PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Recenzia: ASUS TUF Gaming A15 - FA506 / Výkonný a cenovo dostupný herný notebook

0

Pokiaľ hľadáte odolný, výkonný a cenovo dostupný herný notebook, určite sa poobzerajte po rade ASUS TUF Gaming. My sme sa pozreli na model ASUS TUF Gaming A15 - FA506, ktorý je najnovším prírastkom do tejto rodiny. TUF je skratka pre The Ultimate Force a práve to tento notebook ponúka – ultimátnu silu v odolnom výstroji. Na prvý pohľad má notebook surovejší dizajn, ale potom si všimnete jemné nenápadné dizajnové prvky, ktorými vyniká. Klávesnica je mierne vsunutá do notebooku a opticky oddelená pomocou zaujímavých výrezov na boku. Okrem alfanumerických znakov má aj numerickú časť a oddelené funkčné klávesy. V praxi to znamená menej miesta, preto sú klávesy šípok menšie, na čo si treba pri hraní zvyknúť. Výhodné je farebné odlíšenie klávesov W, A, S, D, ktoré spozorujete hneď pri prvom zapnutí notebooku, keďže podsvietenie klávesnice je nastavené na dúhový efekt. Podsvietenie si môžete meniť pomocou aplikácie Armoury Crate podľa svojich potrieb a nálady. Nastaviť si viete štyri módy podsvietenia – statické svietenie, dýchanie, cyklus a blikanie. Osobne by som privítala aj rozšírenejšie možnosti úpravy podsvietenia, napríklad iné farby pre numerické klávesy, šípky alebo znaky W, A, S, D. Zaujímavý je aj spodok notebooku, ktorý má tvar včelieho úľa a je prispôsobený tak, aby spod neho lepšie prúdil vzduch. Okrem toho sú na celom šasi viditeľné skrutky, notebook je teda jednoducho otvoriteľný a v prípade potreby si viete urobiť upgrade pamäte RAM alebo vymeniť grafickú kartu.

Na to, aby si notebook zaslúžil názov TUF, musí poskytovať dostatočnú fyzickú odolnosť. Pri tomto modeli máme k dispozícii vojenskú certifikáciu odolnosti ML-STD-810H, notebook je teda odolný proti pádu, nárazu, chladu, teplu a vlhkosti, takže sa nemusíte báť vziať ho do tašky a prenášať. Keby ste sa rozhodli prenášať ho na dlhšie vzdialenosti, určite vás nepoteší jeho hmotnosť 2,3 kilogramu, ktorá sa ani zďaleka nedá prirovnať k hmotnostiam ultrabookov, no na to sme pri herných modeloch zvyknutí.

Keď sa pozrieme na výkon zariadenia, nájdeme tu kvalitný osemjadrový AMD Ryzen 4800H. Nejde síce o to najlepšie, čo momentálne trh ponúka, no určite stále poteší všetkých grafických dizajnérov a zanietených hráčov. Spolu s výkonným procesorom notebook obsahuje aj dedikovanú grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 2060 a SSD s kapacitou až 1 TB, takže nedostatok miesta určite nebude váš problém. Silný procesor, výkonná grafická karta a vysokokapacitný disk SSD, to je kombinácia, ktorá zaručuje kvalitné herné zážitky. Počas používania notebooku oceníte už spomínanú aplikáciu Armoury Crate, v ktorej si viete prepínať jednotlivé módy výkonu zariadenia, napríklad Performance, zameraný najmä na čistý výkon bez ohľadu na hluk notebooku. Pri bežnom používaní odporúčam mód Silent, pri jeho použití sa z vášho herného notebooku stane tichý a nenápadný spoločník.  Okrem výkonu ponúka toto zariadenie aj celkom slušný zvuk. Disponuje 7.1-kanálovým systémom virtual sound s možnosťou zmeny zvuku pomocou prednastavených režimov. Menšia nevýhoda sú slabšie basy, ktoré by sme práve pri takomto hernom notebooku ocenili, no okrem toho je zvuk veľmi čistý a počas hrania rozozvučí celú izbu. Pri testovaní som vytiahla na tento model hru Assassin’s Creed Odyssey, ktorá šla na plných detailoch plynule. Výkonná grafika, kvalitný obraz a zvuk človeka rýchlo vtiahnu do stredu diania, ani neviete ako a zrazu sa nachádzate v starovekom Grécku a bojujete. Počas hrania ma veľmi príjemne prekvapil tichý chod, navyše aj po pár hodinách hrania bol notebook navonok relatívne chladný a vôbec sa neprehrieval. 

Tento model je doplnený vysokokapacitnou 90 Wh batériou, ktorá vydrží pri hraní až 2 hodiny bez napájania. Výkonovo aj dizajnovo je to zaujímavý kúsok, ktorý vás presvedčí o tom, že pri kúpe herného notebooku nemusíte zaplatiť horibilné sumy. Veľa ľudí ocení odolný dizajn, aj keď plastové vyhotovenie mohlo byť vymenené za kvalitnejší kovový materiál. Pokiaľ hľadáte herný notebook za rozumnú cenu, ste na správnej ceste.

Parametre:

• Displej: 15,6" IPS, 144 Hz, FHD, procesor: AMD Ryzen 4800H, RAM: 32 GB DDR4, grafika: NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB, pamäť: 1 TB PCleSSD, wireless: Intel Wi-Fi 6 (802.11ax), bluetooth 5.0, konektivita: 1× HDMI 2.0b, 2× USB-A 3.2, 1× USB-A 2.0, 1× USB-C gen. 2, 1× zdieľaný 3,5 mm jack, 1× RJ-45, Kensington Lock, batéria: 4-článková (90 Wh), rozmery: 360 × 256 × 24,9 mm, hmotnosť: 2,3 kg

• Cena: od 939 EUR

• Kúpite v Alza.sk

PLUSY, MÍNUSY:

+ Odolný dizajn, vôbec sa neprehrieva, tichý chod, cena, dlhá výdrž batérie
- Plastové vyhotovenie, surovejší dizajn

HODNOTENIE:

Výkon: 98 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyhotovenie: 97 %
Výbava:  95 %
Celkovo: 95 %

 

Romana Jamrichová

Všetky autorove články
notebook Asus Gaming gamer

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať