
Čo je optický internet a aké sú jeho výhody: Naozaj prenáša dáta rýchlosťou svetla?
Postupom času sa vďaka rýchlemu technologickému pokroku stalo internetové pripojenie spoľahlivejšie a rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Za jeden z najvýznamnejších míľnikov v tejto oblasti môžeme dozaista považovať aj optický internet.
Neustále rozširovanie optickej siete prináša tento typ internetu do čoraz väčšieho počtu domácností, čo ho robí stále dostupnejším pre širokú verejnosť. Možno ste sa už aj vy dali nahovoriť na optický internet. Vedeli ste však, ako funguje a aké sú jeho hlavné výhody?
Ako optický internet funguje?
Optický internet funguje vďaka sieti prepojených optických káblov. Práve tie tvoria základ tohto typu internetu, pretože sa v nich nachádzajú veľmi tenké vlákna vyrobené zo skla alebo plastu, prostredníctvom ktorých putujú dáta. Rozdiel medzi optickým internetom a staršími typmi káblových pripojení tkvie predovšetkým v spôsobe prenosu dát. Údaje a informácie sa cez optický internet prenášajú vo forme zloženej svetelnej vlny, respektíve svetelného lúča. Staršie typy káblových pripojení zase prenášali dáta pomocou elektrických impulzov v medených kábloch.
Výhody
Výhody optického internetu potešia všetkých milovníkov online videohier, rodiny s veľkým počtom zariadení, ktoré na svoj chod potrebujú internet, každého, kto pracuje z domu, či pravidelne sťahuje alebo streamuje filmy v plnej kvalite. Na svojom výkone nestráca ani počas najväčšej špičky, vďaka tomu dokáže uspokojiť neustále rastúce požiadavky odberateľov.
Zdroj: pexels.com / Yan Krukau
Vyššia rýchlosť
Aj keď sa hovorí, že optické vlákna prenášajú dáta rýchlosťou svetla, nie je to úplne pravda. V skutočnosti je rýchlosť prenosu dát približne o 30 % nižšia ako rýchlosť svetla. Ani to však nič nemení na tom, že sa optický internet vyznačuje naozaj mimoriadnou rýchlosťou v porovnaní so staršími typmi káblových pripojení. Optické vlákna sa tiež jednoduchšie popasujú s väčšou záťažou, vďaka čomu bez problémov zvládnu aj viaceré pripojené zariadenia v jednej domácnosti.
Lepšia spoľahlivosť a stabilita
Medzi ďalšie výhody optického internetu dozaista patrí aj jeho spoľahlivosť a stabilita. Optické vlákno sa totiž vyznačuje svojou odolnosťou voči teplotným zmenám, nepriazni počasia či vlhkosti. Navyše vlákno neprenáša elektrický prúd, takže nemusí zápasiť s elektromagnetickým rušením. Nepredstavuje dokonca ani nebezpečenstvo vzniku požiaru, čo sa o starších a opotrebovanejších medených kábloch povedať nedá.
Zdroj: pixabay.com / blickpixel
Prenos dát možný na dlhšie vzdialenosti
Síce závisí skutočná maximálna vzdialenosť prenosu dát od typu kábla, vlnovej dĺžky a siete, oproti iným spôsobom prenosu dát majú káble z optických vlákien skutočne navrch. Výhodou tiež je, že ani vyššia vzdialenosť nemá vplyv na kvalitu signálu. Funkčný optický kábel si totižto zachováva svoje vlastnosti, vďaka ktorým sa dáta do svojho cieľa dostanú v nezmenenej podobe, a tak sa považuje tento typ prenosu dát za úplne bezstratový.
Optické vlákna nám otvorili dvere k novým možnostiam a inováciám v digitálnom svete. Veríme, že už teraz sa môžeme tešiť na ďalšie pokroky internetového pripojenia, v ktorých bude hrať významnú úlohu možno práve optický internet.
Úvodné foto zdroj: pexels.com / photoGraph
Zobrazit Galériu