CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Acer Swift Go 16 (SFG16-71-79K7) / Zažiari displejom

0

Notebooky Acer sérií Swift patria vždy k najkrajším modelom v ponuke výrobcu a po sériách Swift Air a Swift X prichádzajú teraz pod označením Swift Go, ktoré si hľadá cestu skôr k mladším používateľom. Do vienka dostal krásny 16-palcový displej OLED s pomerom strán 16:10 a vysokým, aj keď trochu netypickým rozlíšením 3200 × 2000 bodov. Ten navyše pracuje s frekvenciou 120 Hz.

Keďže som testoval najvyššiu konfiguráciu, o pohon sa stará 13. generácia procesora Intel Core i7-13700H, podporovaná 16 GB LPDDR5 RAM pripájanej na doske bez možnosti rozšírenia. Zostavu dopĺňa 1 TB disk SSD a slot na kartu microSD. Notebook má certifikáciu Intel Evo. O grafiku sa stará integrovaný čip Intel Iris Xe Graphics.  Bezdrôtovú komunikáciu zabezpečuje Wi-Fi 6E a bluetooth vo verzii 5.2. Veľmi slušná je aj portová výbava. Nájdete tu dvojicu USB-C s podporou USB4, Thunderbolt 4 a PD s výkonom 100 W, dva USB 3.2 gen. 1 a plnoformátový port HDMI vo verzii 2.1. Vedľa čítačky kariet microSD nechýba ani 3,5 mm jack na náhlavnú súpravu.

Veľmi pekný je dizajn zariadenia. Má ostré hrany, rovné plochy a zaoblené rohy. To spolu s celohliníkovou konštrukciou vedie k veľmi prémiovému vzhľadu exteriéru. Veko sa nedá otvoriť jednou rukou. Pri otváraní sa gumové nožičky v spodnej časti veka zachytia do stola a zdvihnú zadnú stranu základne od povrchu. To poskytuje viac priestoru na dýchanie pre dvojicu ventilátorov vnútri.

Notebook patrí k novej generácii s vysokým pomerom plochy displeja k celkovej veľkosti zariadenia. Vidieť to hneď po jeho otvorení, keď si všimnete, že displej má po okrajoch tenké rámiky o málo presahujúce 4 mm. Vrchná časť je širšia pre kameru a vstavaný mikrofón. Kamera je vcelku pôsobivá, s rozlíšením videa 1440p. Je vybavená funkciou časovej redukcie šumu, ktorá účinne potláča dynamický šum v horších svetelných podmienkach. Klávesnica je, ako sa patrí na 16" notebook, v plnom formáte, teda aj s číselnou časťou. Tá má síce užšie klávesy, ako je obvyklé, a tí, ktorí číselný blok používajú často, si budú musieť trocha zvyknúť, ale ako som sám zistil, nie je to problém a vždy je to podstatne lepšie ako krátka klávesnica. Klávesy majú biele podsvietenie s dvoma stupňami intenzity a príjemný zdvih, takže sa na klávesnici dobre píše. Zapínací kláves v pravom hornom rohu má integrovaný snímač odtlačkov prstov, ktorý pracuje veľmi spoľahlivo. Kláves má trochu ťažší chod, takže s trochou cviku ho pri snímaní nestlačíte. Touchpad zaberá veľkú plochu takmer v strede zariadenia a jeho povrch je zo špeciálneho skla, označovaného ako OceanGlass. Je príjemný na dotyk a spoľahlivý na ovládanie. Pri vážnejšej práci je však praktickejšia myš.

Asi najväčším ťahákom novinky bude jej displej OLED. Pracuje s technológiou HDR True Black 500 na dosiahnutie vysokého kontrastu. Maximálny statický jas je 390 lm. Dosahuje gamut na úrovni 109 % farebného priestoru DCI-P3 a pracuje s frekvenciou 120 Hz, čo ocenia nielen hráči, ale každý, kto s ním bude pracovať. Vyššie pracovné frekvencie menej zaťažujú zrak a prispievajú k lepšej pracovnej pohode. Systém odporúča škálovanie Windows na 200 %, osobne však považujem za lepšiu voľbu 175 %, ktorou dosiahnete jemný obraz s dostatočne veľkými ikonami a písmom a väčšiu pracovnú plochu. Výborný displej oceníte aj pri konzumácii obsahu zo streamovacích služieb a hraní hier, aj keď v tomto smere notebook pre integrovanú grafiku príliš nevyniká. Menej náročné tituly si však zahráte. Výkon hardvéru postačuje aj na nenáročný strih 4K videa. Oceňujem dobre vyriešené chladenie zariadenia duálnymi ventilátormi, ktoré ho dokážu slušne schladiť aj pri vyššej záťaži. Ventilátory nie sú hlučné, ale viete o nich v podstate stále. Vstavané reproduktory patria skôr k priemeru. Sú použiteľné, ale na sledovanie filmov a podobného obsahu je lepšie využiť nejaké slúchadlá.

SAMSUNG 07M Advertisement

Acer Swift Go 16 je vydarený notebook na prácu v kancelárii aj na cestách. Ponúka vynikajúci displej, výdrž na jedno nabitie okolo 5 – 5,5 hodiny a slušný aplikačný výkon. Bohatá konektivita zabezpečuje bezproblémové využívanie zariadenia bez zásadnejších obmedzení. Elegantný dizajn a kvalitná konštrukcia mu dávajú punc výnimočnosti.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej OLED 120 Hz, prenášateľnosť, výkon, dizajn, konektivita
- Slabšie reproduktory, počuteľné ventilátory

PARAMETRE:

• Swift Go 16 (SFG16-71-79K7), Windows 11 Home, Intel Evo, Intel Core i7-13700H, 16 GB LPDDR5 RAM, 1024 GB PCIe NVMe SSD PM4, čítačka microSD, displej 16" WQXGA+, 3200 × 2000, 16:10, OLED, 120 Hz, 0,2 ms, lesklý, DCI-P3 100 %/Adobe100 % 1 000 000:1, 400 nitov, podpora HDR True black 500, TUV Low blue/Eyesafe, Intel Iris Xe Graphics, Wi-Fi 6E Intel 802.11ax 2x2 Killer 1675i CNVi + BT 5.2, QHD USB TNR Camera s 2 mikrofónmi, 2× USB Typ-C s podporou: USB4 40 Gb/s, DisplayPort cez USB-C, Thunderbolt 4, USB nabíjanie 5 V; 3 A, DC vstupný port 20 V; 100 W s USB Typ-C, 2× USB 3.2 gen. 1, HDMI 2.1, OceanGlass Touchpad, TwinAir Cooling, 65 Wh Li-ion batéria, 100 W USB Typ-C AC adaptér, farba: Steel Gray Full Aluminium

• Cena: 1454 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať