SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Philips 65PUS8505/12: Rozžiarte si domáce kino

0

Philips vo svojom rade Performance series, obsahujúcom najvyššie modely s LCD obrazovkou, prichádza s novinkou, ktorá ponúka firemnú technológiu Ambilight, ovládanie hlasom aj kvalitný zvukový výstup. 

Testovaný Ultra HD 4K model Philips 65PUS8505/12 je vybavený 65" LCD panelom s podsvietením Edge LED. O pohon prístroja sa stará výborný firemný procesor P5 Perfect Picture Engine. Ten prináša nárast výkonu o 50 % v porovnaní s predchádzajúcou generáciou procesorov. Analyzuje a rieši každý z piatich parametrov, ktoré spoločne definujú celkovú kvalitu obrazu: kvalitu zdrojového materiálu, ostrosť, farbu, kontrast a pohyb. Procesor poskytuje vysoký výkon, potrebný na jednoduché spracovanie množstva dát obsiahnutých v Ultra HD 4K materiáloch. Pritom redukcia z viacerých čipov na jeden prináša rýchlejší prenos spracovaných dát s lepším časovaním a lepšou kontrolou celého spracovania. Procesor dokáže veľmi dobre potlačiť šum a odstrániť artefakty bez zbytočného rozostrovania obrazu aj vďaka internému 17-bitovému spracovaniu obrazu, pričom nezáleží na tom, či je vstupný signál v natívnom 4K rozlíšení, alebo ho procesor upscaluje z nižších rozlíšení.

Špecialitou výrobcu je technológia Ambilight, ktorú tu nájdete priamo v trojstrannej verzii, teda zvrchu a z oboch strán. Slúži na podsvietenie pozadia za televízorom podľa obsahu na obrazovke. Systém má možnosť rozsiahlej konfigurácie a umožňuje určiť, či bude zmena svetiel podľa videa, zvuku alebo farieb, možno nastavovať jas, sýtosť aj podanie farieb a mnoho ďalších parametrov. Použitie Ambilight opticky rozširuje zobrazovanú plochu, na stenu za televízor sa premietajú rozostrené farebné stopy, akoby obraz pokračoval ďalej mimo obrazovky. Je to veľmi efektné a navyše sa tým výrazne znižuje zaťaženie zraku pri pozeraní v zatemnenej miestnosti. Tým, že Ambilight osvetľuje pozadie, nie je obrazovka takým kontrastom v tme. V najnovšej verzii sa Ambilight môže rozsvecovať aj podľa zvuku.  Vedel by som si to predstaviť pri nejakom divokom večierku, ale ináč to veľký význam nemá. Ak nechcete, aby vám farby pri sledovaní preblikávali, môžete si nastaviť stálu atmosféru. Prístroj podporuje formáty s vysokým dynamickým rozsahom HDR10, HDR10+ aj Dolby Vision. Philips však nezanedbáva ani zvukovú stránku a nájdete tu aj podporu priestorového zvuku vo formáte Dolby Atmos. Televízor podporuje aj multiroomové reproduktory s funkciou DTS Play Fi. Vďaka nej sa môžete pripojiť na kompatibilné reproduktory v ktorejkoľvek miestnosti. Philips už tradične pri vyšších radoch televízorov používa operačný systém Android TV, ktorý je tu aplikovaný v najnovšej verzii. Podporuje celú plejádu streamovacích služieb, ako napríklad Amazon, YouTube, Rakuten TV, Netflix. Dlaždice na rýchly prístup k jednotlivým službám si môžete umiestniť priamo na úvodnú stránku. Netflix a Rakuten TV majú na ovládači vyhradené samostatné tlačidlá na rýchlu voľbu. Televízor podporuje aj hlasové ovládanie pomocou mikrofónu umiestneného v diaľkovom ovládači. Podporované sú pritom aj služby Google Assistant a Amazon Alexa, takže hlasovo môžete nielen vyhľadávať obsah cez Google, filmy na Netflixe alebo aplikácie na Google Play. Môžete takisto ovládať zariadenia inteligentnej domácnosti kompatibilné so službou Google Assistant, ako je zapínanie a regulácia svetiel, nastavenie termostatu, sťahovanie roliet, zapínanie rôznych spotrebičov a veľa ďalších funkcií. Rovnako môžete hlasovo ovládať zariadenia s podporou funkcie Alexa, ako napríklad Amazon Echo.

Kvalita obrazu je v rámci LCD televízorov veľmi slušná, menší problém je s homogenitou podsvietenia, typický pre technológiu Edge LED. Nie je to však nič, čo by ste mohli bežne pri sledovaní televízora spozorovať. Obraz má inak vysokú ostrosť, veľmi dobré podanie farieb a procesor P5 robí veľmi dobrú prácu pri upscalingu materiálov z nižšieho rozlíšenia. Hlavne ak máte kvalitný FHD vstup, či už z Blu-ray prehrávača, alebo zo satelitného vysielania, kvalita výstupu je takmer rovnaká ako pri natívnom 4K obsahu. Pri zážitku zo sledovania televízora veľmi pomáha technológia Ambilight, ktorá vás dokáže lepšie vtiahnuť do deja a navigácie, sledovanie televízora aj vo večerných hodinách je menej únavné pre zrak. Príjemne prekvapila kvalita zvukového výstupu, ktorý zabezpečuje dvojica širokopásmových reproduktorov s výkonom 20 W. Televízor podporuje aj priestorový formát Dolby Atmos. Pochopiteľne, plnohodnotnú zostavu na priestorový zvuk to nenahradí, ale na bežné sledovanie televízora zvukový výstup bohato postačuje.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, dizajn, Ambilight, hlasové ovládanie, podpora pre Google Assistant a Alexu
- Nižšia homogenita podsvietenia

PARAMETRE:

• Displej LCD s rozlíšením 4K Ultra HD (3840 × 2160) , 65" (164 cm), obrazový procesor P5 Perfect Picture Engine, ­Ambilight ­trojstranný, OS Android TV 9 (Pie), ­vstupy: 4× HDMI, 2× USB, integrované Wi-Fi 802.11ac 2×2, bluetooth 4.2, tuner DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2, Common Interface Plus (CI+), digitálny zvukový výstup ­S/PDIF(optický), eternet, zvukový vstup Ľ/P, slúchadlový výstup

HODNOTENIE:  8/10


                       

 

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať