ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Philips 278M1R/00: Hráčsky monitor, ktorý na to nevyzerá

0

Nový monitor od spoločnosti Philips z radu Momentum je určený predovšetkým pre konzolových hráčov. Ponúka nízky čas reakcie aj vysoké rozlíšenie až 4K, to znamená 3840 × 2160 bodov pri 60 FPS. Keby vám jeho 27-palcová veľkosť nestačila, v ponuke má aj podstatne väčšieho brata, 55-palcový model 558M1RY/01.

SamsungM_04 Advertisement

Pochopiteľne, určenie konzolovým hráčom nevylučuje použitie monitora aj na iné účely. Je osadený vynikajúcim displejom typu IPS s antireflexnou vrstvou a svietivosťou 350 cd/m2.

Kvalita konštrukcie je veľmi dobrá a pri absencii zjavného hráčskeho štýlu dáva monitoru veľmi sofistikovaný vzhľad. Displej má z troch strán tenké rámčeky s hrúbkou iba 8 mm, o niečo širší je spodný rám, ktorý zdobí iba logo výrobcu v strede a malá biela LED na pravej strane. Masívny kovový stojan umožňuje variabilné nastavenie monitora vo výške, otočení aj sklone. V zadnej časti displeja je najpozoruhodnejšia vec štvorstranný systém Ambiglow. Ten je obdobou systému Ambilight používaného v televízoroch značky Philips. Ide o súpravu farebných RGB LED diód, ktoré sú umiestnené po obvode monitora zo všetkých štyroch strán a smerujú dozadu. Systém môže byť nastavený vo viacerých módoch, ale jeho základná funkcia je optické rozšírenie plochy obrazu na stenu za obrazovkou. Intenzitu svetla Ambiglow možno nastaviť a existuje niekoľko možností fungovania. Môžete zvoliť statické farby alebo ich nastaviť tak, aby prechádzali farebnou paletou, ale vrcholom Ambiglow je režim, ktorý sleduje obraz na displeji a mení farbu tak, aby zodpovedala prehrávanému obsahu.

Implementácia systému Ambiglow však nie je taká dobrá ako na väčších televízoroch. Farby, ktoré vyberie, sa často úplne nezhodujú s tým, čo sa zobrazuje, a medzi zmenami je určité oneskorenie. Napriek tomu ide o veľmi zaujímavú a užitočnú funkciu. Veľa hráčov má totiž vo zvyku mať pri hraní v miestnosti úplnú tmu. Systém Ambiglow osvetľuje stenu za monitorom, čím znižuje únavu zraku a vytvára lepšie pohodlie pri hraní alebo práci. Monitor má síce certifikáciu HDR, ale iba na úrovni HDR 400, takže v tomto ohľade nejde o špičkové hodnoty. Boduje však oblasti farieb, kde aj podľa meraní dosiahol až 105 % rozsahu sRGB a 89 % Adobe RGB. Súčasťou podpory HDR je aj podpora rozšíreného farebného gamutu WCG (Wide Color Gamut), čo umožňuje monitoru zobrazovať podstatne širšiu škálu farieb ako tradičný obraz SDR. Obraz produkovaný monitorom je veľmi dobrý, má vynikajúce vyváženie farieb a veľmi dobre zvláda gradáciu farieb. Oceňujem, že monitor je výborne skalibrovaný už po vybalení, takže ho stačí pripojiť a hrať sa. Je vybavený funkciou Low Input Lag, ktorá minimalizuje oneskorenie medzi vstupom na ovládači a zobrazením na displeji. Funguje to s oveľa nižšou latenciou zobrazenia, známou z monitorov, čo bude veľká výhoda pre tých, ktorí sú zvyknutí na hranie na televízoroch, kde je vstupné oneskorenie podstatne vyššie. Veľká výhoda technológie IPS, ktorú monitor používa, sú široké pozorovacie uhly. Okrem hrania, pochopiteľne, monitor veľmi dobre poslúži aj pri práci. Výhodné je vysoké rozlíšenie a veľmi kvalitné podanie farieb, paradoxne vysoké rozlíšenie môže byť aj nevýhodou, pretože pri uhlopriečke 27 palcov sa už niektoré objekty na ploche zobrazujú veľmi malé a vyžadujú dobrý zrak alebo upravenie škálovania obrazu na vyššie hodnoty. To však zase znižuje množstvo informácií zobrazených na displeji. Veľmi dobrá je aj kvalita integrovaných reproduktorov smerujúcich nadol. Pri najvyššej hlasitosti podávajú veľmi dobrý výkon a dokážu zaplniť aj priemerne veľkú miestnosť. Basy, ako sa dá pri takýchto malých reproduktoroch očakávať, sú slabšie, no stredy sú uspokojivé a výšky zreteľné. V danej kategórii ide v každom prípade o nadpriemerný zvuk.

Pozorní konzoloví hráči si už z textu určite všimli, že monitor podporuje maximálne rozlíšenie 4K 60p. To bohato postačuje pre ak­tuálne konzoly PS4 Pro a X a Xbox One, ale nové verzie už budú podporovať aj 4K 120p, na čo je potrebný štandard HDMI 2.1. Monitory s týmto štandardom už síce existujú, ale sú rádovo drahšie ako testovaný model, a preto je otázne, či sa oplatí ich skorý nákup. Tento model bez problémov vyhovie aj náročnejším požiadavkám, poskytne vynikajúcu kvalitu obrazu a navyše nezruinuje váš rozpočet. 

Ovládanie monitora sa realizuje pomocou štvorsmerového joysticku na zadnej strane vpravo. Jeho umiestnenie je podľa mňa veľmi dobré, zlepšiť by sa však mohli reakcie, ktoré sú občas spomalené. Vzhľadom na kvalitnú kalibráciu priamo z výroby však veľa dôvodov na nastavovanie nemáte. Monitor má dostatočné množstvo vstupov, medzi ktorými nájdete aj štvorportový rozbočovač USB.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, Ambiglow, široký farebný rozsah, matný panel, kvalitný zvuk
- Pomalšie reakcie menu

PARAMETRE:

Philips 278M1R/00: displej IPS 27" matný, 3840 × 2160/60p, latencia 4 ms, svietivosť 350 cd/m2, Ambiglow 4-stranný, konektivita 1× 3,5 mm výstup na slúchadlá, 2× HDMI 2.0, 1× DisplayPort 1.4, USB hub: 1× USB-B na pripojenie a 4× USB 3.2 na výstupy na pripojenie periférií

HODNOTENIE: 9/10


                                         

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať