Americkí inžinieri predviedli náboj navádzaný laserom

Technológie
0

Americká armáda už počas operácií v Afganistane používala granáty kalibru 155 mm, navádzané laserom na cieľ vzdialený len 50 metrov od svojich vojakov. Pri neriadenej munícii to býva 400 a viac metrov. Zamestnanci štátnych laboratórií Sandia v Albuquerque v Novom Mexiku pod vedením Reda Jonesa a Briana Kasta teraz predstavili náboje navádzané laserom, určené do zbraní s hladkým vývrtom hlavne kalibru 12,7 mm a menej (od veľkých odstreľovacích pušiek až po menšie zbrane).

naboj_laser.jpg

Návrhári pri týchto nábojoch pre ich malé rozmery nepoužili výsuvné krídelká. Náboj sa v hlavni pohybuje v ľahkom plastovom obale, ktorý sa z neho hneď na začiatku letu oddelí vplyvom prúdenia vzduchu. Odhalí sa tak šípka s ťažkou špičkou, zužujúca sa smerom dozadu, z ktorej vystupujú krídelká. Tie udržiavajú náboj na stabilnej špirálovej dráhe, strela teda nerotuje. Je vybavená elektronikou umožňujúcou dosiahnutie väčšej presnosti. Optický senzor sleduje navádzací laserový lúč a osembitový počítač vypočíta nevyhnutné korekcie. Tie vykonávajú maličké motorčeky, ktoré menia nastavenie krídeliek.

Inžinieri zo Sandie sa vyjadrili, že navádzanie malej munície je jednoduchšie ako pri veľkých leteckých strelách. So zvyšujúcou sa vzdialenosťou od cieľa presnosť narastá, pretože rotácia náboja po špirále sa upokojuje, a tak strela čoraz lepšie koriguje svoju dráhu. Zo vzdialenosti dvoch kilometrov zasiahne cieľ ožiarený laserom s presnosťou približne na dvadsať centimetrov.

Zatiaľ sa uskutočnili len prvé skúšky, pri ktorých sa zistilo, že elektronika náboja vydrží výstrel a zrýchlenie až na Mach 2,1. Vojaci používajú aj náboje s väčšou rýchlosťou, no konštruktéri sú presvedčení, že aj tú ich produkt vydrží. Laboratóriá Sandia si nechali náboj patentovať a hľadajú partnera na jeho ďalší vývoj.

Vývoj veľmi podobnej technológie sponzoruje aj DARPA. Zatiaľ sú k dispozícii len simulácie, ale prvé ostré palebné skúšky by sa mali realizovať už v tomto roku.


Zdroj: share.sandia.gov

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať