
AMAVET v očakávaní svetového úspechu
Pred najprestížnejšou vedeckou súťažou stredoškolákov na svete
Od 10. do 16. mája sa koná v Columbuse, OHIO, USA, najprestížnejšia projektová súťaž stredoškolákov Regeneron ISEF 2025 (Regeneron International Science and Engineering Fair 2025). Súťaž sa koná každoročne s celkovým počtom približne 1800 účastníkov z takmer 80 štátov sveta. Súťaž má viac ako 70 ročnú históriu. Mladí vedci súťažia v 22 kategóriách.
Aj v tomto roku sa súťaže Regeneron ISEF zúčastňujú slovenskí víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVET z roku 2024 (FVAT 2024) – Anna Podmanická s projektom Nová stratégia čistenia odpadových vôd: Grafitický nitrid uhlíka a nízkoteplotná plazma a Adam Kovalčík s projektom Nové aza-c-nukleozidy a ich totálna syntéza z furfuryl alkoholu, kľúč k boji proti vírusovým ochoreniam.
V minulom roku AMAVET bodoval na najvyššej priečke Michal Lajčiak. V kategórii Robotics and Intelligent Machines zvíťazil s projektom „Návrh systémov na riadenie robotického roja“. V tomto roku opäť očakávame úspešné umiestnenia našich amaveťákov!
Momentálne sú už na mieste svetovej súťaže, projekty majú nachystané na prezentáciu pred významnými odborníkmi, členmi medzinárodnej poroty. Výsledky sa dozvieme na záver týždňa, o čom vás budeme aktuálne informovať.
Už sa tešíme na ich privítanie po prílete z USA. V nedeľu predpoludním si treba nachystať kamery a mikrofóny...
ADAM KOVALČÍK
Škola
Gymnázium Nové Zámky, M. R. Štefánika 16, Nové Zámky, 940 02
Názov EN
Novel design and total synthesis of aza-c-nukleosides from furfuryl alcohol, the key to fighting RNA viral diseases
Názor SK
Nové aza-c-nukleozidy a ich totálna syntéza z furfuryl alkoholu, kľúč k boji proti vírusovým ochoreniam
Čo vás najviac motivovalo k účasti na vedeckej súťaži a k práci na vašom projekte?
Mojou najväčšou motiváciou bolo moje chcenie objavovať nové veci, láska k chémie a hlavne jej praktickej časti.
Vedeli by ste nám stručne predstaviť váš súťažný projekt a jeho hlavný cieľ?
Tento rok súťažím s projektom, v ktorom sa zaoberám novou metódou pre výrobu antivirotík, liečiv napríklad na COVID-19. Podarilo sa mi vymyslieť novú metodológiu pre ich výrobu, pričom v uplatnení do praxe vieme dosiahnuť veľké finančné úspory.
Aké boli najväčšie výzvy, s ktorými ste sa stretli počas práce na projekte, a ako ste ich prekonali?
Najväčšou výzvou bola samotná syntéza, keďže sme niektoré reakcie museli opakovať 10-15 krát kým sme dosiahli dobré výsledky.
Čo pre vás znamená možnosť reprezentovať Slovensko na tak prestížnej medzinárodnej súťaži ako je ISEF?
Je to pre mňa obrovská pocta a šanca ukázať, že aj v našej malej krajine vieme dosiahnuť špičkovú kvalitu výskumu.
Ako sa zmenil váš život po postupe z Festivalu vedy a techniky AMAVET?
Veľkou zmenou bolo že som výrazne dlhšie pracoval na potrebných materiáloch pre reprezentáciu.
Mali ste nejakých mentorov alebo inšpiratívnych ľudí, ktorí vám pomohli pri vašej práci? Ak áno, ako vás ovplyvnili?
Moja práca bola úplne samostatná, s tým že laboratórny dozor mi robili členovia výskumnej skupiny doc. Róberta Fischera.
Čo by ste odkázali iným mladým ľuďom na Slovensku, ktorí by sa chceli venovať vede a výskumu?
Netreba váhať a treba začať hneď! Hľadajte si kontakty, spolupráce a prosím rozvíjajte svoje vlastné nápady, lebo presne tie budú formovať budúcnosť.
Ako sa pripravujete na prezentáciu vášho projektu pred medzinárodnou porotou a ostatnými účastníkmi na ISEF?
Jedným slovom intenzívne, už mesiace sa venujem tvorbe prezentačných materiálov a príprave prejavu.
Okrem súťaženia, čo by ste chceli v USA zažiť alebo vidieť počas vášho pobytu?
Na mojej ceste v Amerike by som si chcel pozrieť miestnu prírodu, keďže je ozaj unikátna a krásna.
Odborný partner
Fakulta Chemickej a Potravinárskej Technológie Slovenskej Technickej Univerzity, Radlinského 9, Bratislava, 811 03
Odborný garant
doc. Ing. Róbert Fischer, PhD.
Oddelenie organickej chémie
Ústav organickej chémie, katalýzy a petrochémie
Fakulta chemickej a potravinárskej technológie
Slovenská technická univerzita v Bratislave
Čo považujete za najväčší prínos / inováciu tohto projektu?
Najväčšou inováciou tohto projektu je vývoj novej, rýchlej možnosti prípravy aktuálne vysoko-žiadaných antivirotík aza-C-nukleozidového typu. Takáto metóda nám ako chemickým výskumníkom dokáže výrazne znížiť časovú a finančnú náročnosť prípravy daného typu zlúčenín, a tak umožniť efektívne produkovať nové bioaktívne molekuly pre nasledujúci farmaceutický a medicínsky výskum.
Čo vám osobne alebo vášmu tímu priniesla spolupráca s Adamom?
Spolupráca s Adamom mne osobne ako aj všetkým členom mojej vedeckej skupiny ukázala, že na Slovensku máme stále veľmi talentovaných a šikovných mladých ľudí – stredoškolákov, ktorí chcú študovať a ďalej rozvíjať oblasť chémie. Adam nám všetkým svojou pracovitosťou a nesmiernou zanietenosťou pre organickú chémiu dokazuje, že musíme podporovať takéto talenty, aby z nich vyrástli vedeckí profesionáli. My všetci mu držíme palce a vždy sa mu snažíme vytvoriť prostredie, aby sa u nás mohol kedykoľvek naplno realizovať. Čo sa týka výsledkov jeho odbornej práce v mojej skupine, tie sú priamo plnohodnotnou súčasťou nášho projektu vývoja nových antivirotík, ktorý sa snažíme všetci spolu posúvať dopredu. Sme jeden tím!
Aký ma podľa vás význam pre Adama účasť na ISEF, nielen z hľadiska potenciálneho úspechu v súťaži, ale aj pre jeho budúce akademické a profesionálne smerovanie?
Myslím si, že na takejto súťaži má Adam možnosti nadviazať kontakty so špičkovými výskumníkmi a výskumnými inštitúciami, čo mu môže pomôcť pri ďalšom štúdiu a výskume.
Anna Podmanická
Škola
Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, 821 09 Ružinov, Bratislava
Názov EN
New Wastewater Purification Strategy: Graphitic Carbon Nitride and Low-Temperature Plasma
Názov SK
Nová stratégia čistenia odpadových vôd: Grafitický nitrid uhlíka a nízkoteplotná plazma
Čo vás najviac motivovalo k účasti na vedeckej súťaži a k práci na vašom projekte?
Festivalu Vedy a Techniky Amavet som sa zúčastnila najprv ako dobrovoľníčka. Priateľská atmosféra a komunita študentov odhodlaných bádať po nových riešeniach na problémy v ich okolí ma utvrdili v tom, že som sa nasledujúce dva roky zúčastnila na Festivale už v pozící súťažiacej:) Druhý rok mojej účasti to s mojím dlhodobým výskumom v oblasti čistenia vôd prinieslo aj vysnívaný postup na najväčšiu medzinárodnú stredoškolskú vedeckú súťaž ISEF:)
Vedeli by ste nám stručne predstaviť váš súťažný projekt a jeho hlavný cieľ?
Hlavným problémom, ktorý sa snažím so svojim projektom riešiť je prepojenie dvoch globálnych hrozieb - antibiotickej rezistencie a vodného znečistenia. So svojou inovatívnou technológiou sa zameriavam na odstraňovanie zvyškov antibiotík a iných liečiv z odpadových vôd, keďže tradičné čistiace postupy nie sú dostatočne efektívne. Tento cieľ sa mi podarilo splniť vynaliezavým spojením dvoch pokročilých oxidačných procesov - fotokatalýzy a nízkoteplotnej plazmy.
Aké boli najväčšie výzvy, s ktorými ste sa stretli počas práce na projekte, a ako ste ich prekonali?
Najväčšou výzvou bolo, keď sme zistili, že sme všetky optimalizačné experiementy urobili na liečive, ktoré sme nakoniec v reálnej odpadovej vode nedetekovali. V tomto prípade nebolo iné riešenie ako trpezlivo a dôkladne celú optimalizáciu novej technológie zopakovať:)
Čo pre vás znamená možnosť reprezentovať Slovensko na tak prestížnej medzinárodnej súťaži ako je ISEF?
Účasť na ISEF je pre mňa splnením si svojho dlhodobého vedeckého cieľa. Odkedy som sa o Festivale Vedy a Techniky Amavet a možnosti postúpiť na ISEF dozvedela, bola som odhodlaná vytvoriť a rozvinúť taký projekt, ktorý by sa zameriaval na reálny svetový problém a ponúkol by potenciálne riešenie. Myslém, že po intenzívnej výskumnej práci sa mi tento cieľ podarilo naplniť a vážim si možnosť prezentovať svoj výskum a nadšenie pre vedu na tak prestížnej súťaži ako je ISEF. Obzvlášť sa teším na tú inšpiratívnu atmosféru, kde nič nie je nemožné a na komunitu študentov odhodlaných venovať svoj čas vede a bádaniu po spôsoboch, ako urobiť náš život na tejto planéte lepším a udržateľnejším:)
Ako sa zmenil váš život po postupe z Festivalu vedy a techniky AMAVET?
Postup z FVAT Amavet mi rozhodne dodal ďalšie nadšenie pre pokračovanie v mojej vedeckej práci a taktiež pocit zodpovednosti, že projekt, ktorý do USA prinesiem bude na dostatočnej vedeckej úrovni, no zároveň ho budem musieť vedieť odprezentovať aj stručnou a výstižnou či zjednodušenou formou. Aj vďaka postupu som začala o rôznych častiach môjho projektu premýšľať ešte viac do hĺbky a tak som objavila aj ďalšie smery, ktorými sa budem ďalej vo svojom vedeckom badání zaoberať:)
Mali ste nejakých mentorov alebo inšpiratívnych ľudí, ktorí vám pomohli pri vašej práci? Ak áno, ako vás ovplyvnili?
Na projekte som spolupracovala s mojím školiteľom, Mgr. Františkom Zažímalom, ktorému vďačím za množstvo skúseností, ktoré mi bol ochotný odovzdať. Obzvlášť si vážim, že si vždy vypočul moje nápady a poskytol mi spätnú väzbu, vďaka ktorej som mohla svoje ďalšie výskumné kroky nasmerovať tým správnym smerom:)
Čo by ste odkázali iným mladým ľuďom na Slovensku, ktorí by sa chceli venovať vede a výskumu?
Nikdy nie je príliš skoro vydať sa vedeckou cestou:) Dobrého vedca neurčuje vek, ale nestratená prirodzená zvedavosť a skúsenosti, ktoré sa dajú začať zbierať už počas strednej školy:) Netreba sa báť vykročiť do neznáma, pretože práve mimo nášho súčasného rozhľadu leží najviac príležitostí na rast:)
Ako sa pripravujete na prezentáciu vášho projektu pred medzinárodnou porotou a ostatnými účastníkmi na ISEF?
Okrem prípravy rôznych materiálov ako je prezentácia, video či samotný poster si vytváram aj rôzne verzie hovorenej prezentácie projektu v rôznych dĺžkach pre poslucháčov rôznych úrovní odbornosti. Taktiež sa zameriavam na každý jeden krok, z ktorých moja výskumná práca pozostávala a snažím sa pripraviť na akékoľvek otázky, ktoré by sa zo strany poroty či verejnosti mohli objaviť tak, aby som ich vedela efektívne objasniť:) Samotná prezentácia je totiž veda sama o sebe a práve tréning týchto komunikačných schopností môže byť často podstatnou časťou úspechu:)
Okrem súťaženia, čo by ste chceli v USA zažiť alebo vidieť počas vášho pobytu?
Okrem samotnej súťaže a prezentácie svojho projektu sa teším na čas strávený s ostatnými súťažiacimi z celého sveta, ktorí zdieľajú rovnaké nadšenie pre vedu a objavovanie:) Taktiež by som chcela zažiť autentickú americkú kultúru a mentalitu tamojších obyvateľov ako aj prostredie na severoamerickom kontinente, čím by som naplnila aj svoj cestovateľský sen zažiť si ako sa žije za “veľkou mlákou”:) Dúfam, že vďaka ceste a súťaži v USA získam aj lepší obraz o možnostiach uskutočniť vysokoškolské štúdium na jednej z prestížnych technických amerických univerzít:)
Odborní partneri
Department of Plasma Physics and Technology, Faculty of Science, Masaryk University, Kotlářská 267/2, 602 00 Brno, Czech Republic (Mgr. František Zažímal a doc. RNDr. Tomáš Homola, PhD.)
University of South Bohemia in České Budějovice, Faculty of Fisheries and Protection of Waters, South Bohemian Research Center of Aquaculture and Biodiversity of Hydrocenoses, Zátiší 728/II, CZ‑389 25 Vodňany, Czech Republic (doc. RNDr. Andrea Vojs Staňová, PhD.)
Medzinárodné Laserové Centrum, Ilkovičova 2961/3, 841 04 Karlova Ves, Bratislava (doc. RNDr. Monika Jerigová, PhD.)
Odborný garant
Mgr. František Zažímal
Ústav fyziky a technologií plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity
Kotlářská 267/2
602 00 Brno
Česká republika
Čo považujete za najväčší prínos / inováciu tohto projektu?
Tento projekt spojuje inovativní metodu modifikace fotokatalytického nanomateriálu aktivovaného modrým světlem použitým v unikátní kombinaci s nízkoteplotním zdrojem plazmatu při čištění odpadní vody. Hlavním přínosem projektu je demonstrace vysoké účinnosti těchto technologií při odstraňování reziduí antibiotik přítomných v odpadní vodě, která byla odebrána na výtoku městské čističky. Věříme, že tato práce může především přispět ke zlepšení efektivity procesů aktuálně používaných v čistírnách odpadových vod a útlumu rozvoje antibiotické rezistence.
Čo vám osobne alebo vášmu tímu priniesla spolupráca s Annou?
Již od začátku naší spolupráce s Annou (tj. začátek roku 2024) mně osobně přináší potěšení značný pokrok ve vědeckém myšlení, nabytých znalostech a osobnostním rozvoji studentky. Jako její školitel oceňuji mimořádně pečlivý přístup studentky ve vědecké práci a značné odhodlání při hledání řešení relativně složitých problémů, které mě inspirovali k prozkoumání hypotéz společně diskutovaných s Annou a dalšímu výzkumu spojeném s technologiemi uplatnitelných pro čištění odpadních vod. S Annou nadále spolupracujeme ve výzkumu, aktuálně připravujeme vědeckou publikaci a plánujeme taktéž účast na prestižní vědecké konferenci "IWA Water and Development Congress & Exhibition 2025" pořádané tento rok v Thajsku.
Aký ma podľa vás význam pre Annu účasť na ISEF, nielen z hľadiska potenciálneho úspechu v súťaži, ale aj pre jej budúce akademické a profesionálne smerovanie?
Účast v soutěži ISEF představuje pro Annu mimořádnou příležitost prezentovat projekt před mezinárodní odbornou veřejností a získat cennou zpětnou vazbu. Zároveň účast Anně umožní navázat nové kontakty s vrstevníky i experty z různých oborů a načerpat inspiraci pro budoucí směřování výzkumu. Věřím, že tato zkušenost může zásadním způsobem ovlivnit budoucí směřování Anny a poskytnout jí nové možnosti v profesním směřování.
Zobrazit Galériu