
Ako postaviť výkonné PC na kreatívnu tvorbu a príležitostné hranie
Našim zámerom bolo postaviť počítač, ktorý budeme primárne používať na editovanie videí v rozlíšení full HD aj 4K, na príležitostné hranie, a na občasný vývoj aplikácií, na prácu s dokumentmi a samozrejme aj na testovanie rôznych PC komponentov. Preto nielen kvôli výkonu potrebujeme zostavu s najnovšou generáciou procesora, pamätí aj grafickej karty. Rozhodli sme sa pre kombináciu procesora Intel a grafickej karty NVIDIA, takže naša zostava bude obsahovať procesor Intel Core najnovšej 12-tej generácie Adler Lake, základnú dosku Z690-P so socketom Intel LGA1700, pamäti DDR5, grafickú kartu produktovej rodiny NVIDA GeForce RTX 3000 a SSD disk s rýchlosťou čítania a zápisu 7000 MB/s
Video popisujúce zostavenie počítača
Pre našu zostavu v súlade s plánovaným využitím predovšetkým chceme viac diskov. Primárny disk, ktorý budeme používať aj pre aplikácie a na editovanie videí a fotografií a taktiež pre vývojové prostredia by mal mať kapacitu 2 TB. Na druhom disku budú hry, tam mám stačí kapacita 1 TB. Obidva disky by mali mať s rýchlosť čítania a zápisu 7 000 MB/s. Nakoľko doska, ktorú chceme využiť má tri sloty M2 pre SSD disky, prečo to nevyužiť. Takže do zostavy zaradíme aj tretí SSD disk, v tomto prípade nám však nepôjde o rýchlosť, ale o spoľahlivosť, takže použijeme disk určený pre NAS servery. Kapacita na zálohovanie projektov a dokumentov bude stačiť 500 GB. Prácu síce zálohujeme na NAS server s klasickými pevnými diskami, avšak hlavne vývojárske projekty majú niekoľko stoviek malých súborov, takže kopírovanie na NAS nejakú dobu trvá, nehovoriac o tom, že by sme chceli upraviť a skompilovať projekt uložený na NAS.
Na naše účely bude stačiť procesor Intel Core i7-12700 bez prívlastku K, čiže bez možnosti pretaktovania, ktorý má pracovný TDP 65 W a maximálny „turbo“ TDP 180 W. Tento procesor má výkon asi o 12 % nižší, avšak je energeticky úspornejší. Aby sme dokázali využiť TDP 180 W doplníme procesor o účinný chladič. Nakoľko počítač chceme len na príležitostné hranie a GPU bude využívať aj aplikácia na editovanie videa použijeme akceptovateľné minimum NVIDIA GeForce RTX3050. Pre zostavu s touto grafikou nám s rezervou bude stačiť 750 W zdroj.
Najväčším kompromisom v záujme dosiahnutia akceptovateľnej ceny bol výber menej výkonnej grafickej karty
Montáž
V tomto prípade je lepšie raz vidieť, než 3 x čítať, takže postup skladania PC zostavy si pozrite na našom videu. Máme však pre vás niekoľko odporúčaní. Na zmontovanie PC si vyhraďte dostatok času, zaberie vám to minimálne dve – tri hodiny. Napriek tomu, že moderné elektronické komponenty nie sú až také citlivé na statickú elektrinu, odporúčame použiť antistatický náramok. Uvedomujeme si, že takýto náramok v miestnej elektro predajni nekúpite, takže ak sa vám nechce čakať na doručenie náramku z e-shopu, tak sa na skladanie počítača aspoň vhodne oblečte. To znamená bavlnené oblečenie, žiadne tričká, či svetre z umelých vlákien a raz za čas sa vybite dotykom o radiátor, či vodovodnú batériu.Montáž
Osadenie základnej dosky
Základnú dosku osadzujte na stole. Do skrinky ju vložíte až po osadení procesora, pamätí RAM, SSD diskov a chladiča procesora. Najskôr vložte do pätice procesor, pričom dvakrát skontrolujte, či šípka predpisujúca orientáciu sa zhoduje. U procesorov Intel Core so socketom Intel LGA1700 táto musí táto šípka byť v ľavom spodnom rohu.
![]() |
![]() |
![]() |
V sockete novej dosky je plastová záslepka. Neodstraňujte ju, pri zatváraní socketu sama vypadne. Upozorňujeme vás aby ste si túto záslepku odložili, najlepšie spolu so záručným listom, pretože ak budete základnú dosku niekedy v budúcnosti reklamovať, väčšina výrobcov vyžaduje aby bola krytka v sockete. Má to praktický význam, pretože chráni kontakty. Možno vás prekvapí sila, ktorú budete musieť vynaložiť na zatvorenie socketu, ale tak to má byť a kovová páčka je na to dimenzovaná. Chladič CPU osadíme neskôr, aby neprekážal pri vkladaní pamätí a SSD diskov avšak nesmiete naň zabudnúť.
Následne osadíte pamäti RAM. Musíte mať správne skombinovanú základnú dosku a pamäťové moduly, čo sa týka generácií pamäti. Do dosky pre DDR5 moduly DDR5 nevložíte ani naopak. Pamäťové moduly osadzujte v pároch aby fungoval dual chanel. Väčšina základných dosiek má štyri sloty.
Ak osádzate len dva moduly, manuál k základnej doske vám prezradí, do ktorých slotov ich treba vložiť. Vo väčšine prípadov je to druhá a štvrtý slot. Skontrolujte či sú moduly dobre zasunuté a či zapadli západky.
Zostáva osadiť SSD disk, prípadne disky. Veľa základných dosiek má aspoň na jednej pozícii chladič. Ten má na spodnej strane teplovodivú vrstvu chránenú fóliou, ktorú treba odstrániť. Ak má SSD disk vlastný chladič, tak chladič z dosky nepotrebujete. Kingston KC3000 na sebe má chladič heat spreader z grafénu preto nie je potrebné prídavné chladenie.
Keď už sme mali chladič dizajnovo zladený so základnou doskou tak sme ho namontovali. Druhý rýchly SSD disk sme úmyselne vybrali „herný“, hlavne preto, že mal chladič. Tretí „pomalší“ disk chladič nepotrebuje.
Teraz je čas namontovať na procesor chladič, Niektoré chladiče už majú na styčnej ploche tepelne vodivú pastu nanesenú. Ak nie, treba ju naniesť na procesor. Väčšinou sa dodáva v balení s chladičom Nám sa osvedčilo urobiť na procesore X . Nezabudnite zo styčnej plochy chladiča odstrániť fóliu. Kábel ventilátora chladiča pripojte na základnú dosku do konektora označeného spravidla CPU_FAN. Grafickú kartu osadíme neskôr, keď bude základná doska v skrinke.
Osadenie skrinky
Skrinku položte na stôl naplocho a do zadnej časti vložte kryt zadných konektorov základnej dosky. Nájdete ho v balení. Základnú dosku s procesorom chladičom RAM a SSD diskami vložte do skrinky a upevnite skrutkami. Valcové matice v skrinke sú väčšinou implicitne usporiadané pre dosky formátu ATX, ak máte inú dosku, napríklad ATX mini, je potrebné ich preložiť do iných otvorov. Následne môžete namontovať grafickú kartu, vkladá sa do prvého PCI-E 16 x slotu, ktorý je najbližšie k procesoru. Grafická karta aj s vlastnými ventilátormi väčšinou zaberá dve pozície.
Do skrinky namontujte zdroj a jeho káble pripojte k základnej doske, grafickej karte a prípadne k SATA diskom, ak ich máte osadené. K základnej doske pripájate 24 pinový ATX konektor a v blízkosti procesora je ďalší 8 pinový EPS konektor na napájanie procesora. Niektoré dosky majú konektory dva v konfigurácii 8 + 4 EPS, alebo 8 + 8 EPS. Naša doska mala konektory 8 + 4, avšak nakoľko sme použili na napájanie menej náročný procesor i7 12700, pripojili sme len 8 Pinový konektor. Taktiež sme pripojili kábel na napájanie grafickej karty. Použité káble sme umiestnili a upevnili tak, aby čo najmenej bránili prúdeniu vzduchu v skrinke a nepoužité káble sme umiestnili v spodnej časti za zdrojom. Treba dať pozor, aby niektorý z káblov, alebo konektorov nebránil otáčaniu ventilátora v skrinke. Následne sme k základnej doske pripojili káble od ventilátorov skrinky, káble pre USB porty, ktoré sú v prednej časti skrinky. Ako posledné sme podľa návodu k doske pripojili káble od tlačidiel, LED diód a audio konektorov skrinky.
![]() |
![]() |
Zostava zatiaľ bez grafickej karty
Zostava zati
Zostava po doplnení grafickej karty NVIDIA RTX 3050
Pri stavbe našej zostavy sme riešili len jeden drobný problém. Z chladiča CPU sme odmontovali druhý ventilátor, pretože po namontovaní dosky bol len dva centimetre od zadného ventilátora skrinky, ktorý vyfukuje ohriaty vzduch zo skrinky von, takže ventilátor na chladiči CPU by pri rozdielnych otáčkach mohol pôsobiť kontraproduktívne
Prvé spustenie a inštalácia operačného systému
Pri prvom zapnutí by sa vám na pripojenom monitore mala po niekoľkých sekundách zobraziť konfiguračná obrazovka UEFI (BIOSu), kde môžete nastaviť niektoré parametre, napríklad výkonový profil, či aktivovať niektoré funkcie.
Ak budete používať Windows 11, vyrobíte so bootovateľný USB flash disk. Potrebujete flash disk s kapacitou minimálne 8 GB a aby inštalácia netrvala dlho odporúčame s rozhraním USB 3.0. Program na vytvorenie bootovateľného flash disku stiahnete zo stránok Microsoftu. Na inštaláciu nepotrebujete mať licenčný kľúč, ten budete môcť zadať aj neskôr.
No a na záver skóre v benchmarku 3DMark Time Spy, pričom základná doska aj grafická karta sú v implicitnom nastvení
![]() |
![]() |
Vľavo s integrovanou grafikou, vpravo s grafickou kartou NVIDIA RTX 3050.
Zobrazit Galériu