SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Ako vybrať ten správny televízor?

0

Výber vhodného televízora je pre väčšinu používateľov náročný a často vám v tom nepomôže ani personál predajní. Ani nehovoriac o tom, že dnes je populárne nakupovanie cez internet.

Preto ak najbližšie budete pátrať na internete a osloví vás super výhodná cena, vedzte, že to nemusí byť vždy také výhodné, ako to vyzerá. Poďme sa preto spolu pozrieť na to, čo sa dnes v tejto oblasti ponúka a na čo brať zreteľ pri výbere televízora.

Kým ešte nedávno na trhu prevládali televízory s rozlíšením Full HD (FHD) a Ultra HD (UHD) 4K, dnes je situácia odlišná a vyberať môžete z modelov s UHD 4K alebo Ultra HiVision 8K. Modely s FHD rozlíšením dnes už nájdete iba v najnižších cenových úrovniach s uhlopriečkou maximálne 43". Takéto modely možno odporučiť iba ako druhý televízor do domácnosti, napríklad do detskej izby. Zá­kladný parameter televízora je jeho rozlíšenie. To udáva, koľko bodov v horizontálnom a vertikálnom smere tvorí obraz, a odvíja sa od toho aj odporúčaná veľkosť uhlopriečky. Pri televízoroch s FHD rozlíšením bola odporúčaná pozorovacia vzdialenosť 2 až 2,5-násobok uhlopriečky. Pri televízoroch UHD 4K je táto vzdialenosť 1,5-násobok uhlopriečky a v prípade 8K by vzdialenosť nemala presiahnuť veľkosť uhlopriečky. Teda 8K televízor s uhlopriečkou 75" (191 cm) by ste mali sledovať zo vzdialenosti maximálne 2 m, pri rovnakej uhlopriečke so 4K rozlíšením to budú 3 m. Odporúčaná vzdialenosť sa udáva preto, aby ste dokázali rozlíšiť benefity daného rozlíšenia. Ak budete napríklad spomínaný 8K televízor pozerať z 3 metrov, vaše oko už nedokáže rozlíšiť viac detailov, ako keby ste sledovali rovnako veľký 4K televízor. Platí to, samozrejme, za predpokladu, že budete sledovať natívny 8K obsah. Ak pozeráte 4K obsah, ktorý je na 8K iba upscalovaný, nemusí vás to trápiť. Ak si chcete vysoké rozlíšenie naozaj vychutnávať, pre 4K rozlíšenie je štartovacia uhlopriečka 65", ideálna 75" alebo 82". Pri 8K je minimum 75", ale pre skutočný zážitok v 8K potrebujete 85" a viac.

Čo sa týka obsahu vo vysokom rozlíšení Ultra HD 4K alebo Ultra HiVision 8K, v službách šírených cez satelitné či terestriálne vysielanie je ho stále veľmi málo, najlepším zdrojom sú preto internetové služby ako ­YouTube, Vimeo, Netflix a ďalšie. Okrem rozlíšenia je v hre aj kompresia vysielaného obsahu, hlavne ak chcete využívať na príjem satelitného alebo terestriálneho vysielania ­interný tuner televízora. V tomto ohľade je dnes situácia jednoduchá, všetky 4K aj 8K modely sú vybavené okrem podpory H.264 aj najnovším kodekom H.265/HEVC, takže umožňujú príjem aj prehrávanie súborov v tomto kodeku. Rovnako je to aj so smart funkciami, ktoré dnes okrem niekoľkých výnimiek nájdete vo všetkých modeloch.

Z hľadiska zobrazovacích technológií sa výrobcovia trvalo starajú o dokonalý mišmaš, a ak sa touto problematikou bližšie nezaoberáte, rýchlo sa v nej stratíte. Nejde ani tak o veľké množstvo technológií, ale o rôzne názvy/verzie rovnakej technológie. V súčasnosti sa najviac využívajú technológie LCD s Quantum Dot, ktoré nájdete napríklad u Samsungu pod názvom QLED alebo Neo QLED, keď je kombinovaná s mini LED s priamym podsvietením Direct LED. LG vy­užíva svoju technológiu LCD NanoCell, ktorú môžete nájsť aj pod označením QNED. U viacerých výrobcov sa stretnete s označením Mini LED, čo je LCD displej s priamym podsvietením mini LED diódami, ktoré vytvárajú presne ohraničené oblasti lokálneho stmievania na dosiahnutie lepšieho kontrastu a hlbšej čiernej, s ktorou má technológia LCD vo všeobecnosti problém. Všetky tieto technológie majú spoločné to, že ich základom je LCD panel a potrebujú podsvietenie. To je pri bežných LCD a NanoCell TV biele, pri TV s technológiou Quantum Dot modré. Technológia Quantum Dot má za úlohu zabezpečiť podsvietenie panela s presnou bielou farbou, aby bola možná presná reprodukcia farieb bez odchýlok. Preto sa tu využíva podsvietenie modrou farbou a pomocou dvoch vrstiev nanokryštálov, ktoré po osvietení modrou farbou generujú presnú červenú a zelenú, čím sa vytvára presná biela s plným rozsahom spektra. Výhoda tejto technológie je v tom, že umožňuje vysokú úroveň podsvietenia (špičkové modely dosahujú lokálne až 2000 nitov) a výrazné a kvalitné farby. Vďaka vysokej svietivosti je zobrazovač jednoduchšie použiteľný aj pri vyšších hladinách okolitého svetla. V honbe za čo najtenšou konštrukciou panela výrobcovia najčastejšie používajú podsvietenie Edge LED, ktoré pri kontrastných scénach na tmavej ploche robí nepríjemné závoje. Našťastie pri posledných generáciách televízorov sa vo väčšej miere presadzuje aj v nižších kategóriách podsvietenie Direct LED čiže LED diódy po celej ploche panela a vo vlajkových lodiach nájdeme mini LED.

Druhá najrozšírenejšia technológia panelov je OLED. Kľúčový rozdiel medzi QLED a OLED je v tom, že pri OLED svieti každý jednotlivý bod. Toto riešenie má viacero výhod. Vďaka tomu, že panel nepotrebuje ďalšie podsvietenie, pohybuje sa jeho hrúbka v rozsahu 2-4 mm, čo umožňuje podstate iný dizajn televízorov a panely môžu byť aj flexibilné. Odpadajú problémy s pozorovacími uhlami. Keďže je priamo ovládaný každý bod, možno bez problémov dosiahnuť hlbokú čiernu, ktorá je pri najvyšších modeloch umocnená aj špe­ciálnymi antireflexnými filtrami. Nevýhodou je nižší dosiahnuteľný jas ako pri QLED. Vďaka hlbokej čiernej sú však hodnoty dynamického aj statického kontrastu podstate vyššie ako pri QLED. OLED TV bude teda slabší v prostrediach s vysokou úrovňou okolitého osvetlenia. Vzhľadom na použitie organických materiálov v konštrukcii panela je otázna aj životnosť panelov. Tá je však v posledných generáciách podstatne zlepšená a niektoré z televízorov využívajú intenzívnejšie chladenie, takže pri bežnom používaní sa tým rozhodne trápiť nemusíte. Jediným výrobcom veľkoplošných panelov OLED bola donedávna spoločnosť LG, ktorá ich dodáva aj ostatným výrobcom. Samsung však v tomto roku predstavil úplne novú technológiu zobrazovačov, nazvanú QD-OLED (Quantum Dot OLED), ktorú možno trochu paradoxne nájdete v najnovších modeloch Sony série A95K. QD-OLED je technologické zlepšenie pôvodných panelov OLED, ktoré využívajú biele OLED body s farebnými filtrami. QD OLED využíva modré OLED body, ktoré generujú modrú zložku obrazu, a pre ďalšie dva body z každej trojice sú priamo integrované vrstvy kvantových bodov na generovanie červenej a zelenej zložky. Vďaka tomu je oproti konvenčnej technológii OLED dosiahnutý posun zelenej a červenej zložky, aby boli generované presne a bez prímesí. Vo výsledku to znamená hlbšiu zelenú aj červenú farbu, presnejšie farebné podanie, výraznejšie a prekreslenejšie farby. Ďalší benefit je vyšší jas a živšie farby aj pri pohľade z ostrejších uhlov. To je dané tým, že v prípade klasickej technológie OLED farebné filtre pohlcujú časť svetla a potláčajú vyžarovanie do strán. Kvantová vrstva pohlcuje minimum svetla a umožňuje jeho väčší rozptyl. Sony túto technológiu nazýva Triluminos Max a je typická tým, že dokáže poskytnúť plný jas vo všetkých farbách. Veľký benefit tejto technológie je aj to, že na výrobu diód sa využíva anorganický materiál, ktorý nepodlieha starnutiu.

Úplná špička v zobrazovacích technoló­giách je v súčasnosti micro LED (nezamieňať s mini LED!). Táto technológia pochádza z veľkoplošných reklamných zobrazovačov, kde ju využíva viacero výrobcov. Do sféry komerčného využitia ju pred istým časom uviedol Samsung. Princíp práce je v podstate rovnaký ako pri zobrazovačoch OLED, každý bod je tvorený samostatne žiariacou micro LED diódou, vďaka tomu nie je potrebné podsvietenie. Micro LED diódy sú však z anorganických materiálov a vyznačujú sa vysokou svietivosťou a dlhou životnosťou. Systém je modulárny a pomocou zostavovania možno vytvárať zobrazovacie plochy 110" a väčšie. Obrazová kvalita je špičková, žiaľ, rovnaká je zatiaľ aj cena. Zo skúseností však vieme, že sa postupne bude znižovať, takže si treba iba počkať.

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ: shutterstock.com

Samsung Neo QLED 8K

Televízory Neo QLED 8K na rok 2022 uspokoja potreby a priania aj tých najnáročnejších divákov. Ponúkajú vyspelý procesor Neural Quantum Processor 8K s umelou inteligenciou, diódy MiniLED, ktoré merajú len 1/40 veľkosti štandardných LED diód, jedinečný dizajnový koncept Infinity One s tenučkým panelom (hrúbka od 16,7 mm do 18,7 mm), nehrdzavejúcu povrchovú úpravu, viackanálový zvukový systém s možnosťou bezdrôtového pripojenia soundbaru a uhlopriečky 55, 65, 75 a 85 palcov.  

Cena: od 2 849 eur

Viac info: www.samsung.sk

70" Hisense 70A7100F

UHD smart televízor Hisense 70" A7100F je základný rad 4K Ultra HD televízorov Hisense. Tešiť sa môžete na bezrámčekový dizajn, vynikajúci obraz s technológiou HDR 10+/HLG a ozvučenie DTS Studio Sound. Televízor dokáže prehrať obsah HDR z prehrávačov 4K Blu-ray diskov, pripojíte k nemu PlayStation, Xbox alebo USB flash disky.

Parametre: Televízor SMART LED, 178 cm, 4K Ultra HD, PCI Hisense 1600 (50 Hz), Direct LED, HDR10, HDR10+, HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, LAN, Wi-Fi, bluetooth, DLNA, Miracast, HbbTV 2.0, herný režim, Netflix, Voyo, párovanie s mobilným zariadením, Vidaa, VESA 400 × 300, repro 30 W, trieda energetickej účinnosti G

Cena: 709 EUR (s DPH)

55" LG OLED55C11

Televízor SMART OLED, 139 cm, 4K Ultra HD, 100/120 Hz, HDR10, HLG, Dolby Vision, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, USB nahrávanie, LAN, Wi-Fi, bluetooth, DLNA, HbbTV 2.0, herný režim, hlasové ovládanie, Apple TV, O2 TV, Netflix, HBO Max, Voyo, Google Assistant, prehrávanie 360° videa, Amazon Alexa, WebOS, VESA 300 × 200, repro 40 W, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, trieda energetickej účinnosti G

Cena: 1119 EUR

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať