ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

AB IPBox ONE / Jednotka s Androidom

1

V predchádzajúcom čísle ste si mohli prečítať recenziu novinky od slovenskej spoločnosti AB COM, digitálneho satelitného prijímača AB IPBox TWO. Tentoraz sa pozrieme na jeho cenovo orientovaného bračeka AB IPBox ONE. Prijímače síce vychádzajú z podobného hardvérového základu, ale ich výbava a možnosti sa líšia. Na rozdiel od starších radov modelov AB IPBox pracujúcich s OS Linux a jeho nadstavbou Enigma 2 sa tu stretávame s operačným systémom Android.

Vďaka jednoduchému a intuitívnemu rozhraniu si používateľ na jeho používanie ľahšie zvykne. V rámci menu nájdete, samozrejme, aj aplikačný obchod, takže jeho funkcie a možnosti bude možné rozširovať aj v budúcnosti. V súčasnosti môžete sledovať napríklad programovú ponuku Antik TV, ale aj rôzne streamovacie služby vrátane YouTube a ďalších. Ako aplikácia pracuje aj samotný systém Live TV, ktorý je vlastne nadstavbou, umožňujúcou v našom prípade prijímať satelitné vysielanie. 

Zatiaľ čo AB IPBox TWO je dvojtunerový prijímač, jeho menší braček si vystačí s jedným. Ide o satelitný tuner štandardu DVB-S2X. Prijímač prichádza ešte s menšími rozmermi, napriek tomu však ponúka pomerne široké možnosti konektivity. Bezdrôtovú zabezpečuje dvojpásmová Wi-Fi a bluetooth vo verzii 4.0. Pre malé rozmery prijímača sú konektory USB umiestnené na pravej strane, ide o konektory USB-A a nájdete tu jeden USB 3.0 a jeden USB 2.0. Na zadnej strane sa nachádza už spomínaný satelitný tuner štandardu DVB-S2X, optický S/PDIF, port HDMI, eternet, slot na dekódovaciu kartu a napájací konektor na externý 12 V zdroj.

Vpredu je umiestnený farebný LCD TFT displej, ktorý zobrazuje logo stanice a ďalšie údaje, a LED kontrolka. Na rozdiel od modelu TWO, ktorý využíva diaľkový ovládač pripojený cez bluetooth, tu dostanete klasický ovládač s infračerveným vysielačom. To by nebol až taký problém, ale ovládač je trocha pretlačidlovaný a menej prehľadný. Ovládanie chce trocha cviku, ale ináč funguje spoľahlivo. Keby sa vám predsa len ovládač nepáčil, prípadne chcete mať prijímač umiestnený hoci za televízorom alebo inde mimo dohľadu, výrobca myslel aj na to a za necelých 20 eur si môžete dokúpiť bluetoothový ovládač, rovnaký, aký sa dodáva k modelu TWO.

Ako som sa zmienil v úvode, AB IPBox ONE je cielený predovšetkým na používateľov, ktorí vyžadujú jednoduchú inštaláciu, nastavenie aj ovládanie a je pre nich dôležitá aj cena zariadenia. Preto menší z oboch bračekov prišiel o jeden tuner aj slot na kartu microSD a nemá vstavané mikrofóny na hlasové ovládanie. Napriek tomu však môžete nahrávať na pripojený USB disk, ale aj na sieťové úložisko NAS, prípadne na PC v sieti. Pochopiteľne, pokiaľ chcete sledovať iný program ako nahrávaný, budete v tomto prípade obmedzení na kanály s rovnakou polaritou a v rovnakom pásme ako nahrávaný program. Zväčša si však nahrávanie nastavujete v čase, keď nie ste doma, a v tom prípade to funguje normálne a môžete nahrávať z akéhokoľvek programu.

Okrem nahrávania je prijímač vybavený aj funkciou Time Shift, ktorá umožňuje nahrávanie sledovaného programu na pozadí a jeho oneskorené sledovanie. Ak vás teda pri pozeraní vyruší napríklad telefónny hovor, môžete stlačiť pauzu a potom pokračovať v sledovaní bez prerušenia ďalej. Nahrávku z Time Shiftu si navyše môžete aj uložiť. Inštalácia prijímača je veľmi jednoduchá a zvládne ju aj menej skúsený používateľ. Domácu obrazovku Androidu s náhľadmi jednotlivých služieb si môžete upraviť podľa seba. Prijímač natívne podporuje aj viacero aplikácií na príjem streamovanej televízie IPTV. Stačí nastaviť parametre a môžete pozerať.

Na prehliadanie multimediálnych súborov veľmi dobre poslúži najnovšia verzia prehrávača KODI. Sledovanie satelitnej televízie je pod voľbou Live TV. Nemusíte však blúdiť v menu, z akéhokoľvek miesta stačí stlačiť dedikované tlačidlo Live TV na diaľkovom ovládači. Prijímač poskytuje kvalitný 4K výstup a podporuje aj HDR formáty HDR10 a HLG. Aj napriek tomu, že ide o najlacnejší prijímač v rade, oceňujem, že vpredu zostal farebný informačný LCD displej. Softvérové prostredie je svižné, a tak je ovládanie precízne a rýchle. AB IPBox ONE je výborná voľba pre všetkých, ktorí hľadajú kvalitný a ľahko ovládateľný 4K prijímač.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rýchlosť, jednoduchá obsluha, kvalita obrazu, konektivita, možnosť dokúpenia bluetooth DO
- Chýba licencia pre Netflix, menej prehľadný DO

PARAMETRE:

1× tuner DVB-S2X, procesor: Quad Core, flash: 8 GB eMMC, RAM: 2 GB DDR4, OS: Android 8.0 Oreo, 1× čítačka kariet, TFT LCD displej, 1× HDMI, 1× USB 3.0 + 1× USB 2.0, zabudovaná Wi-Fi Dual band 2,4 GHz/5 GHz, zabudovaný bluetooth 4.0, video – rozlíšenie: 10-bit., do 3840 × 2160@ 60fps, podpora HDR10, HLG, eternet RJ-45: 10/100 Mbps, S/PDIF optický, video dekódovanie: ITU-T H.265/HEVC & H.264, ISO/IEC 13818-2 MPEG-2, AVS&AVS+, VP6, VP8, VP9, audio dekódovanie: MPEG I&II, MP3, Dolby Digital Plus, AAC-LC, HE-AAC V1/V2, rozmery: 150 × 100 × 40 mm

Zapožičal AB-COM
Cena: 99 EUR s DPH

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Potešili ste René, za 95€ v gigastore reakcia na: AB IPBox ONE / Jednotka s Androidom

27.4.2022 19:04
+1
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať