SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Acer Predator GD711 / Hrajte ako o život

0

Spoločnosť Acer nie je na poli projektorov nováčikom, vždy však šlo o projektory na všeobecné použitie a nestretli sme sa s modelom, ktorý by bolo možné označiť za „najlepší projektor pre hráčov“. Ako to už býva, časy sa menia a určite platí „nikdy nehovor nikdy“.

Výrobcovia projektorov sa vo všeobecnosti venujú hlavne projekcii videa, nakoniec tá bola hlavnou pohnútkou, prečo projektory vlastne vznikli. Pri troche šťastia tak môžete pri niektorých modeloch naraziť na herný režim, ktorý však zväčša iba upraví farebné podanie a kontrast obrazu, málokto však rieši obnovovaciu frekvenciu. Novinka z radu Predator, projektor GD711, tak reflektuje najnovšiu generáciu herných konzol a počítačov, ktoré už dokážu pracovať s Ultra HD výstupom, a snaží sa uspokojiť špecifické potreby hráčov. Ide tak o vôbec prvý model na trhu s variabilnou obnovovacou frekvenciu určený špeciálne pre hráčov. No poďme po poriadku.

Už po vybalení z krabice vás projektor nenechá na pochybách, že patrí do radu herných komponentov pod značkou Predator. Čierny štruktúrovaný povrch s lomenými časťami a strieborným logom ho tam jasne zaraďuje. Na vrchnej strane nájdete ovládací panel a vpredu prístup k prstencu zaostrovania objektívu. Zaujímavé je, že projektor nepoužíva zoomový objektív, takže veľkosť projekčnej plochy môžete ovplyvniť iba vzdialenosťou od plátna/steny. V zadnej časti je umiestnená dvojica vstupov HDMI a tri USB, z ktorých jeden slúži trvale na pripojenie USB Wi-Fi kľúča a dva sú servisné. Projektor nevie prehrávať súbory z USB diskov.

Ak sa pozrieme na funkčnú výbavu, tu je to určite zaujímavejšie. Projektor využíva technológiu DLP s rozlíšením Ultra HD 4K a RGB LED zdrojom svetla s výkonom 1450 ANSI lúmenov. Hlavné devízy herného projektora je vstupné oneskorenie a obnovovacia frekvencia. GD711 podporuje variabilnú obnovovaciu frekvenciu VRR a dokáže v rozlíšení full HD pracovať s frekvenciou 120 Hz s hernými konzolami a až 240 Hz s PC. Ide o vôbec prvý projektor na svete pre hráčov, ktorý plne spolupracuje aj s hernými konzolami. Ja som ho testoval s konzolou Sony PS5, s ktorou je plne kompatibilný. Obraz sa v hernom móde dá nastaviť na tmavý alebo svetlý režim podľa toho, akú hru hráte. Tmavý režim poskytuje veľa detailov v tmavých miestach, kde mnoho iných projektorov jednoducho zobrazí temnotu. Svetlý režim pomáha farbám viac vyniknúť. Vykreslí až neprirodzene zelenú trávu a svieže farby krajiny. Vyzerá to až neuveriteľne, čo z GD711 robí jeden z najlepších projektorov pre PS5 alebo Xbox Series X. Projektor si výborne poradí aj s prehrávaním videoobsahu. Tu však treba obraz výraznejšie korigovať. Predvolené nastavenia sú vhodné na hry, ale pri filmoch potrebujete presnejšie nastavenie farieb. Pri správnom nastavení je kvalita výborná a aj snímky HDR vyzerajú veľmi dobre. Pri porovnaní s televízorom v tejto cenovej kategórii však projektor stráca hlavne v podaní čiernej, no to je normálne. Zariadenie má automatickú korekciu lichobežníkového skreslenia v dvoch osiach, takže nepotrebuje nastaviteľné nožičky. Použitý LED zdroj svetla má predpokladanú životnosť až 30 000 hodín a je dimenzovaný na prácu v režime 24/7, takže hranie si môžete užívať v podstate nepretržite. To, že je projektor dobre navrhnutý, dokazuje aj veľmi malé zahrievanie. Ani počas dlhého používania sa výraznejšie nezahrieval.

Používanie projektora je veľmi jednoduché a hráčom poskytuje skutočný zážitok. Pri premietaní na stenu môžete nastaviť aj prípadnú farbu steny a projektor nastaví farby tak, aby vyzerali verne. Oneskorenie pri hrách je nepozorovateľné a vďaka VRR sme nezaznamenali žiadne výpadky snímok ani iné artefakty. Obraz sme premietali na celú stenu miestnosti so šírkou asi 3 metre. To už je zobrazovacia plocha, ktorej sa žiadny bežný televízor nevyrovná. Oceníte ju hlavne pri hraní rôznych pretekárskych hier, keď máte obraz rozdelený na dve alebo štyri časti. V našom prípade aj pri štyroch hráčoch na každého zostala plocha asi ako 65" televízor, takže komfort hrania je naozaj veľmi dobrý. Pri sólo hraní máte zase pred sebou obrovskú plochu, ktorá vás dokonale vtiahne do deja. To platí, samozrejme, aj o sledovaní filmov.

Projektor má vstavanú aj dvojicu 10 W reproduktorov. Ako núdzové riešenie stačia, na dokonalý zážitok však bude lepšie využiť káblové alebo bezdrôtové slúchadlá, prípadne soundbar. Menu ponúka inštaláciu aplikácií z obchodu Aptoide. Žiaľ, v tomto prípade projektor nemá originálny Android TV so službami Googlu, takže na YouTube, Netflix a ďalšie služby zabudnite. V konečnom dôsledku je to všetko dostupné na jednotlivých konzolách, prípadne môžete pripojiť niektorý z multimediálnych streamovacích prijímačov, ktoré sú dnes dostupné za pár eur.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špecializované herné režimy, 240 Hz, VRR, vysoká svietivosť, kvalita obrazu, plná kompatibilita s PS5
- Nepoužiteľné smart funkcie

PARAMETRE:

Predator GD711, DLP LED, 4K UHD (3840 × 2160), 1450 ANSI, 2 000 000:1, 2× HDMI, repro 1× 10 W, ColorSafe II, HDR 10, podpora 3D s voliteľnými okuliarmi, životnosť lampy 30 000 h, Wi-Fi (dongle), Variable Refresh Rate, game mode, do 240 Hz, Aptoide TV

Cena: 1142 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať