžinieri aj táto práca už existuje, ale zväčša len v technologických spoločnostiach zameraných na AI alebo vo výskumných inštitúciách. V najbližších rokoch budeme pravdepodobne svedkami rozšírenia tejto úlohy buď ako internej pracovnej požiadavky, alebo ako konzultačnej služby pre väčšinu spoločností, ktoré využívajú AI na prácu.

4. Terapeut digitálnej detoxikácie

Nárast virtuálnej terapie počas pandémie COVID-19 ukázal, že už nie je potrebné mať kritické množstvo klientely v danej geografickej oblasti, na vzostupe sú aj „špecializované“ terapeutické praktiky. Keďže umelá inteligencia rozširuje prítomnosť technológií v každodennom živote, „digitálny detox“ sa môže zmeniť z obyčajného návrhu na odpojenie sa od elektrickej siete na špecifické odvetvie terapeutickej praxe.

5. Dizajnér AI osobnosti

Siri, Alexa a Cortana mali za sebou šikovné tímy, ktoré starostlivo vytvárali ich interaktívne osobnosti. Keďže umelá inteligencia sa rozširuje do rôznych priemyselných odvetví a najmä preto, že je čoraz bežnejšie, že si jednotlivci vytvárajú svoje digitálne dvojčatá, dizajnéri osobnosti umelej inteligencie sa stanú horúcim tovarom pre korporácie, ktoré chcú zaujať svojich zákazníkov, aj pre jednotlivcov, ktorí chcú získať vlastnú virtuálnu slávu.

6. Inžinier biotechnologickej AI

Jedno z najzásadnejších využití technológie generatívnej AI je v zdravotníctve, kde ju možno nasadiť na identifikáciu chorôb alebo genetických porúch. V dôsledku toho sa pravdepodobne objavia pozície, ktoré si vyžadujú vzdelanie v oblasti strojového učenia aj biológie, keďže tempo vedeckých objavov sa zrýchľuje.

7. Návrhár inteligentných miest

S nárastom umelej inteligencie sa možno dočkáme toho, že sa urbanistické plánovanie vyvinie do podoby návrhára inteligentných miest (smart city), ktoré sa budú budovať špeciálne s ohľadom na potrebu ľudí využívať umelú inteligenciu a iné technológie v každodennom živote. Takíto návrhári by pri svojej práci aktívne využívali aj AI na spoluprácu s inžiniermi, architektmi, vedúcimi predstaviteľmi miest a občanmi pri plánovaní používateľsky prívetivejších a udržateľnejších miest. Musíme byť všetci pripravení na to, že nadchádzajúce desaťročia budú vyzerať veľmi odlišne, naše pracovné miesta sa pretvoria, niektoré zmiznú, iné vzniknú.  

Zdroj: inc.com

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať