ARKUP: V plávajúcom dome vás nezaskočí zmena klímy ani stúpajúca hladina morí

0

Na kľúčové ekologické výzvy, ako je rast miest, stúpajúca hladina morí a energetická nezávislosť, môže priniesť odpoveď jedinečný avantgardný koncept bývania na vode. Obývateľná jachta kombinuje výsledky výskumu v oblasti obnoviteľných energií, technologické inovácie a špičkový dizajn. Na vývoji plávajúceho domova s rozlohou 404 m2 spolupracovala spoločnosť z Miami s holandským „vodným architektom“ Koenom Olthiusom.

Ich cieľom je dokázať, že môžete žiť ekologicky „a pritom byť sebestačný, pokiaľ ide o vodu a elektrickú energiu“. Nemusíte sa obávať morskej choroby, pretože obydlie má štyri 12-metrové hydraulické nohy, ktoré ho môžu stabilizovať alebo dokonca vydvihnúť nad vodu. No ak sú vaši susedia hluční, k dispozícii sú dve pohonné zariadenia s výkonom 136 konských síl, ktoré vás môžu posunúť ďalej rýchlosťou 7 uzlov (asi 13 km/h).

Zelenú energiu dodajú 30 kW solárne panely, ďalej je tu 1000 kWh lítiovo-iónová batéria a vysokokvalitná izolácia. Nechýba zariadenie na zber dažďovej vody a na čistenie odpadovej vody. Tvorcovia hovoria, že takéto obydlie odolá aj hurikánu. Nemusíte sa starať o poveternostné podmienky, príboj či povodne, to všetko tomuto samonosnému systému nespôsobuje problémy.

Arkup predstavuje nový spôsob života na vode, vďaka ktorému sa cítite 100 % bezpeční a chránení. Obydlie má štyri spálne, v ktorých môže spať osem ľudí, ale v prípade núdze (napr. pri povodni) sa dá rozdeliť na menšie byty pre viac rodín. Môže sa plaviť aj vo vnútrozemí, kde je voda dosť plytká na to, aby pontóny dosiahli na zem.

Zdroj treehugger.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
eko ekologia ekektrina energia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať