PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Ako jednoducho zakryť tvár a ŠPZ na fotkách: Pomôže vám anonymizácia

0

Rozmazanie tváre alebo zakrytie ŠPZ. Aj s takými úpravami sa musia vyrovnať nielen fotografi a podnikatelia, ale aj štátni úradníci a dokonca i niektoré firmy. Pre európske nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR) je to téma aktuálnejšia ako inokedy. V počítači si našťastie s podobnými úpravami ľahko poradíte. ZPS X má v sebe užitočné a jednoduché nástroje na detekciu a anonymizáciu tvárí i ŠPZ. 

Zapnite vo Vyvolať funkciu Anonymizácia

Pracovať budeme v module Vyvolať. V základných nastaveniach ZPS X je táto funkcia skrytá, ale ľahko ju zapnete tak, že v ľavej hornej lište rozbalíte menu Zobraziť a zvolíte položku Možnosti. Vyberiete Ostatné a zaškrtnete políčko pri Zobraziť vo Vyvolať nástroje na prácu s dokumentmi. Pokiaľ patríte medzi našich firemných zákazníkov, funkciu už máte zapnutú automaticky. Teraz v pravom hornom paneli nástrojov vidíte tri nové položky – Zvýrazňovač (P), Anonymizácia (N) a Anotácia (T). Nás bude zaujímať Anonymizácia.

Ako skryť tvár na fotke?

Funguje to jednoducho. Nástroj Anonymizácia máte vybraný, teraz už stačí len kliknúť na tlačidlo Detegovať tváre. ZPS už všetky tváre nájde za vás. V možnostiach nástroja si zvolíte, či chcete tvár prekryť elipsou alebo kruhom, a vyberiete metódu anonymizácie. Na výber máte pixelizáciu, rozmazanie a prekrytie farbou. Bežcom Intenzita nastavujete silu efektu, šírka prechodu vám umožní plynulejší prechod medzi zakrytou tvárou a jej okolím. Pokiaľ vám nevyhovuje umiestnenie „masky“, môžete jej pozíciu manuálne upraviť. Keď ste s výsledkom spokojní, kliknite na tlačidlo Zavrieť. Funkcia je, samozrejme, použiteľná i na skupinové fotky, program vie rozpoznať i veľké množstvo tvárí naraz. Pokiaľ chcete na skupinovej fotke nechať zakryté iba niektoré tváre, vyberte myšou masku tváre, ktorú chcete odokryť, a stlačte kláves Delete. Vo vzácnych prípadoch sa môže stať, že niektorú tvár program nedeteguje. Oblasť na zamaskovanie si potom môžete zvoliť ručne – stačí kliknúť na požadované miesto a vytvorí sa vám nová maska, ktorej iba upravíte miesto a veľkosť.

Ako zakryť ŠPZ?

Postup je skoro totožný ako pri zakrývaní tvárí. Rozdiel je v kliknutí na tlačidlo Detegovať ŠPZ. ZPS X už na fotke všetky značky nájde a zamaskuje. Maskovanie upravujete rovnakým spôsobom ako v prípade tvárí. Ak niektorú ŠPZ program nenájde automaticky, kliknite na ňu a maskovanie si nastavte ručne. 

www.milujemefotografii.cz 

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať