SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Nebinárna RAM Kingston FURY Renegade DDR5 48GB

0

Najskôr treba vysvetliť prívlastok nebinárna. V tomto prípade to neznamená, že by pamäť mala aj iné logické stavy ako nulu a jednotku, ale týka sa to kapacity. Dosiaľ mali moduly RAM kapacity vyjadrené ako mocniny čísla 2, napríklad 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB. Nebinárna pamäť umožňuje polovičné kroky v tomto číselnom rade, takže máte k dispozícii 24 GB alebo 48 GB. Je to výhodné z hľadiska ceny, pretože na mnohé hry je optimálne mať viac ako 16 GB, ale 32 GB by bolo zbytočne veľa, stačilo by 24 GB. Podobne 48 GB by mohlo byť riešením dilemy medzi 32 GB a 64 GB. Nebinárne moduly teda využívajú pamäťové čipy s rôznou kapacitou.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Výrobcovia pamäťových modulov sú pomocou pokročilých výrobných technológií, napríklad TSV (Through-Silicon Via), schopní zvýšiť hustotu čipov na pamäťových moduloch, takže napríklad namiesto štandardných 16 Gb (gigabitových, nie gigabajtových) čipov, ktoré dnes tvoria DDR5 DIMM, výrobcovia dokázali zvýšiť kapacitu kremíkových matríc, ktoré tvoria tieto moduly, na 24 Gb. Logická otázka je, prečo kapacitu čipov rovno nezdvojnásobia? Hustota, teda počet tranzistorov na čipoch už začína narážať na fyzikálne limity, takže zdvojnásobenie počtu tranzistorov na čipe rovnakej veľkosti si vyžaduje podstatne viac investícií do technológií.

Kapacity RAM v polovičných krokoch vám teda môžu ušetriť peniaze, keby pre vaše potreby bola nižšia kapacita, napríklad 32 GB, nedostatočná a dvojnásobná kapacita 64 GB už trochu nadbytočná. Riešením je zlatá stredná cesta 48 GB. Skúsme malú cenovú kalkuláciu. Za Kingston Fury Renegade 32 GB (7200 MT/s) zaplatíte 220 eur a za nebinárnu súpravu 48 GB (7200 MT/s) 328 eur. Súprava s kapacitou 64 GB pri taktovacej frekvencii 7200 MT/S v ponuke nie je, ale keby sme ju zložili z dvoch súprav 2 × 32 GB, stála by 440 eur. Takže cena 48 GB súpravy je takmer presne v polovici medzi 32 a 64 GB.

Na test som mal súpravu s kapacitou 48 GB 7200 MT/s pozostávajúcu z dvoch modulov po 24 GB. Testoval som 48 GB samostatne aj v kombinácii s „binárnou“ 32 GB RAM 7800 MT/s iného výrobcu, takže som mal k dispozícii celkovú kapacitu 80 GB a zároveň som overil možnosť koexistencie binárnych a nebinárnych RAM na jednej doske. Na využitie takýchto výkonných pamätí však potrebujete základnú dosku, ktorá takéto taktovacie frekvencie podporuje. Testoval som na hernej doske ROG Strix Z790-E s procesorom Intel Core i7 14. generácie.

Moduly majú integrované automatické profily Intel XMP 3.0 na výkonné pretaktovanie a funkciu on-die ECC na pretaktovanie bez prekročenia bezpečných limitov napätia a teploty. Pamäte sú vybavené aj chladiacim štítom so štýlovým dizajnom, ktorý odvádza teplo z integrovaných obvodov PMIC kontroléra. Hlavne pri pretaktovaní treba v skrinke zabezpečiť ­dostatočný prietok vzduchu v oblasti, kde sú moduly RAM. Hlavne hráčov zaujme svetelný panel po celej dĺžke pásikov, ktorý je kompatibilný s RGB aplikáciami výrobcov základných dosiek. ASUS Aura Sync na mojej základnej doske fungoval bez problémov. Podsvietenie mám nastavené tak, aby mi indikovalo aktuálnu záťaž procesora v škále od zelenej po červenú. Nastavil som parametre deklarované výrobcom pre profil XMP 1, teda časovanie 38-44-44 a napätie 1,45 V. Na počítači s 80 GB RAM som niekoľko dní trénoval neurónovú sieť a bežal bez najmenších problémov.

Na vysvetlenie, parametre časovania sa udávajú v tvare CAS-tRCD-tRP-tRAS, kde

  • CAS (Column Address Strobe) udáva počet cyklov, kým pamäť vráti dáta procesoru po prijatí požiadavky;
  • tRCD (Row to Column Delay) udáva, ako dlho trvá pamäti aktivovať príslušný riadok a potom pristupovať k stĺpcu, kde sú uložené dáta;
  • tRP (Row Precharge Time) je čas potrebný na deaktiváciu riadka pamäte a pripravenie na čítanie alebo zápis ďalšieho riadka;
  • tRAS (Row Active Time) je minimálny čas medzi aktiváciou riadka a jeho deaktiváciou. Udáva, ako dlho musí byť riadok otvorený, aby sa z neho dali čítať alebo doň zapisovať dáta.

Nižšie hodnoty znamenajú rýchlejšiu reakciu. Pri vyšších rýchlostiach pamätí môžu byť tieto hodnoty vyššie, neznamená to však horší výkon vzhľadom na rýchlejšie taktovacie frekvencie.

Rýchlejšia RAM umožňuje vyššiu dátovú priepustnosť, ktorá je dôležitá pri takzvanom in-memory computingu, ako sú napríklad analýzy veľkého množstva údajov. Dátová priepustnosť výkonných pamätí DDR5 sa prejaví aj vo zvýšení FPS pri niektorých náročných hrách.

Pravdepodobne jediná nevýhoda nebinárnej pamäte DDR5 je v tom, že na niektorých doskách budete musieť aktualizovať BIOS, aby váš počítač nové pamäte rozpoznal. Výška testovaných modulov s aRGB podsvietením je 44 mm, čo treba vziať do úvahy pri výbere chladiča procesora.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať