PANASONIC PANASONIC PANASONIC

AOC AG273QZ / Pre rýchlych hráčov

0

V posledných troch rokoch sa na trhu začali čoraz častejšie objavovať monitory s vysokými pracovnými frekvenciami až 240 Hz. Zo začiatku to, samozrejme, boli panely typu TN, ktoré sa aj vďaka rýchlej reakcii najviac hodia na hranie akčných hier. V minulom roku pribudlo s touto frekvenciou aj niekoľko monitorov s panelmi IPS a bolo ohlásených aj niekoľko modelov s panelmi VA, tie sa však zatiaľ do reálneho používania nedostali. Jedna z vecí, ktorú majú všetky tieto doterajšie 240 Hz panely spoločné, je to, že využívajú rozlíšenie iba full HD 1080p (1920 × 1080). To postačuje pri menších, 24 – 25" displejoch, no len čo sa dostanete na 27" a vyššie, väčšina používateľov rýchlo zistí, že toto rozlíšenie je nízke. Preto výrobcovia v tomto roku prichádzajú s 27" monitormi typu TN s rozlíšením 2560 × 1440 bodov a frekvenciou 240 Hz. Toto rozlíšenie je pre uhlopriečku 27" ­ideálne aj na prácu a ocenia ho aj hráči. Do tejto novej vlny monitorov patrí aj testovaný AGON AG273QZ z dielne AOC.

Monitor sa dodáva s matnými plastmi v kombinácii čiernej a titánovej farby, ktoré sa používajú na rám a zadný kryt. V strede pod displejom je červené logo AGON. Displej má z troch strán zúžený rámček s tenkým 1,5 mm čiernym plastovým okrajom. Na oboch stranách sú výsuvné háčiky na slúchadlá. Monitor stojí na masívnom kovovom trojnohom stojane, kde je ukotvený výťah so závesom, ktorý umožňuje široké možnosti nastavenia výšky, otáčania, a sklonu. Do polohy pivot displej, samozrejme, pre technológiu TN nenastavíte. V strede dole je malý ovládací joystick, ktorého stlačením sa monitor aj zapína. Okrem toho je však v balení kruhový káblový ovládač umožňujúci kompletné a veľmi pohodlné ovládanie monitora a nájdete na ňom aj trojicu veľkých tlačidiel na rýchlu voľbu prednastavených používateľských režimov. Ovládač má červené LED osvetlenie po obvode, aby ste ho v prítmí nemuseli hľadať. Ovládanie patrí k najlepším na trhu. Na zadnej strane monitora je veľký LED kruh, ktorý umožňuje nastavenie najrôznejších svetelných efektov. Ako som písal v úvode, displej s rozlíšením 2560 × 1440 využíva panel AU Optronics TN (Twisted Nematic) s antireflexnou povrchovou úpravou Medium AG ­Coating. Panel je podsvietený pomocou W-LED a dosahuje jas podľa nášho merania až 398 nitov. Monitor pracuje s frekvenciami od 48 Hz do 240 Hz a podporuje technológie AMD FreeSync aj NVIDIA G-Sync.

Čo sa týka kvality farieb, zo škatule je monitor nastavený skôr na hranie a pri prvom meraní vykazoval priemernú farebnú odchýlku δE = 2,4, čo je skôr priemerná hodnota. Po úprave parametrov, nastavení gama krivky na 2,2 a úprave farieb sa podarilo dosiahnuť δE = 1,2, čo už je slušná hodnota. Monitor dosahuje vysokú úroveň jasu a pri nastavení na úroveň 120 nitov som musel ísť s jazdcom až na úroveň 4 jednotiek, takže smerom dolu už veľká rezerva nezostáva. To môže byť trochu problém pri práci s kancelárskymi aplikáciami v tmavších miestnostiach a v noci. Prechody farieb boli plynulé, bez rušivých pásov či odstupňovania. Pozorovacie uhly sú tradične slabinou technológie TN a testovaný monitor nie je výnimka. Vo vertikálnom smere sa stačí dostať na 60° a obraz stráca jas, farby sú skreslené. V horizontálnom smere výrobca udáva 170°, ale tento údaj treba brať s rezervou. Okrem hier monitor bez problémov vyhovie na kancelárske aplikácie, prehliadanie webu a podobne. Pri farebne kritických aplikáciách však bude lepšia voľba niektorý z monitorov IPS. Pri hrách si dokonale vychutnáte vysokú zobrazovaciu frekvenciu, veľmi nízku latenciu aj vysoký jas. Aktuálnu pracovnú frekvenciu si môžete nechať trvale zobrazovať na displeji.

Parametre:

• Veľkosť displeja: 27 palcov, rozlíšenie: 2560 × 1440p QHD, pomer strán: 16:9, technológia: Twisted Nematic (TN), obnovovacia frekvencia: 240 Hz, podpora AMD FreeSync aj NVIDIA G-Sync, latencia: 1 ms, kontrastný pomer: 1000:1, jas: 400 nitov, vstavané reproduktory: 2× 5 W, kompatibilita VESA: 100 × 100, pripojiteľnosť: 2× DisplayPort 1,4, 2× HDMI 2.0, 4× USB 3.2, 3,5 mm konektor na slúchadlá, mikrofón, káblový ovládač

• Cena: 668 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ovládanie, matný panel, 240 Hz, AMD FreeSync aj NVIDIA G-Sync, dizajn, obraz
- Vysoká minimálna úroveň jasu

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu:  90 %  
Výbava:  90 %                        
Ovládanie: 100 %                   
Spracovanie: 100 %                                       
Celkovo: 95 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať