S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement

ASUS MX32VQ: Monitor, ktorý vtiahne do deja

0

Zakrivený 32" panel s konzervatívnejším pomerom strán 16:9 a rozlíšením 2560 × 1440 px vyzerá ako atraktívna možnosť pre bežných používateľov, ktorí si radi užívajú filmy či re­kreačne hry, ale takisto na počítači pracujú. A toto riešenie má i niekoľko pridaných hodnôt.

Elegancia a výborný zvuk

Vzhľad hral pri navrhovaní dôležitú úlohu. Tenké, dvojmilimetrové rámčeky až tak neprekvapia, tie má už veľa multimediálnych monitorov. Pýchou konštrukcie je v tomto prípade základňa stojana. Tá má kovové lemovanie a do značnej miery je vyplnená sklom. Noha je vyvedená vzadu, v strede je potom dotykový panel, vďaka ktorému môžete rýchlo upraviť hlasitosť vstavaných reproduktorov či intenzitu rytmického podsvietenia. So zvukom to ASUS myslí naozaj vážne, potlač Harman Kardon neplní úlohu marketingovej ľsti a 8-wattové stereofónne riešenie MX32VQ sa radí k tomu najlepšiemu, čo v počítačových monitoroch možno nájsť. Je charakteristické dobre vyváženými frekvenčnými pásmami s mohutnejšou basovou zložkou. Lepšie samostatné ozvučenie do päťdesiat eur nekúpite.

Keď ešte zostaneme pri neobrazových prvkoch, treba dodať, že polohovanie je obmedzené iba na naklápanie dopredu (+15°) a dozadu (-5°). Chýba teda natáčanie do strán i výškové nastavenie. Rámček/displej je od podložky vzdialený zhruba 8/10 centimetrov, záleží na zvolenom uhle.

S výnimkou podsvietenia a gamy krásny displej

Kontrast je v štandardnom režime nastavený na 80 % s ohľadom hlavne na dosiahnutie vysokého statického kontrastu. Ten som nameral nadštandardne vysoký – 2757:1, no napriek tomu trochu zaostáva za špecifikovanou hodnotou. Uvádzaný kontrastný pomer (3000:1) nedosiahnete ani po zvýšení úrovne kontrastu na maximum. Jediné, čo sa vtedy deje, je zlievanie svetlých odtieňov. Pri nastavení typických 50 %, keď je gama v priemere 2,15, zase spadnete na 1647:1. S predvolenými 80 % sa priebeh začína a končí na rovnakej hodnote gama – 2,05. Tá zároveň zodpovedá priemeru, aj keď vývojová krivka je dosť kostrbatá. Špičku má v 50 % (2,18) a najviac prepadnutá je v 80 % bielej (1,93). Skoky sú teda dosť výrazné a blízko seba. 

Farby sú sýte (pozri diagram s pokrytím farebného priestoru) a pomerne presné. Vyváženie bielej je perfektné, v zelených číslach. Najviac uteká červený kanál (∆ 5,1). Keďže ide o panel typu IPS, pri pohľade zboku sa trochu mení/slabne kontrast, ale v porovnaní s konkurenčnými monitormi je tento nežiaduci efekt minimálny a najmä nepreteká do úplne inej farby. Čierna je stále čierna, len trochu svetlejšia.

Podsvietenie mohlo byť rovnomernejšie. Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou svietivosťou je pri nastavení rovnakej intenzity jasu na maxime až 30 cd/m2. Testovaný kus bol najtmavší v ľavej hornej časti a k výraznému presvitaniu dochádzalo prevažne v spodných partiách. Na lepšiu predstavu nájdete túto mapu v online verzii článku na pcrevue.sk. V každom prípade priemerná svietivosť v odstupňovaní 0/50/100 % je 36/251/280 cd/m2, čo zodpovedá spotrebe 16,3/25,5/38,6 W, čím monitor spadá do energetickej triedy B. Mimochodom, dodávaný adaptér si zaslúži pochvalu. Okrem toho, že je šikovne malý, je tichučký aj pri najnižšej záťaži, keď už niektoré zvyknú pískať, vrčať a podobne.

Multimediálna výbava bez USB

Videovstupy sú rýdzo digitálne, v konfigurácii 2× HDMI + DisplayPort. DVI, ktoré chýba, by tu zmysel nemalo. Jednak preto, že nevie prenášať zvuk, a takisto preto, že na QHD@75 Hz nestačí. Jacky na audio sú vyvedené dva (3,5 mm), jeden ako vstup zo zvukovky a druhý na pripojenie slúchadiel. Čo mi tu vzhľadom na ­zameranie monitora chýba, sú porty USB. Priestor na ne by sa dozaista našiel. Keď už výrobca ne­chcel symetrický dizajn spredu ani zozadu, mohli byť kompromisne aspoň zo spodnej strany, kde je pekne schovaný i päťcestný joystick na vyvolanie menu OSD a pohyb v ňom. Navigácia funguje bezchybne a je i pohodlná. To i vďaka prehľadnému a intuitívnemu používateľskému rozhraniu.

Hodnotenie

ASUS MX32VQ má síce nejaké rezervy v rovnomernosti podsvietenia či plynulosti gamy, no ponúka vcelku zaujímavý mix vlastností. Z môjho pohľadu ide o univerzálny monitor na domáce použitie, ktorý dobre poslúži školákom i seniorom. Kombinácia rozlíšenia a uhlopriečky je slušný kompromis, vďaka ktorému nebude problém s veľkosťou prvkov ani v aplikáciách, ktoré so 4K stále neškálujú ideálne. Znevýhodnení tak nebudú ani používatelia so slabším zrakom.

Raster je hrubší, no stále jemnejší než na 27" s FHD. A najmä je k dispozícii veľká plocha, ktorá je svojím rozlíšením zhovievavá i ku grafickému výkonu, takže sa monitor hodí aj na príležitostné herné použitie s priemerným počítačom, čomu nahráva i adaptívna obnovovacia frekvencia v rozsahu 48 – 75 Hz (FreeSync). Vďaka pestrým farbám a vysokému kontrastu je tu priestor aj na úpravu fotiek či videa (na grafiku zakrivené monitory vo všeobecnosti pre skreslenie perspektívy nepovažujem za vhodné) či kinematografickú seansu, reproduktory sú tu poriadne, na úrovni lepších televízorov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci zvuk, vysoký kontrast, na multimediálny monitor ­nadštandardne široký gamut, luxusné vyhotovenie (najmä stojana s ovládacími prvkami)
- Nerovnomerné podsvietenie, nerovnomerné odstupňovanie gamy, obmedzené možnosti polohovania, žiadne porty USB

HODNOTENIE:

Obraz: 90 %
Konektivita: 80 %
Cena/hodnota:  90 %
Vyhotovenie:  80 %
Celkovo: 95 %

• Cena: 600 eur

 

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Asus

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať