HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Takéto parametre by mal mať ideálny smartfón na rok 2017

1

Výber správneho smartfónu nie je jednoduchá záležitosť. Tvorcovia občas musia robiť kompromisy, a tak sa môže stať, že výkonný model bude mať batériu s malou kapacitou, prípadne bude mať nevyhovujúcu softvérovú výbavu, bude mu chýbať slot na kartu microSD či reproduktor na čelnej strane.

Preto sa pozrieme na to, ako by mal vyzerať perfektný smartfón na rok 2017. Ide pritom o reálne dostupný hardvér a softvér, z úvah vynechávame technológie budúcej generácie, napr. lítiovo-vzduchové batérie a pod. Je to teda smartfón, ktorý by sa dal vytvoriť už dnes.

Displej: 5,3", 1440p, plochý AMOLED

Veľkosť displeja určuje celkové rozmery telefónu. Väčšie telefóny s 5,5" alebo 5,7" displejom síce ponúkajú lepší zážitok pri sledovaní videa či hraní hier, ale 5,3" je pohodlnejší na každodenné používanie. Zvolili by sme rozlíšenie 1440p, možno niektorí by uprednostnili 1080p pre výdrž batérie, ale v modeloch z rokov 2015 a 2016 nebol nijaký badateľný rozdiel v tomto aspekte medzi zariadeniami s 1080p a 1440p, preto odporúčame rozhodnúť sa pre lepšiu technológiu.

A je tu ešte jeden faktor: virtuálna realita. Na lepší zážitok s VR sa hodí čo najvyššie rozlíšenie, preto je 1440p lepšia voľba ako 1080p. Technológia AMOLED bola zvolená, pretože poskytuje lepšiu čiernu farbu a kontrast, ponúka lepší zážitok pri každodennom používaní aj pri VR.

A napokon by nemalo ísť o zakrivený displej, ten zatiaľ neposkytuje nijakú reálnu výhodu. Možno je elegantnejší, ale na okrajoch sa prejavuje mierne skreslenie, navyše ani softvér na rozpoznávanie nefunguje dokonale, ak takýto telefón uchopíte na okrajoch. Preto sme za plochý displej.

Telo: vodovzdorné kovové vyhotovenie unibody v štýle OnePlus 3

Vlajkový model telefónu by mal skvelo vyzerať a vyvolávať dojem prémiovosti. Hoci dávame za vzor One Plus 3, zišli by sa nejaké zmeny. Ide síce o elegantný štíhly telefón, no možno by sme uprednostnili väčšiu hrúbku (okolo 10 mm), aby sa zmestila väčšia batéria. Ubrať by sa však dalo z rámov zo všetkých strán. Ideálny nie je ani vyčnievajúci kamerový modul, no pridaním na hrúbke by sa tento problém mohol vyriešiť.

Snímač odtlačkov prstov by sa mohol presunúť z miesta pod displejom na zadný panel, zadné senzory sú najpoužiteľnejšie a pohodlné, pretože sú v prirodzenej polohe pre prsty. Chýbať by nemali ani ďalšie črty: odolnosť proti vode IP68 a dva reproduktory smerujúce dopredu.

Procesor: Qualcomm Snapdragon 835

Najlepšie SoC na súčasnom trhu vyrába asi Apple, no tie sú určené do iPhonov, a tak je ich použitie v našom ideálnom smartfóne vylúčené. Preto sme zvolili Qualcomm Snapdragon 835, ktorý porazil druhého kandidáta, čip Exynos, v grafickom výkone a jeho GPU je vraj o 25 percent výkonnejšie ako v Snapdragone 820. Navyše Snapdragon 835 prichádza s novým modem X16 LTE, ktorý podporuje LTE Cat 16 až po gigabitovú šírku pásma. Takisto podporuje bluetooth 5.0 a Wi-Fi 802.11ac/ad. Výkonné bude aj jeho CPU, vyrobené 10 nm výrobnou technológiou FinFET od Samsungu.

Fotoaparát: Sony IMX260 s Dual Pixel a OIS

Ideálny smartfón by mal byť vybavený najlepším systémom duálneho fotoaparátu. Podľa vzoru iPhonu 7 Plus by mal mať dva identické zadné snímače s rôznymi objektívmi: jedným 24 mm na štandardné širokouhlé zábery a druhým 72 mm na 3× zoom. Základom by mal byť snímač CMOS Sony IMX260. Ide o 1/2,5" senzor s veľkosťou pixelov 1,4 μm,  čo vedie k lepším snímkam pri nízkej hladine svetla. Disponuje aj technológiou Dual Pixel na zrýchlenie zaostrovania.

Oba zadné fotoaparáty by mali mať optickú stabilizáciu obrazu a schopnosť natáčať 4K video pri 30 fps, ako aj 1080p pri 120 fps a 720p pri 240 fps a s vysokokvalitným stereofónnym zvukom. Objektív by mal mať svetelnosť f/1.9, zatiaľ čo zoomovací fotoaparát bude používať objektív f/2.2. Predná kamera bude mať ďalší snímač Sony IMX260, tentoraz spárovaný s 24 mm objektívom f/1.7 a OIS.

Pokiaľ ide o fotografický softvér, ideálny smartfón by mal používať fotoaplikáciu Googlu, ktorá sa nachádza v smartfóne Pixel a ponúka najlepšie spracovanie obrazu. Využívať by mal aj stabilizačnú technológiu 4K obrazu spoločnosti Google. A inšpirovať by sa mal aj fotografickým softvérom LG, ktorý umožňuje vytvoriť plne manuálny režim s podporou snímok RAW.

Úložisko: 128 GB NAND + microSD

Ideálny smartfón by mal oproti vlaňajším modelom zvýšiť kapacitu úložiska zo 64 na 128 GB. Mal by mať takisto regulátor NVMe na extrémne vysoké rýchlosti prenosu. A nemal by mu chýbať ani slot na karty microSD na rozšírenie kapacity. Hoci takéto úložisko nie je také rýchle ako interná pamäť NAND, je to jednoduchý a lacný spôsob na pridanie ďalšej pamäte podľa potreby.

Batéria: nevymeniteľná s kapacitou 4500 mAh

Možno niektorým sa nebude pozdávať, že sme vybrali nevymeniteľnú batériu. No je na to dobrý dôvod. Vymeniteľné batérie pridávajú na hrúbke a robustnosti telefónu. Nevymeniteľná batéria umožňuje tenšie zariadenie a umiestnenie batérie s väčšou kapacitou v rovnakom priestore. Navyše mechanizmus umožňujúci výber batérie by narušil ideálny unibody kovový dizajn.

Vymeniteľné batérie vyžadujú po výmene reštart telefónu. Treba zakúpiť aj proprietárnu nabíjačku alebo neustále vymieňať batérie, aby sta zabezpečili, že vaša náhradná bude nabitá. Akumulátory sa dajú nabíjať štandardnou nabíjačkou, ktorá môže byť použitá na nabíjanie viacerých zariadení, nielen smartfónu. Okrem toho sú akumulátory zvyčajne oveľa lacnejšie ako vymeniteľné batérie s rovnakou kapacitou a kvalitou. No sú tu argumenty aj v prospech vymeniteľnej batérie. Výmena vybitej batérie za nabitú, teda nabitie z 0 na 100 % trvá menej ako minútu a nemusíte nosiť so sebou nabíjačku.

Vzali sme do úvahy všetky za a proti a pre ideálny smartfón zvolili masívnu 4500 mAh batériu, pri ktorej nemusíte mať obavy, že sa vám pri bežnom používaní vybije uprostred dňa.

A ešte jedna poznámka k životnosti batérie. Dnešné batérie nevyhnutne degradujú po 12 až 24 mesiacoch. V takom  prípade je to jednoduchšie s vymeniteľnou batériou – stačí ju vymeniť za novú. Pri nevymeniteľných je tento proces zložitejší. Preto ideálny smartfón by mal prísť so zárukou výmeny batérie. Vďaka nej by ste si mohli dať po 18 mesiacoch vymeniť batériu v autorizovanom servise zadarmo.

Softvér: Android 7.1  + asistent + rýchle aktualizácie

Ideálny smartfón by mal mať najnovšiu verziu Androidu čiže 7.1 hneď po vybalení zo škatule, a to bez akýchkoľvek OEM skinov. Bezpečnostné a funkčné aktualizácie by dostával naraz a súčasne so zariadeniami Nexus a Pixel. Obsahoval by funkciu Google Assistant, ktorá je v súčasnosti dostupná len pre Pixel a Pixel XL. A možno by sa zišlo aj niečo na spôsob funkcie Continuum pre Windows Mobile 10, čo by umožnilo transformáciu tohto ideálneho smartfónu na základný desktop pomocou jednoduchého doku USB.

A ešte pár ďalších námetov pre ideálny smartfón – rýchle nabíjanie Qualcomm Quick Charge 4, bezdrôtové nabíjanie Qi, konektor USB typu C na nabíjanie a prenos dát na úrovni USB 3.1. Chýbať by nemala technológia NFC a ani 3,5 mm slúchadlový jack. Vhod príde aj podpora dvoch SIM kariet, a hoci 4 GB RAM dnes úplne stačí, nikto by neprotestoval, keby bola kapacita tejto pamäte vyššia. Ideálny smartfón bude podporovať LTE Cat 16/13, bezdrôtové pripojenie a model LTE Qualcomm X16. A keďže budúcnosť je spojená s virtuálnou realitou nemala by absentovať ani podpora pre Google Daydream.

A ešte cena – keďže ide o vlajkový smartfón, mala by byť 599 dolárov. Cenovka o 50 dolárov nižšia ako v prípade Google Pixel a Apple iPhone 7 by mu mala zabezpečiť úspech na preplnenom trhu.

Zdroj: Techspot

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smartfon

1 komentár

OK reakcia na: Aký by mal byť ideálny smartfón na rok 2017?

27.1.2017 16:01
Takmer 90% z toho bude mať nová NOKIA 8 (?) !! A navyše ovela lepsi fotoaparat ako je to Sony (ktore nie vzdy a vsade funguje dobre - je to skor len priemer) NOKIA mala vzdy bezkonkurencne najlepsie footmobily
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať