PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

AOC U32U1 / Keď monitor, tak nech aj dobre vyzerá

0

V súčasnej záplave monitorov, ktoré sa podobajú ako vajce vajcu, človek občas nadobúda dojem, že monitor musí byť beztvará čierna škatuľa, na ktorej je zaujímavý leda displej. Odvtedy, čo AOC uzavrel partnerstvo s dizajnovým štúdiom Studio F. A. Porsche, je však všetko ináč. Na stôl sa mi dostal už druhý produkt, ktorý vzišiel z tohto partnerstva. Ide zase o kúsok, ktorý som s ťažkým srdcom vracal po teste.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Keby ste si však mysleli, že ide iba o dizajnovú hračku, rýchlo vás vyvediem z omylu. AOC U32U1 je v prvom rade vynikajúci profesionálny monitor, ktorý má čo ponúknuť používateľom spracúvajúcim video, fotky, 2D či 3D grafiku. LCD panel IPS s uhlopriečkou 31,5" ponúka rozlíšenie 3840 × 2160 bodov s frekvenciou 60 Hz. Ako jeden z mála modelov na trhu disponuje certifikáciou VESA DisplayHDR 600 pre kvalitné zobrazenie obsahu HDR. Nezaostáva ani konektivita, ktorá zahŕňa dvojicu konektorov HDMI, z toho jeden typu 2.0 pre 4K60p, DisplayPort 1.4, 3,5 mm jack na slúchadlá, USB-C s podporou DP, micro USB 3.0, napájací konektor a trojicu klasických USB typu A, jeden s výkonnejším nabíjaním. Ovládanie je riešené päťsmerovým joystickom na pravom dolnom rohu zozadu. Zá­kladňa má hore takisto dvojicu 2 W reproduktorov.

Prvé, čo vás prekvapí, je obrovská škatuľa, v ktorej vám monitor príde. Za jej veľkosťou je skutočnosť, že monitor je uložený v zloženom stave vrátane stojana, takže ho stačí vybrať a pripojiť. Stojan je zvarený z hrubých antikorových trubičiek a pripevnený k centrálnej jednotke obsahujúcej elektroniku a prípojné miesta. Tá tvorí akúsi základňu, v jej strede je uchytený displej na otočnom kĺbe, takže ani pri natočení do polohy pivot sa poloha konektorov nemení. Okrem výšky môžete nastaviť aj sklon monitora od -3,5 do +18,5°. Otočenie do strán je možné o 40° do oboch strán.

Silná zbraň monitora je jeho dizajn s minimalistickými rámčekmi zo všetkých štyroch strán displeja s matným povrchom. Rámčeky majú všetky vrátane spodného rovnakú hrúbku. V kontraste s tým je decentný trojnohý stojan, ktorý zabezpečuje aj vďaka vyššej hmotnosti veľmi dobrú stabilitu. Centrálna zadná časť je z eloxovaného hliníka s jemným logom AOC. Dizajn je koncipovaný ako 360-stupňový a monitor rozhodne nemusíte skrývať. Bude skôr ozdobou každého moderného interiéru, či už v domácnosti, alebo vo firme. Veľmi zaujímavá je možnosť jednokáblového pripojenia k notebooku cez USB-C, ktoré zabezpečí aj jeho napájanie.

Ako som spomínal, menu sa ovláda joy­stickom na pravej strane. Je jednoduché a prehľadné a poskytuje všetky voľby, ktoré by ste mohli potrebovať. Výsledky merania vykazujú farebný gamut s pokrytím 96 % farebného priestoru Adobe RGB a 100 % farebného priestoru DCI-P3 a sRGB. Maximálny statický jas je 395 nitov a statický kontrast 840:1. To sú výborné hodnoty, hlavne vzhľadom na to, že monitor využíva iba 8-bitový panel. Veľmi dobre je na tom aj priemerná farebná odchýlka δE= 1,4. Monitor je výborný aj na sledovanie obsahu HDR. Vzhľadom na pracovnú frekvenciu 60 Hz a pomerne vysoký input lag okolo 37 ms sa príliš nehodí na hranie, ale to výrobca ani nikomu nesľubuje.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, obraz, flicker free, 4K rozlíšenie, možnosti nastavenia, konektivita
- Iba 8-bitový panel

PARAMETRE:

Displej: 31,5", rozlíšenie: 3840 × 2160 bodov, pomer strán: 16:9, technológia pa­nela: IPS, obnovovacia frekvencia: 60 Hz, latencia: 5 ms, kontrast: 1300:1 (statický), jas: 600 nitov, dynamický, certifikácia VESA Display HDR 600, pripojenie: 1× DisplayPort 1,4, HDMI 1,4 + 2.0, 3,5 mm výstup jack na slúchadlá, USB-C s PD, micro USB 3.0, 2× USB 3.0 USB hub, rozmery: 414,25 × 718,15 × 277,5 mm (š × v × h), hmotnosť: 10,3 kg

HODNOTENIE: 10/10


                                         

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať