SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Ako spravovať infraštruktúru na ďiaľku

0

Zostali ste pre súčasnú situáciu doma a spravujete infraštruktúru na diaľku? Pre skutočných geekov je vzdialená správa serverov, firewallov switchov a iných zariadení bežná rutina, iní sú zvyknutí skôr na kanceláriu a aktuálne bojujú s nastaveniami tunela VPN. Všetkým je však jasné, že to takto nejaký čas zostane a musíme sa pripraviť na dlhšie obdobie v papučiach medzi štyrmi stenami.

U nás v Digmii sme reagovali o niečo skôr než väčšina populácie, preto máme niektoré „muchy“ vychytané a radi sa s vami podelíme o zopár rád, ako spravovať infraštruktúru na diaľku bez zbytočnej ujmy.

Prvý a najdôležitejší rozmer je sociálny. Mnohí ste ostali doma aj s manželkami a deťmi alebo, naopak, úplne sami. V tom prvom prípade nemáte núdzu o sociálne väzby a kontakt s ľuďmi, v druhom prípade ste zavretí sami doma medzi štyrmi stenami. Bez ohľadu na to, či ste extrovertné, alebo introvertné typy ľudí, platí, že človek je tvor spoločenský a sociálne väzby potrebuje. Zároveň tiež platí, že všetkého veľa škodí. Snažte sa preto v prvom rade vytvoriť si príjemné pracovné pro­stredie aj doma. Ak nežijete v jednoizbovom byte, určite oddeľte priestor, kde spíte, prípadne trávite čas s rodinou, od pracovného priestoru, pokojne si vytvorte provizórnu pracovňu, určite ju nejaký čas využijete. Vysvetlite členom rodiny, že hoci teraz trávite viac času doma, potrebujete sa sústrediť na prácu, a teda vaša prítomnosť neznamená, že za vami môže ktokoľvek a kedykoľvek prísť s otázkami, prosbami a nápadmi na zlepšenia na terase J.

Naopak, ak ste ostali doma úplne sami, komunikujte s kolegami, s rodinou, využívajte kolaboračné nástroje, aby ste sa občas aj videli a počuli. Byť sami so svojimi myšlienkami je určite prospešné, no nie vtedy, keď to už trvá týždne či dokonca mesiace.

Druhý rozmer je technický. Ak ste doteraz svoj byt brali len ako priestor, kam sa idete vyspať, budete to musieť prehodnotiť. Základom práce admina na diaľku je kvalitné hardvérové a softvérové vybavenie a spoľahlivé pripojenie na internet. Ak ste doposiaľ príliš neinvestovali do internetového pripojenia či do kúpy kvalitného routera, PC a iného hardvéru, azda nastal ten správny čas, inak si možno pri práci vytrháte všetky vlasy J.

Ak napríklad pracujete v kancelárii na desktope a doma máte len starý notebook s Windows XP, určite z neho nesfukujte prach a radšej sa poraďte so zamestnávateľom, ako situáciu riešiť. Môže vám umožniť PC z práce „presťahovať“ na čas domov, prípadne vám zabezpečí náhradný pracovný prostriedok, napr. notebook. Je to určite menej nákladné riešenie ako riešiť prípadný únik dát pre použitie archaickej techniky.

Tretí rozmer je bezpečnostný. Môžete používať pri práci z domu router od poskytovateľa internetu a spoliehať sa, že má pravidelne automaticky aktualizovaný firmvér, že je dobre nastavený a nijaký únik dát vám nehrozí. No ak ste skutočnými geekmi, nebudete sa spoliehať na poskytovateľa a zabezpečíte si vlastné koncové zariadenie, ktoré si nastavíte podľa najlepšieho vedomia a svedomia.

Zároveň odporúčame vždy a za každých okolností pripájať sa na zverené zariadenia v infraštruktúre mimo vášho domova cez tunel VPN a celkom určite neodporúčame, aby ste mali otvorené porty SSH na serveroch do sveta na verejných IP adresách. Ak ste zvyknutí spravovať servery cez webové „klikadlá“ ako napr. Webmin, rovnako odporúčame nechať ich dostupné len cez tunel VPN a nevystaviť ich prípadným útokom. Ak na pripojenie do VPN používate certifikát, skontrolujte si, kedy vám bude exspirovať, aby vás v najbližších týždňoch nezaskočila nepríjemná situácia s nefunkčným prístupom VPN.

Nezabúdajte ani na bezpečnosť počítača. Inštalovať pravidelne bezpečnostné aktualizácie a používať antivírus už považujeme za samozrejmosť a asi to nemusíme ani ďalej rozoberať. No ak chcete byť naozaj „safe“, mali by ste si na PC využívanom na prácu rozumne nastaviť firewall, zapnúť šifrovanie disku a občas si urobiť audit nainštalovaných aplikácií, či ich skutočne využívate. Ak nie, preč s nimi, každá aplikácia predstavuje potenciálne riziko úniku dát, sledovania vašej činnosti či v horšom prípade zbierania hesiel a pod.

Keď už sme pri tých heslách, používajte aplikáciu password manager z overeného zdroja a s dobrou referenciou. Vyhnite sa odkladaniu hesiel dočasne do textových súborov na ploche, túto záľubu prenechajte vašim babkám J.

Samozrejme, ak máte pracovný počítač zaradený v doméne a väčšina týchto nastavení je riešená cez doménové politiky, táto starosť vám odpadá. Kde však je potom všetka tá zábava?

Štvrtý a posledný rozmer je fyziologický. Nezabúdajte, že potrebujete aj spať, jesť a chodiť na WC. Vyznie to možno komicky, no všetci, ktorí sa občas ponoríme do práce, strácame pojem o čase a priestore. Pokojne si nastavte pripomienky na vašom smartfóne, že je čas ísť sa napiť či prevetrať si hlavu. Unavení či hladní môžete byť pre svoje okolie a servery, ktoré spravujete, nebezpeční J.

Veríme, že vám naše rady pomôžu nastaviť si režim, v ktorom správu infraštruktúry na diaľku zvládnete. Ešte malá rada na záver. Nebuďte majstri sveta. Keď si s niečím neviete poradiť, nenašli ste to v dokumentácii, prípadne je to pre vás príliš nová technológia, ktorej nerozumiete, nesnažte sa za každú cenu problém vyriešiť sami. Aj keď ste zostali „uväznení“ doma, neváhajte požiadať o radu kolegov. Viete sa spojiť cez rôzne kanály a využiť okrem telefónov aj e-maily, čet či rôzne kolaboračné nástroje.

 

Zdroj: Digmia

Všetky autorove články

Pridať komentár