SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Ako reálne hrá outdoorový reprák LAMAX Storm 1 s udávaným výkonom 40 W

0

Telo tohoto outdoor reproduktora pôsobí serióznym a robustným dojmom, ktorý podčiarkujú skrutky, ktorými je upevnené predné a zadné čelo a klipsa na pravom boku, ktorá umožňuje zavesenie reproduktora, či jeho prenášanie za opaskom. Reproduktor je vodotesný s deklarovaným stupňom odolnosti IP67, takže ponorný do hĺbky 1 m by mal vydržať 30 minút. V praxi to znamená, že môže byť  aj pomerne dlho na daždi a náhodný pád do vody by mal prečkať bez úhony. 

Videorecenzia s meraním frekvenčných charakteristík v režime Normal a SuperBassPod utesneným krytom okrem konektorov USB-C a 2.5 mm audio Jack nájdete aj slot na pamäťovú microSD kartu. Akustické meniče s priemerom 58 mm sú doplnené pasívnym žiaričom vpredu

a taktiež aj vzadu, ktoré fungujú podobne ako basreflex a umožňujú výraznejšiu reprodukciu basov aj pri malom objeme ozvučnice. 

Výrobca udáva výkon 40 W a frekvenčný rozsah 80 Hz až 18 000 Hz, obidva parametre bez ďalšieho upresnenia. Prvý parameter udáva jednoducho preto, lebo môže. Aj napriek tomu, že na obidvoch akustických meničoch je deklarovaný výkon 20 W, určite sa nejedná o trvalý výkon, ale o takzvaný hudobný výkon, ktorý je reproduktor schopný poskytnúť v špičkách, napríklad pri údere na bicie. Tento výkon sa zvykne označovať aj ako P.M.P.O. (Peak Music Power Output), čo je prakticky dosiahnuteľná špička signálu po dobu 10ms bez ohľadu skreslenie, alebo RMS (Root Mean Squared), čo je výkon meraný pri 1kHz a skreslení 10%. V praxi je to limitný výkon pre dané zariadenie, ktorý ale nie je schopné dodávať trvale. Reálny trvalý výkon sa dá vypočítať z kapacity batérie 6600 mAh, čo je pri napätí 7 V kapacita 48 W/h. Pri hlasitosti 80 % udáva výrobca výdrž  7 hodín (pri 50% je to až 15 hodín), takže trvalý výkon pri 80 % hlasitosti bude 7W a keď to hudobníci občas „osolia“ prejaví sa to adekvátne aj v reprodukcii.

Pomocou tlačidla s označením 3D je možné prepínať natívnu reprodukciu, režim SuperBas a zvýraznenú priestorovú reprodukciu. Efekt tlačidla SuperBass je skutočne výrazný, reprodukcia je oveľa dynamickejšia a pritom dostatočne plastická, takže sa nejedná len o jednoduché zvýraznenie basov. Meranie frekvenčnej charakteristiky pri vypnutom a zapnutom tlačidle SuperBass ukázalo, že síce dôjde k malej zmene priebehu – rozšíri sa špička na frekvencii 120 Hz, ale hlavne sa zvýrazní celé frekvenčné spektrum a to až o 6 dB. Meranie potvrdilo, že aj výrobcom udávaná dolná medzná frekvencia  80 Hz je vzhľadom na to že sa jedná o outdoorový reproduktor pomerne seriózny údaj, pretože útlm voči 1 kHz je akceptovateľných 9 dB.  Modrá čiara na grafoch je úroveň pri frekvencii 1 kHz a krúžkami sú označené frekvencie 80 Hz a vľavo aj 100 Hz

Vľavo je frekvenčná charakteristika pri vypnutej a vpravo pri zapnutej funkcii Super Bass.

Porovnanie akustického tlaku v dB (SPL) pri rovnakej hlasitosti. Oranžová krivka je pri vypnutej a zelená pri zapnutej funkcii Super Bass.

Meranie frekvenčnej charakteristiky v improvizovaných podmienkach v bežnej miestnosti a vzdialenosti meracieho mikrofónu (Behringer UMC 8000) 0.5 m. Pri meraní bol použitý externý zvukový modul Behringer UMC 202 a celá sústava bola kalibrovaná.

Aj subjektívny dojem z reprodukcie je výborný, zvuk je oveľa plnší, hlavne v oblasti basov, než by ste u reproduktoru takýchto rozmerov očakávali.  Pre niektoré žánre ako rock, pop či disko je lepší zvuk s funkciou SuperBass pre jazz, či vokálne skladby je lepšie túto funkciu vypnúť. Najlepšie, čiže funkciu TWS (True Wireless Stereo) sme si nechali nakoniec. Pomocou TWS môžete bezdrôtovo prepojiť dva reproduktory Lamax Storm 1 a nielen zvýšiť výkon, ale hlavne rozšíriť bázu stereofónnej reprodukcie.  Avšak aj pri počúvaní na jeden reproduktor a aktivovanej funkcii 3D Hall je napríklad priestorový efekt lietajúcej ping pongovej loptičky v skladbe Enrique Iglesias - Do You Know (The Ping Pong Song) pomerne výrazný.  

Technické parametre: Celkový hudobný výkon: 40 W, frekvenčný rozsah:  80 Hz - 18000 Hz, 3.5mm jack, Bluetooth 5.0, NFC, mikrofón rozmery 20.4 x 8 x 6.4 cm, hmotnosť 0.8 kg. Cena 69 eur

Tip redakcie Kvalita zvuku

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
LAMAX Storm 1 bluetooth reproduktor prenosný reproduktor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať