SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Špičkový herný monitor AOC AGON AG324UX

1

Hráči si vyberajú monitor podľa dvoch hlavných kritérií. Buď uprednostnia maximálnu dostupnú obnovovaciu frekvenciu a vtedy sa musia uspokojiť s rozlíšením fullHD, alebo 2K, alebo sa zamerajú na vysoké rozlíšenie. Herný monitor AOC AGON AG324UX ponúka rozlíšenie 4K označované aj UHD, čiže 3840 x 2160 pixelov, maximálnu obnovovaciu frekvenciu 144 Hz a dobu odozvy 1 ms. Navyše 144 Hz je k dispozícii nielen pri pripojení cez DisplayPort, ale aj cez HDMI 2.1, čo ocenia aj majitelia najnovšej generácie herných konzol, ktoré pri 4K rozlíšení podporujú 120 Hz, avšak umožňujú len pripojenie monitora cez HDMI rozhranie.

Používatelia notebookov a ultrabookom majú k dispozícii aj pripojenie cez USB-C, pričom zariadenie môže byť súčasne aj napájané a nabíjané príkonom 90 W. Môžu taktiež využívať zabudovaný USB hub so štyrmi USB-A konektormi. Technológia KVM umožňuje prepínanie zariadení pripojených cez USB k jednému z dvojice pripojených počítačov. Na vysvetlenie skratka KVM znamená Keyboard Video  Mouse. Tie isté periférie, napríklad klávesnicu, či myš môžete pripojiť k jednému PC pripojenému cez USB-C, alebo druhému počítaču pripojenému cez USB-B.  Rozlíšenie 4K umožnilo implementovať aj funkciu PiP, čiže obraz v obraze, a taktiež PbP, čiže zobrazenie obrazoviek dvoch pripojených počítačov vedľa seba.

Monitor sa jednoznačne identifikuje ako herný farebným prúžkom na spodnej hrane zobrazovacieho panelu. Rovnako dôležitý je aj dizajn zadnej steny, pretože tú pri vstupe do „brlohu“ náruživého hráča uvidíte ako prvú. Upútajú vád dve symetricky umiestnené trojice lomených farebných čiar. Polohovateľný kovový stĺpik spočíva na štíhlej, ale veľkej kovovej podložke. Panel monitora sa dá naklopiť v rozsahu uhlov 3 ° dopredu a 21° dozadu a  výškovo nastaviť v rozsahu 13 cm. Smerovanie na hráčov zdôrazňuje aj miniatúrny projektor zabudovaný do spodnej časti nohy, ktorý dokáže na stôl premietať logo, pričom pomocou mechanického ovládacieho prvku si môžete vybrať buď grafické logo, alebo text AGON premietaný štýlovým fontom.  Prepojenie tela monitoru s nohou je vyriešené pomocou kontaktov v tvare polkruhov, takže zobrazovací panel môžete pootočiť o 90 stupňov do polohy na výšku a funkcia projekcie sa zachová. Konštruktéri pamätali aj na vysúvateľný držiak na zavesenie slúchadiel.

Uhlopriečka 31,5”  je pre 4K rozlíšenie ideálna. Obraz je jasný s brilantnými verne zobrazenými farbami. Zobrazovací panel má 1,07 miliardami farieb a pokrýva 99,8% gamutu DCI-P3 a taktiež podporuje DisplayHDR 400. Frekvencia 144 Hz a doba odozvy 1 ms je zárukou plynulého obrazu bez akéhokoľvek náznaku duchov. Meranie osciloskopom s optickou tento údaj potvrdilo a hrany impulzov sú dostatočne strmé. Technológie NVIDIA G-Sync a AMD FreeSync zabraňujú rozmazávaniu a trhaniu obrazu. Technológia AOC Shadow Control presvetľuje tmavé plochy, bez toho by bol ovplyvnený zvyšok obrazovky. Je na kažom hráčovi, či sa v noci vzdá verných a brilantných farieb a prepne nastavenie do režimu "Low Blue Light", ale aspoň pol hodinu pred spaním by tak mal urobiť, pretože modrá zložka svetla, ktorú tento režim potláča tlmí produkciu spánkového hormónu. Vstavaný reproduktor považujem výkonom a kvalitou skôr za núdzové riešenie.

Ovládač a premietanie loga na stôl

Ovládanie podstatne zjednodušuje ovládač QuickSwitch v tvare malého puku, ktorý sa pripája káblom cez mini-USB port. Tento spôsob ovládania je oveľa komfortnejší, než vyhmatávanie joysticku na zadnej stene.  Musím pochváliť inovované OSD menu, ktoré je graficky pútavé a prehľadné.

K dispozícii sú herné módy FPS, Racing a RTS, vrátane troch módov, ktoré si používateľ môže nakonfigurovať sám. Monitor môžete nastavovať a ovládať aj pomocou aplikácie G-Menu.

Všetky konektory sú umiestnené zospodu v zosilnenej časti zadnej steny. Vľavo (pri pohľade zospodu) je konektor na pripojenie napájacieho zdroja, dva porty HDMI, Display Port, USB-C konektor a audio Jack 3,5 mm. Vpravo je micro USB na pripojenie ovládača QuickSwitch, konektory USB 3.0 hubu a ďalšia dvojica audio konektorov. Jeden z  USB portov má vnútornú lištu žltú, tento port podporuje rýchle nabíjanie pripojených zariadení.

Monitor som testoval na PC s grafickou kartou NVIDIA RTX 3050. Nepatrí k najvýkonnejším, avšak obraz bol plynulý tak v Flight Simulator, v automobilových pretekoch Forza Horizon 5 ako aj v FPS hrách.. Veľmi dobre sú prekreslené tiene a tmavé oblasti.  Monitor vďaka vynikajúcemu pokrytiu farebných priestorov môžete smelo používať aj na editovanie fotiek, či videa.

Technické parametre: Obrazovka: 31,5", Rozlíšenie: UHD 3840 x 2160; obnovovacia frekvencia 144 Hz; Doba odozvy:  1 ms (G2G);  Jas: 350 cd/m2; Kontrast: 3000:1 (natívny), 80M:1 (dynamický); Pozorovací uhol: 178/178 º; Počet farieb: 1,07 miliardy; Konektory:  Display Port 1.4, 2x HDMI 2.1, USB-C, USB Hub:4 x USB-A 3.0;  audio 3,5 mm Jack, 2x USB 3.0; Zvukový výkon 3W; Spotreba:  57 W (namerané pri max. jase a odpojenom USB-C), ‎ 0,5W (spánok);  Rozmery:  71,2 x 50 x 40 cm; Hmotnosť: 10 kg. Cena 1139 €

Verdikt: Herný monitor s vysokým rozlíšením, verným podaním farieb a pútavými RGB efektami.

+ 144 Hz aj cez HDMI, výborné podanie farieb, plynulosť obrazu, možnosť pripojenia periférií pre dva PC

- nič podstatné

Hodnotenie 9 

Tip redakcie: Top produkt

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
AOC AGON AG324UX herný monitor

1 komentár

.......................... reakcia na: Zakrivený herný monitor AOC AGON AG324UX

1.6.2022 21:06
cenou trosku uleteli
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať