SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

V štýle R2D2 z Hviezdnych vojen. Americké letectvo chce dostať umelú inteligenciu Skyborg do stíhačiek

Technológie
0

Americké vzdušné sily nedávno oznámili nový program na vývoj umelej inteligencie s názvom Skyborg, ktorá by mala v nasledujúcich rokoch umožniť samostatné lety dronov a stíhačiek. Jej využitie v dronoch sa predpokladá v roku 2021 a v stíhačkách v roku 2023. Skyborg by mal ako robotický kopilot pomôcť ľudským pilotom zvládnuť prevažnú časť vzdušných bojov a komplexné ovládanie lietadiel počas misií.

Mal by si všímať všetko, čo sa deje okolo pilota, a rýchlo odporučiť postup. Letectvo stanovilo špecifické požiadavky pre všetkých dodávateľov, ktorí budú pomáhať vybudovať Skyborg. Patrí medzi ne schopnosť samostatne štartovať, pristáť a otvorený softvér, ktorý by inžinierom umožnil rýchlo aktualizovať schopnosti Skyborgu podľa potreby.

Skyborg bude pozostávať z dvoch systémov. Prvý z nich bude v štýle R2D2 z Hviezdnych vojen a bude fungovať ako kopilot. Pomôže pilotovi s prevádzkou radarov, identifikáciou cieľa podľa údajov zo senzorov, navigáciou a zlepší informovanosť o situácii. Ľudský pilot bude môcť so systémom komunikovať hlasovo.

Druhý systém je umelá inteligencia, ktorá umožní prevádzku lietadla bez posádky. Takáto AI by mala byť k dispozícii pre vyvíjané veľké drony Loyal Wingman od Boeingu a XQ-58A Valkyrie od Kratos Defense. Skyborg by mohol pilotovať aj drony QF-16, ktoré boli vytvorené prekonfigurovaním vyradených stíhačiek F-16 na bezpilotný let a slúžia ako cvičné ciele.

Po doplnení sofistikovanou umelou inteligenciou by sa z nich stali cenné, ale lacné bojové stroje s vlastnou výzbrojou. Na autonómnych bojových plavidlách už pracuje aj americké námorníctvo, stíhacie lietadlá riadené umelou inteligenciou pripravuje aj Spojené kráľovstvo a Rusko nedávno predstavilo nové poloautonómne robotické tanky.

Dôraz na používanie umelej inteligencie a autonómnych systémov skôr na zlepšenie ako na replikovanie ľudskej činnosti je pravdepodobne najlepšia cesta vpred pre technológiu, ktorá vyvolala obavy, že by sa roboti mohli pohybovať po bojiskách v štýle Terminátora a nekontrolovane zabíjať ľudí.

Zdroj: futurism.compopularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI Drone doprava autonom lod technika ochrana bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať