SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Hama Basic / Výkonná čistička vzduchu s ionizátorom

3

Väčšina z nás trávi viac času v interiéroch, preto je kvalita vzduchu v obytných miestnostiach aj na pracoviskách dôležitý faktor z hľadiska zdravia a pohody. Čistička vzduchu Hama Basic má elegantný dizajn v metalickej sivej farbe, takže sa hodí prakticky do akéhokoľvek interiéru. Čistí vzduch nielen od prachu, peľov, zvieracích chlpov, ale aj od nepríjemných pachov, vírusov, baktérií. Čistička vzduchu je preto neodmysliteľnou súčasťou domácností, kde niektorý člen má alergiu na peľ, prach či roztoče.

Model Hama Basic je určený do miestnosti s plochou podlahy do 52 m2, pri maximálnom výkone prefiltruje 200 m3 vzduchu za hodinu. Pretože je žiaduce, aby všetok vzduch v miestnosti prešiel čističkou minimálne každú hodinu, potrebný minimálny výkon vypočítate tak, že objem miestnosti vynásobíte konštantou 2,5 pre bežnú domácnosť, prípadne konštantou 4 pre domácnosť, v ktorej žije alergik. Táto konštanta udáva, koľkokrát za hodinu by mal celý objem vzduchu v miestnosti prejsť čističkou. Napríklad pri rozmeroch miestnosti 5 × 4 m a výške 2,6 m je objem miestnosti 52 m³. Po vynásobení konštantou 2,5 zistíte, že minimálny výkon čističky vzduchu pre túto miestnosť by v bežnej domácnosti mal byť 130 m³ za hodinu, čo Hama Basic s rezervou spĺňa.

Čistička má zabudovaný senzor, ktorý analyzuje vzduch v miestnosti a automaticky nastaví rýchlosť ventilátora. Na displeji sa zobrazuje počet jemných čiastočiek, čo poskytuje informáciu o stupni znečistenia vzduchu. Kvalita vzduchu je indikovaná aj červeným, žltým alebo zeleným farebným pásikom. Po dosiahnutí normálnej kvality vzduchu senzor zníži rýchlosť ventilátora. V bežnom režime hlučnosť dosahuje 50 dB a v nočnom režime 40 dB. V nočnom režime sa zároveň vypne podsvietenie displeja. Na čistenie vzduchu sa využíva filter spolu s ionizáciou vzduchu. Večer pri pozeraní televízie alebo počúvaní hudby by sa hodil ešte jeden stupeň regulácie s nižšími otáčkami, ale konštruktéri zrejme vedeli, čo robia, a stupne regulácie ventilátora navrhli tak, aby boli kompromisom medzi účinnosťou filtrácie a hlučnosťou.

Filter kombinuje štyri vrstvy: predfilter na zachytenie hrubších prachových častí a zvieracích chlpov,  filter EPA (E11), filter s aktívnym uhlím a vrstvu studeného katalyzátora. EPA je akronym od Efficiency Particulate Arrestance čiže účinný filter na zachytávanie častíc. Filter EPA spoznáte podľa toho, že filtračná vrstva je poskladaná do tvaru harmoniky, aby mala čo najväčšiu plochu v malom priestore. Materiál filtračnej vrstvy obsahuje náhodne usporiadané vlákna, aby bol schopný zachytiť väčšie aj menšie častice. Úlohou filtra EPA je odstránenie vírusov, baktérií, jemného prachu a peľov. Filter na báze aktívneho uhlia zachytáva plynné znečisťujúce látky, ako napríklad formaldehyd, ktoré sa nachádzajú v čistiacich prostriedkoch a látkach v domácnosti, a odstraňuje nepríjemný pach z varenia, dym vrátane cigaretového a ďalšie prchavé organické zlúčeniny. Čistička s filtrom tohto typu je preto vhodná do bytu, kde sú fajčiari, prípadne do priestorov spojených s kuchyňou a podobne.

Kombinácia štyroch filtračných vrstiev odstráni zo vzduchu až 99,2 % všetkých vírusov, peľov a iných alergénov a častíc do veľ­kosti 0,3 µm. Ionizácia vzduchu spôsobí, že sa vytvárajú záporné ióny (anióny) a malé množstvo ozónu. Anióny sa viažu na nečistoty s kladným nábojom, tie vytvoria väčšie zhluky a ľahšie sa odfiltrujú.

Životnosť filtra pri každodennom používaní je 6 až 12 mesiacov podľa prašnosti v danej miestnosti. Čistička má ukazovateľ včas indikujúci nutnosť výmeny filtra. Výmena je jednoduchá, stačí odobrať predný panel. Po výmene filtra sa indikátor vyresetuje tlačidlom na diaľkovom ovládači. Raz za mesiac výrobca odporúča filter povysávať, aby ste odstránili hrubé nečistoty. Potom treba dať filter aspoň na 3 hodiny na priame slnečné svetlo, aby UV lúče eliminovali prípadné baktérie či vírusy.

Čistička sa ovláda cez dotykový panel s displejom alebo pomocou diaľkového ovládača. Môžete zvoliť automatický režim alebo rýchlosť ventilátora nastaviť manuálne. Časovač umožňuje nastavenie v rozsahu 1 – 12 hodín. Číselná hodnota označená ako PM 2.5 udáva množstvo nameraných jemných prachových častíc s priemerom 0,5 až 3,5 µm v µg/m³. V bytoch sú typické koncentrácie 20 až 30 µg/m³.

V bytoch tvorených viacerými miestnosťami či členitými priestormi bez dverí nestačí jedna stacionárne umiestnená čistička, aj keby jej výkon bol dimenzovaný na celkový objem takto prepojených priestorov. Preto budete musieť čističku premiestňovať do jednotlivých miestností či sekcií bytu. Z hľadiska účinnosti čistenia je najlepšie miesto uprostred miestnosti, čo sa, samozrejme, nedá vždy dodržať. Čistenie aktivujte vždy až po dôkladnom vyvetraní.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Štvorstupňové čistenie a ionizácia vzduchu, relatívne tichý chod, jednoduchá výmena filtra
- Hodil by sa ešte jeden stupeň regulácie s nižšími otáčkami

PARAMETRE:

Vzduchový výkon (CADR) 200 m3/h; odporúčaná veľkosť miestnosti 17 m2 (metodika ANSI) - 50 m2 (metodika NRCC); hlučnosť 40 – 50 dB, predfilter, filter EPA, uhlíkový filter, katalyzátor a ionizátor, prachový senzor, spotreba 55 W; rozmery 33 × 60 × 20 cm, hmotnosť 5,8 kg

HODNOTENIE: 8/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

3 komentáre

Lifestyle4eva reakcia na: Hama Basic / Výkonná čistička vzduchu s ionizátorom

27.4.2022 10:04
Lifestylovi magazin sa prekonal. Recezuje cisticku ponuka skartovacku. cisticka stoji +-127,-, novy filter +-27,-.
Ako lifestylisti vsak clanky neopravuju.
Reagovať

RE: nextech.sk reakcia na: Lifestyle4eva

1.5.2022 16:05
Dobrý deň z redakcie. My tu sme lajfstajlový časopis, no neklameme naše čitateľky, preto vám odporúčame čističku ionic care triton x6 s umývateľným filtrom v podobnej cene a nič netreba dokupovať. Ďakujeme za kritiku a zostávame s pozdravom, redakcia.
Reagovať

dobrá skartovačka reakcia na: Hama Basic / Výkonná čistička vzduchu s ionizátorom

27.4.2022 08:04
vyčistí kompromateriály až na iónovú úroveň.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať