Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

ADATA XPG Spectrix D60G (2× 8 GB) / Nielen pekné pamäte

0

Pamäte XPG Spectrix D60G (AX4U360038G14C-DT60) v prvom rade pútajú pozornosť svojím výstredným vzhľadom. Z obidvoch strán majú ozdobné kryty. Schválne nepíšem o chladičoch, pretože síce nejaká kovová účasť tu je, ale pamäťových čipov sa nedotýka. Tie sú v kontakte s plastovým svetlovodom, ktorý je väčšinovým materiálom.

Moduly oproti konkurenčným svietia nielen zvrchu, ale aj zo strán. Svetlovod je pritom mliečny a svetlo RGB LED je tak príjemne rozptýlené a neruší jasnejšími bodovými zdrojmi. Tieto kryty sú v nezvyčajnom tvare X, čo v niektorých prípadoch zlepšuje kompatibilitu s procesorovými chladičmi s ventilátormi idúcimi do špičky. Takže hoci najvyšší rozmer je 46 mm, k stredu sa kryty pamätí znižujú na 41 mm. Osvetlenie sa dá regulovať cez firemnú aplikáciu XPG RGB Sync, ale takisto cez aplikácie výrobcov základných dosiek, s ktorými si môžete všetko pohodlne zosynchronizovať. Či už ide o rôzne dynamické efekty, alebo o presný statický odtieň v rámci spektra RGB.

Jedna vec je, ako pamäte vyzerajú, a druhá vec, ako fungujú. ADATA sa v tomto prípade zamerala aj na funkčnú stránku a investovala aj do kvality pamäťových čipov. Rýchlosť XMP je slušná, ale 3600 MHz s CL 18, 20, 20, 46 rozhodne nie je pre tieto pamäte konečná. Po manuálnom ladení sa nám ich totiž podarilo stabilne nastaviť až na 4200 MHz pri CL20, čo je pomerne neobvyklé. Väčšina súprav, pri ktorých sa kladie evidentný dôraz na vzhľad, zvyknú majú slabšie a lacnejšie pamäťové čipy. Toto je však jedna zo svetlých výnimiek a vidieť tu okrem príťažlivého vzhľadu aj dôraz na možnosť dosahovania mimoriadne vysokej priepustnosti, za čo si Spectrix D60G zaslúžia pochvalu.

Pamäte umožňujú aj voľbu medzi dvoma profilmi (XMP). Jeden je rýchlejší s 3600 MHz a druhý pomalší (3200 MHz/CL16, 18, 18, 36). Ten sa hodí pri starších Ryzenoch, ktorých podpora končí na tejto frekvencii. Z pohľadu súčasných procesorov je však perfektná kompatibilita tak na platforme Intel Z490 s procesormi Comet Lake-S, ako aj na modeloch Ryzen 5000, ktoré už zvládajú aj vyššie frekvencie. Takže i na AMD má zmysel pamäte ručne ladiť, pokiaľ chcete dostať z procesora maximum.


Pamäte (RAM) ADATA XPG Spectrix D60G

Komplexne prvotriedne vyhotovenie a optimalizácia naprieč platformami sa však premietla aj do koncovej  ceny. Tá ja pomerne vysoká a podobne rýchle pamäte sa dajú kúpiť aj za takmer polovičnú sumu. To však už bez pridanej hodnoty, ktorou sa Spectrix D60G vyznačuje.

 „Drahšie, ale inak prémiové moduly. Vizuálne i funkčne.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi slušné možnosti pretaktovania, vábny vzhľad, široká kompatibilita
- Vyššia cena

Hodnotenie: 9/10

Cena: 130 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať