HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Ako minimalizovať riziko krádeže telefónu alebo tabletu?

Bezpečnosť
0

kradez_119.png Až 45 % majiteľov mobilných telefónov vo veku 18 až 24 rokov prišlo o svoj telefón. Dôvodom bola krádež. Hoci sa jej v niektorých prípadoch nedá úplne vyhnúť, vhodným správaním a prípravou môžete minimalizovať riziko, resp. spôsobené škody.

Základné pravidlo je nevzbudzovať zariadením pozornosť. Hoci sú dnešné inteligentné telefóny vynikajúcim prostriedkom na skrátenie času počas čakania na autobus, ale aj v iných prípadoch, ich použitie na verejných priestranstvách je vhodné obmedziť. Používanie telefónov neraz odpútava pozornosť od okolia, čo môže byť niekedy kritické. Nebezpečné je najmä používanie telefónu počas nastupovania alebo vystupovania do MHD. V týchto prípadoch si dajte pozor, kde máte telefón odložený – zadné vrecko nohavíc alebo otvorená kabelka, z ktorej telefón vytŕča, obyčajne nie sú najlepším riešením. Mobilné zariadenie takisto nenechávajte nestrážené na verejnom priestranstve.

Ak vám mobilné zariadenie ukradli, vždy sú k dispozícii nástroje, ktoré umožnia v niektorých prípadoch sledovať jeho polohu alebo aspoň na diaľku zmazať dáta. V prípade zariadení s iOS je to oficiálna aplikácia Find My iPhone, v prípade Androidu môžeme odporúčať aplikáciu avast! Mobile Security alebo SeekDroid. K dispozícii sú aj ďalšie riešenia. Zmazanie dát na diaľku, resp. sledovanie polohy je však možné iba v prípade, ak zlodej telefón ponechá zapnutý či pripojený do mobilného internetu.

Užitočná pomôcka je nastavenie ochranného kódu. Android aj iPhone túto funkciu umožňujú, v prípade Androidu možno zamknúť telefón aj prostredníctvom konkrétneho gesta. Zaujímavý spôsob, ako nechať prípadnému nálezcovi kontakt na seba, je odfotiť papier s e-mailovou adresou a ten použiť ako pozadie obrazovky. V takom prípade sa kontakt zobrazí zlodejovi/nálezcovi, aj pokiaľ je telefón uzamknutý. Neodporúčame však ako kontakt nechávať poštovú adresu alebo iné citlivé údaje. V prípade krádeže takisto nezabudnite odcudzenie nahlásiť na polícii a vášmu mobilnému operátorovi. Vopred nainštalované aplikácie, ktoré umožňujú sledovať polohu telefónu, by mohli polícii prípadne pomôcť pri pátraní.

Zdroj: howto.cnet.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať