ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Ako pripraviť dieťa na prvý smartfón?

Bezpečnosť
0

Každý mesiac Vám prinášame aktuálnu tému z portálu bezpecnenanete.sk.

Začali ste premýšľať o kúpe smartfónu pre vaše dieťa a máte množstvo nezodpovedaných otázok, ktoré s tým súvisia: aký model by ste si mali kúpiť či ako zariadenie správne zabezpečiť?
Prečítajte si odpovede na časté otázky, ktoré vám pomôžu pripraviť vaše dieťa na prvý smartfón.

Kedy dať dieťaťu do rúk prvý smartfón?

Aj keď deti vstupujú do sveta technológií príliš skoro, zakázať im prístup v dnešnej modernej dobe nie je vždy dobré riešenie. Kedy teda dať dieťaťu do rúk prvý smartfón? Odborníci sa zhodujú na veku 10 rokov. V tomto čase začínajú deti rozmýšľať inak a mať prístup k novým informáciám.

Aký model zariadenia zvoliť?

Zariadenie určené pre detského používateľa by malo mať dobrú výdrž batérie a odolnosť proti poškodeniu – deti sú hravé, môže sa stať, že im neraz vypadne z rúk. Pri cene záleží na funkciách, ktoré by zariadenie malo podľa vás obsahovať, a, samozrejme, aj na rozpočte, ktorý si môžete dovoliť. Na začiatok pokojne vyskúšajte niektorý z lacnejších modelov, prípadne váš starší mobil, ktorý už nepoužívate. Postupne uvidíte, ako sa dieťa so zariadením spriatelilo a či postačuje jeho potrebám.

Pokiaľ si nie ste úplne istí, či je vaše dieťa pripravené na prvý smartfón, choďte na to postupne – zvoľte najskôr mobil bez pripojenia na internet. Vysvetlite mu, ako sa zariadenie používa a že slúži výhradne na komunikáciu s vami prostredníctvom hovorov a SMS správ. Vytvorte v ňom zoznam kontaktov najbližších ľudí, naučte dieťa číslo tiesňovej linky a to, že sa mobil nepoužíva pri prechádzaní cez cestu.

Ako zabezpečiť smart zariadenie dieťaťa?

Zabezpečte zariadenie vášho dieťaťa vstupným PIN kódom (odtlačok prsta, sken tváre) a nastavte rozumný čas, po ktorom sa telefón uzamkne.

Zabezpečte ho spoľahlivým bezpečnostným softvérom, ktorý vaše dieťa ochráni pred škodlivým malvérom či stratou údajov.  Ideálne by mal obsahovať aj proaktívnu technológiu Anti-theft, ktorá vám pomôže zariadenie nájsť v prípade straty. Pri udržiavaní bezpečného internetového prostredia pre detského používateľa siahajú niektorí rodičia aj po špeciálnych bezpečnostných riešeniach.

Jedno z nich je napríklad aplikácia ESET Parental Control pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android, ktorá ponúka rodičom možnosť chrániť deti pred nevhodným obsahom, sledovať polohu dieťaťa a dohliadať na čas, ktorý s mobilom trávi.

Ako naučiť deti bezpečne používať internet?

Prvý kontakt dieťaťa s internetom je dobrá príležitosť na rozhovor o tom, ako bezpečne a zodpovedne používať zariadenie. Máte pocit, že vaše dieťa vie o počítačových technológiách viac ako vy? To nebráni tomu, aby ste si spoločne prešli riziká, ktoré na naň v online svete striehnu.

Internet ponúka neobmedzené množstvo zdrojov, z ktorých môžete čerpať. Na Bezpečne na nete sme vytvorili časť Pre rodičov a deti, v ktorej nájdete odborné rady, ale aj zábavné tipy pre deti, ktoré ich naučia, ako si bezpečne urobiť selfie, ako odlíšiť online svet od toho reálneho či kde vyhľadať pomoc v prípade, ak sa dieťa stalo obeťou kyberšikanovania.

Pomôcť vám môže aj dostupná literatúra, ako je kniha Spojení navždy od Zuzany Gránskej, ktorá ponúka návod, ako vychovať hodnotovo zamerané deti a nestratiť ich navždy v digitálnej dobe.

Ako si nastaviť pravidlá?

Skôr ako deťom sprístupníte digitálne technológie a necháte ich s nimi osamote, treba si nastaviť pravidlá ich používania. Odborníci radia, aby pravidlá používania technológií v rodine vychádzali z nasledujúcich bodov, ktoré mnohí rodičia považujú za problém:

• čas, ktorý deti trávia s technológiami,
•  používanie smartfónu v rôznych situáciách,
• zanedbávanie povinností do školy,
• strata voľného času a priateľstiev,
• zanedbávanie spánku (Gránska, 2019).

Vytvorené pravidlá by mali byť jasné, zrozumiteľné a platiť pre každého rovnako. Je takisto rozumné mať činnosť dieťaťa v tomto prostredí pod kontrolou. Vašou úlohou však nie je byť „internetovou políciou“. Súkromné rozhovory dieťaťa by ste nemali sledovať bez jeho vedomia, rovnako ani skúmať históriu jeho prehliadača. Ak totiž chcete, aby k vám bolo dieťa čestné, je nevyhnutné, aby ste boli voči nemu čestní aj vy.

Je dôležité, aby dieťa vedelo, že v prípade akýchkoľvek problémov sa môže na vás obrátiť so žiadosťou o pomoc. Trávte s ním čas online, rozprávajte sa o online živote a používajte bezpečnostné nástroje ako ESET Parental Control, ktoré pomáhajú chrániť deti, keď nie ste s nimi. ESET Parental Control je aj súčasťou výhodného balíka ESET Family Security Pack, ktorým ochránite až štyri zariadenia.

Dobrá rada na záver: Nezabúdajte byť príkladom

Deti si berú príklad zo správania rodičov. Ak chcete, aby vaše deti používali smartfón zodpovedne a bezpečne, používajte ho tak aj vy. Ak sa budete venovať svojim mobilným zariadeniam na miestach a v časoch, keď to nie je vhodné, alebo budete so zariadením tráviť nekonečné hodiny, bude to vaše dieťa považovať za prípustné a bude chcieť používať svoj smartfón rovnakým spôsobom.

Viac zaujímavých informácií o IT bezpečnosti sa dočítate na webe bezpecnenanete.sk,
kde sa nielen tejto téme venujú podrobnejšie odborníci z ESETu.

Zdroj: www.bezpecnenanete.sk

 

www.bezpecnenanete.sk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať