SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

AI by mohla znížiť kondenzačné stopy po lietadlách až o 50%

Výskum a vývoj
4

Kondenzačné stopy sú zodpovedné približne za 35 % celosvetových emisií z leteckej dopravy. Zdanlivo neškodné biele čiary sa vytvárajú pri prelete vrstvami vlhkého vzduchu. Letecká spoločnosť American Airlines spolupracovala so spoločnosťami Google Research a Breakthrough Energy na prvej štúdii svojho druhu, ktorá využívala kombináciu umelej inteligencie a modelov s otvoreným zdrojovým kódom na predpovedanie miest, kde sa budú tvoriť kondenzačné stopy, a na zmenu trasy letu na základe týchto údajov.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Počas šiestich mesiacov umožnili mapy predpovedí kondenzačných stôp vytvorené umelou inteligenciou 70 pilotom zúčastneným v štúdii znížiť ich tvorbu o 54 % podľa satelitných snímok analyzovaných spoločnosťou Google Research. Ide o jeden z prvých príkladov, keď komerčné lety dokážu zabrániť kondenzačným stopám a znižovať ich vplyv na životné prostredie. Marc Shapiro, riaditeľ tímu Breakthrough Energy, povedal, že „zabránenie vzniku kondenzačných stôp môže byť jedným z najlepších spôsobov, ako obmedziť dosah letectva na klímu“. Hoci test mal len malý rozsah, jeho výsledky sú povzbudivé.

Zdroj: cityam.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

To nedáva zmysel!! reakcia na: AI by mohla znížiť kondenzačné stopy po lietadlách až o 50%

7.9.2023 15:09
Však neškodia exhaláty z motorov a tým, že obídu oblasť kondenzácie a naviac preletia o 300km viac, tak bude aj viac exhalátov, akurát nebudú také viditeľné!! To je čo za pokrytectvo!!
Reagovať

To co? reakcia na: AI by mohla znížiť kondenzačné stopy po lietadlách až o 50%

14.8.2023 20:08
To myslíte tie kondenzačné stĺpy ktoré majú ostať na oblohe niekoľko minút? Alebo tie chemtrails ktoré nás majú zachrániť pred globálnym otepľovaním?
Reagovať

RE: To co? reakcia na: To co?

15.8.2023 12:08
Cakal som, ze sa stupidita, menom chemtrails, tu objavi. Ale ze hned prvy prispevok?
Reagovať

Ludsky odpad kLacko aHubinsky vie iba skodit reakcia na: AI by mohla znížiť kondenzačné stopy po lietadlách až o 50%

14.8.2023 13:08
Ludsky odpad kLacko aHubinsky vie iba skodit
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať