PANASONIC PANASONIC PANASONIC

CorelDRAW Graphics Suite 2020

0

Corel svoj balík CorelDRAW Graphics Suite ponúka v dvoch platobných plánoch – ako ročné predplatné a ako jednorazovú licenciu. S každou novou verziou prichádzajú spravidla minimálne dve zásadné zlepšenia a množstvo menších zdokonalení a opráv. Najnovšia verzia na rok 2020 prichádza s nástrojmi založenými na strojovom učení a umelej inteligencii. ­CorelDRAW 2020 ponúka natívne verzie pre Mac OS a Windows a webovú aplikáciu ­CorelDRAW.app. Tak ako v predchádzajúcich verziách nájdete v balíku kompletnú kolekciu profesionálnych aplikácií na vektorové ilustrácie, sadzbu, typografiu, úpravu fotografií a mnoho ďalšieho. Po prvýkrát predstavuje zlepšenia na zrýchlenie tvorby zložitých projektov a grafík. Na prácu v teréne či prezentovanie svojej práce na obchodných či pracovných stretnutiach môžete využiť online aplikáciu CorelDRAW.app. Predplatitelia môžu prvýkrát využiť nové funkcie aplikácie na spoluprácu zamerané na zjednodušenie celého procesu revízií a schvaľovania. Poďme sa pozrieť na niektoré podrobnejšie.

Veľmi zaujímavé sú nástroje využívajúce umelú inteligenciu optimalizovanú na využitie GPU, vďaka čomu sa dosahuje úspora času a veľmi dobré výsledky. Prvá z týchto funkcií je zvýšenie rozlíšenia obrázkov a odobratie artefaktov. Vďaka technikám s pokročilým strojovým učením, ktoré odoberajú artefakty kompresie JPEG a obnovujú farebné detaily bez nutnosti jednotvárnych manuálnych úprav, získate z obrázkov so stratovou kompresiou JPEG maximum. Výsledky sa, samozrejme, líšia podľa predlohy, vcelku je však táto funkcia veľmi užitočná a ušetrí veľa času. Výsledky sú veľmi dobré, s hladkými a ostrými okrajmi. PowerTRACE teraz nájdete priamo v aplikácii CorelDRAW a ponúka veľmi kvalitný prevod rastrov na vektorové objekty. Funkcia má množstvo nastavení od rýchleho trasovania až po fotorealistický prevod. Rýchle trasovanie najčastejšie využijete, ak potrebujete upravovať nejaké logo. S novými nástrojmi je jeho prevod otázka chvíľky. Pri najvyššom nastavení dokáže prekonvertovať fotku v takej kvalite, že sotva rozoznáte rozdiel od originálu. V aplikáciách ­CorelDRAW a Corel PHOTO-PAINT pribudli efekty Umelecký štýl, v ktorých možno voliť zo širokej ponuky predvolieb, ktoré využívajú umelú inteligenciu trénovanú technikami rôznych umelcov a žánrov, a vytvárať tak štylizovanú verziu obrázka alebo objektu.

V aplikácii Corel PHOTO-PAINT je nová možnosť Inteligentná maska výberu, ktorá inteligentne určí okraje a rozšíri výber používateľa. Stačí približne vymedziť objekt a ten sa automaticky označí. Možno tak rýchlo a presne vykonať výber objektu. Nástroj je však veľmi náročný na hardvér, a hlavne ak pracujete s obrázkami s vysokým rozlíšením, začne výber spomaľovať. Nástroj Transformácia masky teraz umožňuje použitie transformácie na pixely v rámci masky.

Nová verzia prináša aj úplne nové funkcie na spoluprácu v aplikácii CorelDRAW.app, ktoré sú k dispozícii exkluzívne s predplatným k súprave CorelDRAW Graphics Suite, s udržiavacou licenciou alebo za príplatok pre zákazníkov s trvalou licenciou. Aplikácia CorelDRAW.app ponúka výrazne lepšiu spoluprácu s kolegami a zákazníkmi v reálnom čase, teraz môže slúžiť ako centrum spolupráce na zdieľanie súborov CorelDRAW (CDR) so všetkými prispievateľmi. Tento nový spôsob spolupráce, ktorý umožňuje návrhárom spravovať spätnú väzbu od jedného alebo viacerých prispievateľov v jedinom pracovnom súbore, uľahčuje zmeny návrhov, revízie a schvaľovanie. Nový ukotviteľný panel/inšpektor umožňuje zobrazovanie a riešenie spätnej väzby, takže budú všetci v danom čase na rovnakej úrovni projektu. Pridanie podrobných komentárov a poznámok vrátane šípok, obdĺžnikov, elíps a rovných aj ručne kreslených čiar priamo do dokumentu šetrí čas aj miesto na obrazovke. Spolupracovníci sa takisto môžu teraz v aplikácii CorelDRAW.app prihlásiť v akomkoľvek webovom prehliadači na akomkoľvek zariadení buď ako hostia, alebo s použitím zákazníckeho účtu Corel a pristupovať k zdieľaným súborom návrhu a pridávať návrhy a poznámky. Môžu tak prispievať aj vtedy, ak sú mimo kancelárie na cestách. 

Corel tiež po novom umožňuje využívať najnovšie technológie v oblasti písma s podporou variabilných fontov OpenType. Tie uľahčujú manipuláciu so vzhľadom textu a dosiahnutie širokej škály jedinečných vzhľadov jednotlivých písem. Novinkou je aj možnosť vnútorných tieňov, vďaka ktorým možno dodať prvkom návrhu 3D hĺbku. Nový nástroj Vnútorný tieň umožňuje simulovať dopad svetla na objekty jedným kliknutím a ladiť vnútorný tieň. Zaujímavá novinka v aplikáciách CorelDRAW a Corel PHOTO-PAINT je možnosť použitia rastrových efektov ako šošovky. Presunom šošovky môžete rastrový efekt presne umiestniť. Ak chcete plynulo prelínať vektorový a rastrový objekt do existujúceho návrhu, môžete použiť efekt prelínania. Efekty sa teraz dajú používať aj nedeštruktívne vďaka novému ukotviteľnému panelu Inšpektor Efekty.

Nová súprava má takisto zvýšený výkon a rýchlejšie sa spúšťa. Kresliace nástroje ako retušovací štetec, klonovanie a guma pracujú plynulejšie. Programy fungujú vcelku stabilne a efektívne. Vzhľad zostal v podstate zachovaný, takže ak ste predtým pracovali s predchádzajúcimi verziámi tohto balíka, budete tu doma.

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať