SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

GPS III ponúkne lokalizáciu s presnosťou okolo 20 cm

0

Technológiu GPS už považujeme za samozrejmosť. Funguje dobre, no nie celkom dokonale. Zlepšiť by ju mala flotila satelitov GPS III. Doteraz boli vypustené iba tri satelity, no momentálne je v prevádzke iba jeden z nich. Nový satelit GPS III vypustila s oneskorením (pôvodný termín bol aprílový) spoločnosť SpaceX minulý týždeň z mysu Canaveral na Floride a na obežnú dráhu ho vyniesla raketa Falcon 9.

GPS III by malo byť výrazným zlepšením existujúcich technológií GPS, pokiaľ ide o presnosť. Kým súčasná technológia GPS môže určiť polohu na pomerne presných 28 palcov (asi 70 cm), GPS III ponúkne presnosť do 9 palcov (asi 23 cm). Je teda zhruba trikrát presnejšia ako súčasná technológia GPS. Toto zlepšenie však nezbadáme naraz.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Zatial je Iba jedna z troch družíc GPS III v prevádzke na obežnej dráhe pričom výrobca Lockheed Martin ich pripravuje ešte desať. Vypúšťanie by malo pokračovať v pravidelných intervaloch do polovice roka 2023. Satelity budú mať životnosť 15 rokov, vtedy už zrejme budeme mať ešte lepšiu technológiu na presnú lokalizáciu.

Zdroj: bgr.com.

Redakcia

Všetky autorove články
GPS navigacia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať