S_Flip6_10 Advertisement S_Flip6_10 Advertisement S_Flip6_10 Advertisement

Ako obnoviť súbory na pamäťovej karte či USB disku

0

Mnohým z vás sa už iste stalo, že ste si vo fotoaparáte, kamere, smartfóne či inom zariadení náhodou vymazali súbory, prípadne ste pamäťovú kartu v zariadení omylom naformátovali. Alebo súbory z pamäťových kariet z fotoaparátu či kamery prekopírujete napríklad po návrate z dovolenky na iné úložné zariadenie a karty vymažete alebo naformátujete. Ak neskôr zistíte, že pri kopírovaní došlo k problémom, zdá sa, že údaje sú stratené. V horšom prípade kartu či USB disk vôbec nedokážete prečítať.

Omylom vymazané súbory alebo naformátované médium

 Vymazané súbory sa v mnohých prípadoch dajú obnoviť, len treba vedieť, ako na to. Údaje zo súborov väčšinou nie sú vymazané fyzicky, vymazanie alebo rýchle formátovanie spôsobí len vymazanie údajov v takzvanej alokačnej tabuľke, ktorá obsahuje informácie, kde sú fyzicky uložené údaje z jednotlivých súborov. Platí to nielen pre pamäťové karty, ale aj pre USB kľúče a disky.

Len čo zistíte, že ste na pamäťovej karte niečo omylom vymazali, prípadne kartu naformátovali, okamžite treba zabrániť tomu, aby zariadenie na kartu zapisovalo. V praxi to znamená prestať fotiť či filmovať, alebo kopírovať hudbu a vybrať kartu zo zariadenia. Na pokus o obnovenie súborov využijeme slot na pamäťovú kartu v počítači alebo externú čítačku pripojenú cez USB. Ak na svoj omyl prídete rýchlo, je veľká šanca na obnovu údajov. Naopak, po niekoľkých dňoch intenzívneho fotenia či filmovania na omylom naformátovanú pamäťovú kartu je šanca na obnovenie pôvodných súborov nepatrná až nulová.

V prípade omylom naformátovaného pamäťového média platí, že nie je formátovanie ako formátovanie. Pri takzvanom rýchlom formátovaní sa prepíšu len alokačné tabuľky a údaje zostanú prakticky nedotknuté, takže sa dajú obnoviť. Pri úplnom formátovaní sa pôvodné údaje prepíšu najčastejšie binárnou hodnotou 0, takže sa nedajú obnoviť.

Väčšina aplikácií na obnovu údajov je platená. Spravidla umožnia bezplatnú obnovu určitého počtu súborov, prípadne objemu údajov, aby ukázali, že údaje obnoviť dokážu. Na obnovu väčšieho množstva súborov treba aplikáciu zakúpiť. Na obnovu údajov odporúčame vyskúšať niekoľko nástrojov. Tieto údaje, samozrejme, musíte ukladať na inú pamäťovú jednotku, napríklad na interný disk. V opačnom prípade by ste si časťou zachránených údajov premazali ostatné, ktoré by boli navždy stratené. Môžeme odporučiť napríklad aplikácie EaseUS, Pandora Recovery, Recoverit alebo Recuva.

Poškodené pamäťové médium

Napriek tomu, že polovodičové pamäťové médiá nemajú na rozdiel od pevných diskov žiadne pohyblivé súčasti, ich životnosť nie je neobmedzená. Práve naopak, je limitovaná počtom zápisových cyklov. Disky SSD preto kontrolujú stav buniek, aby rovnomerne vy­užívali všetky dostupné bunky. Niekedy firmvér zariadenia či operačný systém počítača dokáže indikovať začínajúce sa problémy, ­inokedy pamäťová karta či USB kľúč prestanú fungovať bez toho, aby nejako poruchu ­vopred avizovali.

Na mechanické poškodenie sú náchylné predovšetkým USB kľúče, pretože pre konštrukciu sú oveľa viac namáhané než kompaktné pamäťové karty. Navyše pamäťová karta je spravidla úplne alebo aspoň čiastočne zasunutá v slote, zatiaľ čo USB kľúč vyčnieva. Problémom je často aj umiestnenie portov USB na počítačoch. Typický príklad sú tenké ultrabooky. Ak do nich zasuniete hrubší kľúč, celá váha príslušnej strany prístroja vrátane zodpovedajúcej časti tlaku vašich rúk spočíva na konektore USB kľúča. V takom prípade odporúčame predlžovací káblik, prípadne USB rozbočovač.

Ak je príčinou problémov mechanické poškodenie, nemusí byť všetko stratené. Odlomený konektor USB kľúča či menej často prasknuté puzdro pamäťovej karty v mieste kontaktov či prívodov, ktoré k nim vedú z dosky pamäťových čipov, síce sami neopravíte, ale pre odborníka či špecializovanú firmu za­oberajúcu sa záchranou údajov z pamäťových médií to nie je žiadny problém.

Okrem mechanických porúch a prerušenia kontaktov či prívodov je častou príčinou problémov poškodenie súborového systému či nefunkčné pamäťové bunky, pri ktorých už došlo k prekročeniu garantovaného počtu prepisov údajov. Problémy môže spôsobiť aj rôzny škodlivý softvér, ktorý využíva prenosnosť externých pamäťových médií na svoje šírenie. Súborový systém môžete najčastejšie poškodiť, ak externé médium odpojíte od zariadenia či počítača predčasne, kým ešte nebol ukončený proces zápisu údajov.

Následne treba postupovať systematicky. Najskôr musíte zistiť, či počítač dokáže pamäťové médium rozpoznať. Ak je médium rozpoznané, no operačný systém identifikuje problém, ponúkne vám jeho opravu. S takýmto návrhom odporúčame vždy súhlasiť. Ak sa oprava podarí, problém je vyriešený. Prípadne vyskúšajte kartu či USB disk prečítať vo viacerých zariadeniach.

V prípade, že sa médium v zozname zariadení nezobrazí, odporúčame spustiť nástroj Správa diskov vo Windows alebo ekvivalentnú aplikáciu v iných operačných systémoch. Ak sa médium v tomto nástroji zobrazí, je veľká pravdepodobnosť, že nedošlo k hardvérovému poškodeniu kontaktov a ich prepojenia na pamäťové obvody. Stále máte veľkú šancu obnoviť údaje pomocou už spomínaných aplikácií.

Ak sa zariadenie nezobrazí, v prípade pamäťovej karty očistite kontakty na karte a/alebo ju skúste prečítať v inom zariadení alebo čítačke. Na USB kľúči vyčistite obidva konektory, prípadne skúste kľúč jemne nadvihnúť alebo pritlačiť, aby kontakty na seba dosadli. Ak to nepomôže, jediná možnosť je kontaktovať špecializovanú firmu, ktorá má k dispozícii skúsených odborníkov a nástroje na analýzu pamäťového média. Tieto nástroje sú však pomerne drahá investícia a obnova údajov z poškodeného média je časovo náročný proces, zaberie mnoho hodín. Ak je poškodená riadiaca elektronika, je potrebné údaje vyčítať priamo z pamäťových čipov pomocou špeciálnych prípravkov. Obnova dát z poškodeného média špecializovanou firmou je veľmi drahá záležitosť, rádovo desiatky, ale skôr stovky eur, a odporúčame ju iba vtedy, ak médium obsahuje skutočne dôležité súbory. Ani vtedy však výsledok nie je zaručený, rozlomený čip či poškodené pamäťové bunky znamenajú definitívnu stratu údajov.

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať