SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

ASUS ZenBook 14 - UX425E / Vyšší výkon s novou grafikou

0

Novinka je nástupcom minuloročnej série ZenBook 14 UX425J. Hlavná zmena je použitie nových procesorov Intel jedenástej generácie Tiger Lake s novou generáciou integrovaných grafík Iris Xe, ktorá bola navrhnutá tak, aby lepšie konkurovala mobilným radom AMD Ryzen Vega RX a NVIDIA GeForce MX. Hlavný účel tejto modernizácie je v tom, že nové modely notebookov by mali byť lepšie a výkonnejšie v strihu videa a hraní hier bez toho, aby sa museli spoliehať na dedikované grafické karty. Ako sa tento zámer podaril, na to sa pozrieme v teste.

Testované zariadenie je vybavené procesorom Core i7-1165G7, 16 GB RAM a 14-palcovým displejom IPS s rozlíšením 1920 × 1080 bodov, s jemnosťou 157 PPI a s matným povrchom. Grafiku má na starosti integrovaný čip Intel Iris Xe Graphics G7 96EUs. Ako úložisko je použitý disk SSD Intel SSD 660p s kapacitou 1 TB. Telo prístroja je vcelku minimalistické. ASUS sa tentoraz vyhol dekoráciám okolo klávesnice. Displej je vsadený do veľmi tenkého rámika, ktorý je z vrchnej strany rozšírený a obsahuje 3D kameru systému Windows Hello. Konštrukcia tela je celoplastová. Zatiaľ čo spodná časť je pomerne pevná, o veku sa to povedať nedá, na môj vkus je viac ohybné, ako by bolo dobré. Vrchné veko má oproti základni krátky presah, ktorý po roztvorení prístroja celú základňu mierne nadvihne, aby sa zabezpečil lepší prívod vzduchu na chladenie. Výduchy ventilátorov sú umiestnené pod hranou displeja. Pri vysokom výkone sa vrchná časť pod displejom mierne zahrieva, ale ani pri najvyššej záťaži teplota nepresiahla 40 °C. Spodná časť pod klávesnicou mala maximálne 30 °C. Vzhľadom na to, že ide o ultrabook, nemožno čakať veľmi bohatú portovú výbavu. Napriek tomu tu nájdeme dvojicu USB-C s podporou Power Delivery aj Thunderbolt 4, plnoformátový HDMI, jeden konektor USB-A verzie USB 3.2 gen.1 a čítačku na karty microSD. Prístroj nemá dedikovaný nabíjací konektor, na nabíjanie slúži práve jeden z portov USB-C. V súvislosti s portovou výbavou stojí za pozornosť, že v balení dostanete k prístroju okrem nabíjačky s podporou Power Delivery aj dvojicu redukcií z USB-C na 3,5 mm audio jack a z USB-A na RJ-45. To je v čase, keď niektorí výrobcovia smartfónov začínajú upúšťať od pribaľovania nabíjačiek a ďalšieho príslušenstva k svojim zariadeniam, veľmi záslužný čin. Klávesnica je krátkeho typu, teda bez číselnej časti, s bielym podsvietením, ktoré je regulovateľné v niekoľkých stupňoch. Klávesy majú malý zdvih, ale vďaka jemnému ťukaniu pri písaní dostatočnú zvukovú reakciu, takže sa na nej píše dobre. V úlohe touchpadu je použitý Precision clickpad, ktorý zaberá takmer polovicu spodnej časti pod klávesnicou, má sklený povrch a podržaním prsta v pravom hornom rohu sa na jeho ploche rozsvieti číselná klávesnica. Práca s ňou však vyžaduje trocha cviku.

Z výkonovej stránky si nová generácia procesorov Intel mierne polepšila, významnejšie je však zvýšenie výkonu grafiky. Nová grafická karta boduje hlavne v aplikačných a syntetických testoch. V reálnych hrách je výkon nejednoznačný a hendikepom je, že nepodporuje žiadny režim synchronizácie s obrazovkou. Príjemne prekvapili testy prehrávania videa, kde bez problémov zvládala prehrávať 8K 30p video s kompresiou h.265 z kamery Canon EOS R5 prostredníctvom VLC playera. Prístroj uspel aj v spracovaní videa v programe Blackmagic Design DaVinci Studio, v ktorom zvládal spracovanie 4K videa priamo z časovej osi. Poteší aj dobrá výdrž pri práci na batériu, ktorá dosahuje pri nastavení stredného výkonu okolo 13 hodín. Batériu nabijete zhruba za jeden a pol hodiny.

 ASUS ZenBook 14 - UX425E pri malých rozmeroch a nízkej hmotnosti ponúka veľmi slušný výkon a kvalitný displej s vysokou svietivosťou až 400 nitov a matným povrchom. Displej osadený v tenkom rámčeku dosahuje pomer obrazovky k telu až 90 percent a efektívne tak využíva rozmery prístroja. O zvuk sa starajú reproduktory z dielne Harman Kardon, ktoré poskytujú kvalitný a pomerne výkonný zvuk s čistými výškami, výraznými stredmi, ale bez výraznejších basov. Zvuk je napriek tomu na pomery ultrabookov veľmi slušný, a keby vám jeho kvalita nestačila, máte v balení redukciu, ktorou si môžete pripojiť slúchadlá. Novinka je vhodná hlavne pre používateľov, ktorí potrebujú mať na cestách pracovný nástroj či už na písanie, vybavovanie mailov, ale aj na príležitostné spracovanie fotografií alebo videí.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon GPU, dvojica USB adaptérov v balení, ClickPad, IR kamera, 2× USB-C s podporou Thunderbolt 4, 1 TB SSD
- Slabšia konštrukcia veka, nerozšíriteľná RAM

PARAMETRE:

• ASUS ZenBook 14 - UX425EA_205, procesor 11. generácie Intel Core i7-1165G7, grafika Intel Iris Xe Graphics, 16 GB 4266 MHz LPDDR4X, SSD 1 TB, displej IPS 14" FHD (1920 × 1080), 16:9, matný, jas 400 nitov, HDMI, 1× USB-A vo verzii USB 3.2 gen.1, 2× USB-C s podporou Thunderbolt 4 a PD, 4-článková 67 Wh batéria, webová kamera + 3D IR kamera, slot na microSD, reproduktory Harman Kardon, Wi-Fi 6, bluetooth 5.0, rozmery: 319 × 208 × 13,9 mm, hmotnosť 1,17 kg

•  Cena: 1 059 EUR

Hodnotenie: 9/10

 

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať