SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Acer TravelMate P416 (TMP416-72-76J3) / Pracant s dobrou výdržou a slušným výkonom

0

Rad notebookov TravelMate od spoločnosti Acer je už tradične cielený na manažérov, obchodných cestujúcich či iných používateľov, ktorí potrebujú aj na cestách spracúvať náročnejšie úlohy. My sme tentoraz mali možnosť notebook vyskúšať počas niekoľkých mesiacov na redakčnú prácu v teréne, strih videí, spracovanie fotiek a podobne. Sú to všetko činnosti, na ktoré sú tieto modely určené, takže sme chceli preveriť, nakoľko je to pravda. Pri takejto práci človek často potrebuje rýchlo dostať zábery z kamery do počítača a následne ich zostrihať, prípadne napísať komentár a podobne.

SAMSUNG_07M Advertisement

Tu nový Acer TravelMate ponúka veľký 16-palcový a navyše antireflexný displej s full HD rozlíšením a veľmi dobrú výdrž batérie, ktorá pri strihu videa zvládne až 6 hodín práce. Konštrukcia je kombináciou magnézia a hliníka, čo sa premieta do nižšej hmotnosti, ktorú oceníte pri prenášaní. Nájdeme tu dva porty USB-C, dva USB-A vo verzii 3.2 gen.1, slot na microSD aj čítačku smart kariet. Výbavu dopĺňa konektor RJ-45 na káblové pripojenie k internetu. Nabíjanie je riešené dedikovaným konektorom, takže máte k dispozícii obe USB-C, ale v prípade potreby možno nabíjať aj cez USB-C nabíjačkou s podporou Power Delivery.

Antireflexný 16" displej IPS s rozlíšením full HD je osadený v úzkom rámčeku, takže notebook sa rozmermi blíži skôr k 15" modelom. Rozlíšenie displeja je dostatočné na pohodlnú prácu, farby sú jasné svietivosť displeja postačuje aj na prácu v exteriéri. Tomu pomáha aj antireflexná vrstva ktorá zabraňuje odleskom z okolia.

O pohon sa stará 13. generácia procesora Intel Core i7 vPro v tandeme s 64 GB pamäte DDR4 RAM, osadenej na doske v dvoch 32 GB moduloch.

Videá sme strihali v softvéri Blackmagic Design DaVinci Studio v rozlíšení 4K 30p. Napriek tomu, že notebook je vybavený iba integrovanou grafickou kartou, práca s videom je bezproblémová a rýchla. Na väčšie pohodlie môžete v domácich podmienkach využiť externý monitor dokovaný cez port USB-C, cez ktorý bude aj napájaný, prípadne pripojený k sieti, a pracovať tak na väčšej ploche. Pri naberaní materiálu z kamier zasa poteší slot micro USB, vďaka ktorému nepotrebujete používať externú čítačku kariet. Škoda len, že výrobca neosadil plnoformátový SD slot. Pre podnikateľov, ale aj firemných zákazníkov je vítaným doplnkom aj spomínaná čítačka smart kariet, vďaka ktorej môžete využívať napríklad služby elektronického občianskeho preukazu.

Klávesnica je podsvietená bielym svetlom s možnosťou nastavenia jasu. Tlačidlá majú príjemný zdvih a na klávesnici sa dobre pracuje. Tlačidlo zapnutia obsahuje čítačku odtlačkov prstov, ktorá funguje perfektne a rýchlo. Pri práci sme veľmi ocenili aj numerickú klávesnicu či veľký touchpad, umiestnený takmer v strede.

Reproduktory boli trocha sklamaním, ich výkon je nízky a pri najvyššej hlasitosti dochádza občas ku skresleniu. To je však bolesť väčšiny notebookov. Fyzika sa skrátka oklamať nedá a zabudovanie reproduktorov do tenkého tela notebooku vyžaduje určité kompromisy. Na občasné núdzové počúvanie postačia a na vážnejšiu prácu možno pripojiť cez bluetooth slúchadlá. 

A ako sa nový TravelMate P416 osvedčil v praxi? Ide o výkonný notebook, ktorý sa hodí nielen na prácu v kancelárii, ale napríklad aj študentom, ktorí často cestujú a chcú mať notebook s veľkým displejom a dostatočným výkonom. Pri práci sme najviac ocenili dostatočný výkon, výdrž batérie, kvalitný displej či výkonný procesor. Nezanedbateľná je však aj konektivita, ktorá zahŕňa všetko, čo by ste mohli potrebovať.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný displej, nízka hmotnosť, výkon, konektivita
- Slabšie reproduktory

PARAMETRE:

TravelMate P416 (TMP416-72-76J3): Windows 11 Professional 64-bit., Intel Core i7, 3800H vPro, 64 GB pamäte DDR4, 512 GB PCIe NVMe SSD PM4, čítačka kariet microSD, 16" WUXGA (1920 × 1200), 16:10, IPS, antireflexný, Intel UHD Graphics, Wi-Fi 6E Intel 802.11ax, 2×2, CNVi + bluetooth 5.2, HD kamera s krytkou a 2 mikrofóny, pod­svietenie klávesnice, čítačka odtlačkov prstov na tlačidle napájania, čítačka čipových kariet, 2× USB 3.2 gen. 1, 2× port USB typu C USB 3.2 gen. 2 (až 10 Gb/s) / DisplayPort cez USB-C / Thunderbolt 4 / USB nabíjanie 5 V; 3 A / DC-in port 20 V; 65 W s podporou dokovania cez USB typu C, HDMI 2.0, RJ-45, 65 Wh Li-ion batéria, 90 W AC adaptér, certifikácia MIL-STD 810H, technológia Dust Defender, hliníkový kryt LCD bledomodrý, 1,6 kg

Cena: 1249 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

Martin Do, René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať