Ako si vybrať elektromobil? Tieto faktory by ste mali pred kúpou zvážiť

Elektromobilita
0

Elektromobily sa tešia čoraz väčšej obľube. Na trhu je široká ponuka rôznych značiek, modelov a technológií pohonu. Poradíme vám, ako si vybrať čo najrozumnejšie.

Prečo kúpiť elektromobil?

Elektromobil už pri samotnej jazde neprodukuje žiadne výfukové emisie, ktoré znečistujú ovzdušie ako napríklad oxidy dusíka a pevné častice.

Ekológia však pre väčšinu majiteľov pravdepodobne nie je najzásadnejší dôvod, pre ktorý si elektromobil zaobstarať. Kľúčovou motiváciou pre väčšinu ľudí sú nízke prevádzkové náklady, ktoré môžu byť oproti benzínovému autu až tretinové.

Pre lepšiu predstavu môžeme uviesť konkrétny príklad – pri modeli Volvo XC40 Recharge Twin sú pri ročnom nájazde 20-tisíc kilometrov a nákladoch na elektrickú energie vo výške 0,16 eur/kWh vaše mesačné náklady na nabíjanie na úrovni približne 54 eur mesačne.

Medzi obrovské výhody elektromobility patrí možnosť výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov v domácich podmienkach. Ak na strechu umiestnite fotovoltické panely, vaše prevádzkové náklady viete znížiť na absolútne minimum. To je vymoženosť, ktorú neponúka žiaden iný spôsob dopravy, či je to benzín, nafta alebo vodík.

Ale aj keby ste do panelov neinvestovali, stále viete nízke náklady dosiahnuť aj tým, že si nabíjanie naplánujete na nočné hodiny, keď sú tarify najnižšie.

Elektromobil vie oproti autám so spaľovacím motorom energiu využívať efektívnejšie. Nepotrebuje ani tak často servisovať, nemusíte riešiť pravidelné výmeny oleja, olejového filtra či sviečok. Vďaka rekuperácii majú dlhšiu životnosť aj brzdy.

V neposlednom rade je vlastníctvo elektromobilu aj symbolom určitého spoločenského statusu a prispieva k imidžu inovatívneho a pokrokového majiteľa.

Typy ekologických automobilov

S príchodom elektromobility nás zaplavilo aj niekoľko pojmov, ktoré nemusia byť zrozumiteľné pre každého. Podľa miery elektrifikácie vozidla rozlišujeme štyri základné typy elektrických pohonov:

Mild-hybrid: Najzákladnejší typ. Má dva zdroje energie – spaľovací motor a elektromotor. Nedokáže však jazdiť len v čisto elektrickom režime. Elektrinu využíva minimálne – len na napájanie príslušenstva, prípadne pri rozbehoch a zrýchľovaní.

Full-hybrid: Využíva spaľovací motor a elektromotor zároveň. Oproti mild-hybridu dokáže kratučké vzdialenosti jazdiť aj výhradne na elektrickú energiu. Batéria sa nenabíja z externého zdroja, ale len rekuperáciou počas jazdy a brzdenia či priamo dobíjaním pomocou spaľovacieho motora. Výsledkom je nižšia spotreba paliva.

Plug-in hybrid: Rovnako využíva na pohon kolies tradičný benzínový motor v kombinácii s elektromotorom napájaným z akumulátora. Má však omnoho väčší akumulátor a dokáže jazdiť aj len na čisto elektrickú energiu na dlhšie vzdialenosti (spravidla 30 až 50 kilometrov). Ponúka možnosť nabíjania batérie z vonkajšieho zdroja.

Elektromobil: Disponuje len elektromotorom a batériami. Je nutné ho nabíjať. Nevytvára žiadne emisie a jeho výhodou je aj ľahšia údržba.

Dojazd

Pred kúpou by ste mali zvážiť najmä, na čo budete elektromobil využívať a čo od neho očakávate.

Ak budete elektromobil využívať ako primárne auto napríklad na dlhšie pracovné jazdy či výlety mimo mesta, potom pre vás dáva zmysel priplatiť si za vozidlo s dojazdom 400 až 600 kilometrov, ktoré ponúkajú napríklad modely Volvo C40 Recharge alebo Volvo EX90.

Ak si nie ste istý, možno pre vás bude zaujímavým kompromisom plug-in hybrid. Väčšinou v čisto elektrickom režime zvládne krátke dojazdy do práce a na dlhé vzdialenosti využíva hybridný režim.

Rýchlosť nabíjania

Elektromobil môžete nabíjať doma alebo na verejne prístupných nabíjacích staniciach.

A ako rýchlo sa taký elektromobil nabíja? Pri nabíjaní v domácich podmienkach pomocou nabíjacej stanice wallbox rátajte približne s 8 hodinami, na verejných staniciach s rýchlym nabíjaním si batériu na 80 % kapacity nabijete približne za pol hodinu.

Cena

Kľúčovým faktorom pri rozhodovaní sa o kúpe elektromobilu je často najmä cena. Práve vyššie náklady na obstaranie sú niečím, čo väčšinu zákazníkov od investície do elektromobilu odradí.

Návratnosť takejto investície však v skutočnosti vôbec nie je na zahodenie. Tá sa pri väčšine elektromobiloch pohybuje okolo 4-8 rokov (v závislosti od konkrétneho modelu), ak zohľadníme náklady na servis, údržbu a pohonné hmoty.

Zobrazit Galériu

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať