ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Nivy Watch / Smart hodinky pre svet biznisu

0

Primárny účel smart hodiniek od slovenskej firmy NIVY Watch, dcérskej spoločnosti Resco, je zbierať údaje o pohybe pracovníkov vo vnútorných priestoroch vo výrobe, logistike, administratíve či maloobchodnom predaji s cieľom optimalizácie pracovných procesov či zaistenia bezpečnosti práce. Hodinky sa dajú využívať buď pre všetkých pracovníkov, prípadne členov niektorého pracovného tímu, alebo pre vybraných pracovníkov, napríklad počas auditu, či už účelového, alebo dlhodobého.

Na testovanie sme mali k dispozícii zá­kladnú súpravu obsahujúcu hodinky, nabíjaciu stanicu a tri zariadenia typu beacon, čo sú rádiové majáky slúžiace na čo najpresnejšie určovanie polohy. Všetky komponenty sú uložené v praktickom plastovom kufríku. Cena takejto štartovacej súpravy je 1180 eur. V reálnom priemyselnom nasadení sa vy­užíva nabíjacia stanica, kde sa nabíjajú hodinky všetkých pracovníkov súčasne.

Hodinky sú konštruované s ohľadom na priemyselné prostredie, aby vydržali náročné podmienky z hľadiska odolnosti a takisto sa bral zreteľ na jednoduché ovládanie. Odolnosť puzdra proti prachu a vode vyhovuje požiadavkám špecifikácie IP54. Puzdro má priemer 48 mm, hrúbku 16,8 mm a na ovládanie sa využíva tlačidlo na obvode umiestnené tak, že sa stláča smerom nahor. Takéto umiestnenie je výhodné v prípade, ak má pracovník rukavice. Remienok má štandardné 22 mm uchytenie. Niektoré funkcie sa aktivujú cez dotykový displej. Okrúhly displej AMOLED má rozlíšenie 454 × 454 pixelov. Srdcom hodiniek je štvorjadrový procesor MediaTek MTK 6739, taktovaný na 1,25 GHz. K dispozícii má 3 GB RAM a 32 GB úložného priestoru. Batéria má kapacitu 800 mAh.


Spoločná nabíjačka pre štyri hodinky

Firmvér hodiniek je založený na operačnom systéme Android a používateľské rozhranie je zjednodušené v súlade s primárnym účelom. Hodinky komunikujú s cloudovou službou cez Wi-Fi a svoju polohu v rámci objektu určujú prostredníctvom bluetoothovej komunikácie s beaconmi rozmiestnenými v priestore. Hodinky majú aj senzor na meranie tepovej frekvencie, ktorý umožňuje zistiť, či sú hodinky na ruke. Tento údaj môže takisto slúžiť na rámcové monitorovanie námahy vynaloženej jednotlivými pracovníkmi, prípadne na monitorovanie stresu. Pomocou akcelerometra možno nielen počítať kroky, ale aj identifikovať pohyby rúk typické pre niektoré pracovné úkony. Pracovník môže pomocou hodiniek posielať aj preddefinované správy, napríklad o tom, že je mimo budovy, u zákazníka, prípadne že na jeho pracovisku nastala špecifická situácia, ktorá si vyžaduje pozornosť majstra alebo manažéra.

Pri nasadzovaní NIVY Watch treba v sledovanom priestore rozmiestniť beacony čiže malé rádiové majáky, ktoré s hodinkami komunikujú pro­stredníctvom technológie bluetooth. Konštrukčne sú riešené ako ploché valce s magnetom. Vnútri sú vymeniteľné lítiové batérie, ktoré v prevádzke vydržia niekoľko rokov. Beacony sa dajú uchytiť buď priamo na vhodný magnetický povrch, alebo sa prichytia prostredníctvom oceľového krúžka, upevneného na magnetický povrch obojstrannou lepiacou páskou. Dosah majáka je limitovaný možnosťami technológie bluetooth, v dobrých podmienkach to môže byť aj 20 a viac metrov. Beacon v pravidelných intervaloch vysiela svoj unikátny identifikátor a ďalšie údaje, ktoré slúžia na kalibráciu sily signálu. Firmvér v hodinkách podľa intenzity signálu dokáže určiť vzdialenosť od jednotlivých majákov, a teda aj približnú polohu pracovníka s hodinkami. Približnú preto, lebo vo vnútorných priestoroch sa prejavuje odraz rádiových vĺn od stien a iných predmetov, ale aj stojaté vlnenie vznikajúce v dôsledku odrazov. Presnosť určenia polohy je 1 až 3 metre, čo je na účely sledovania, kde sa pracovník práve nachádza alebo kadiaľ sa pohybuje, viac než dostatočné.

Starter kit s hodinkami a tromi beaconmi

Hodinky komunikujú s cloudovou platformou Data Factory, kde sa zbierajú a analyzujú údaje buď v anonymnom, alebo personalizovanom režime. Webové rozhranie tejto platformy umožňuje aj rozšírenú konfiguráciu hodiniek. Na analýzu zozbieraných údajov možno použiť aj analytické a dataminingové nástroje tretích strán, ktoré sa vo firme vy­užívajú. Priestorové informácie sa dajú využiť napríklad na vytvorenie grafických máp, kde sa pracovníci zdržiavajú a kadiaľ sa najčastejšie pohybujú. Tieto informácie sú veľmi cenné pri optimalizácii procesov vo výrobe, v skladoch aj v kancelárskych priestoroch. Údaje sa dajú použiť aj pre dochádzkové systémy na sledovanie pracovného času. Navyše v čase pandémie môžu smart hodinky Nivy Watch účinne pomôcť zabezpečiť dodržiavanie predpisov ohľadne sociálneho dištancovania, napríklad či sa v kritických prevádzkach medzi sebou nemiešajú pracovníci zaradení do jednotlivých zmien alebo pracovných kolektívov.

Pre firmy sa dodávajú hodinky už predkonfigurované, takže systém je po nasadení hodiniek pracovníkmi plnofunkčný. Na hodinkách z našej súpravy sme museli nastaviť parametre na pripojenie Wi-Fi. Ekosystém Nivy Watch je otvorené riešenie, ktoré možno rozšíriť o nové funkcie, ktoré zákazníci potrebujú vzhľadom na svoje špecifické podmienky. K dispozícii bude aj aplikačné rozhranie na vývoj vlastných aplikácií.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať