
Ako zo sci-fi. Pomocou laseru dokázali hýbať predmetmi
Vlečné lúče sú súčasťou sci-fi, ale možno ste nevedeli, že už nejaký čas existujú aj v reálnom svete, hoci vo veľmi malej mierke. Mikroskopické vlečné lúče, známe ako optické pinzety, ktoré môžu ťahať atómy a nanočastice, sa používajú v medicíne a výskume. Teraz však čínski vedci vytvorili prvý vlečný lúč dostatočne silný na manipuláciu s makroskopickými objektmi, čo znamená, že jeho prácu možno sledovať voľným okom. Svoj výskum opísali v štúdii publikovanej v časopise Optic Express.
Počiatočný experiment sa uskutočnil vo vysoko kontrolovanom laboratóriu, pri manipulácii so špecifickým typom grafénového kompozitu a v prostredí so zriedeným plynom s nižším tlakom, ako je zemská atmosféra. A na pohyb objektu sa použil laser. „S naším novým prístupom má sila ťahu svetla oveľa väčšiu amplitúdu. V skutočnosti je o viac ako tri rády väčšia ako svetelný tlak používaný na pohon slnečnej plachty, ktorá využíva hybnosť fotónov na vyvinutie malej prítlačnej sily,“ píšu vedci.
V experimentoch torzné kyvadlové zariadenie demonštrovalo jav ťahania laserom. Nová štúdia ukazuje, že riadením interakcií medzi svetlom, objektom a médiom je flexibilná svetelná manipulácia makroskopických objektov naozaj uskutočniteľná. Zdôrazňuje takisto zložitosť interakcií laser – hmota. „Naša technika poskytuje bezkontaktný prístup ťahania na veľké vzdialenosti, ktoré môže byť užitočné pre rôzne vedecké experimenty,“ povedal Lei Wang, ktorý stál na čele výskumného tímu. Vlečný lúč, ako je tento, by mohol jedného dňa manipulovať napríklad s vozidlami na Marse.
Zdroj: popularmechanics.com.
Zobrazit Galériu