NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Copyrightovej koalícii prekážajú odkazy na pirátske weby

Bezpečnosť
0

Internet_Copyright.jpg Koalícia majiteľov autorských práv lobuje u britských zákonodarcov za odstránenie "pirátskych odkazov" z výsledkov internetových vyhľadávačov.

Problémy s kontroverznými zákonmi alebo ich návrhy nemajú len v USA. Podobné prípady sa objavujú aj vo Veľkej Británii. Pre nás sú dôležité v tom, že by mohli vytvoriť precedens v rámci EÚ, ktorý by mohol otvoriť cestu podobným smerniciam v ostatných členských krajinách.

Britské organizáciu Open Rights Group (ORG) sa totiž vďaka zákonu o slobodnom prístupe k informáciám podarilo získať kópiu dôverného dokumentu, v ktorom majitelia autorských práv vyzývajú na vytvorenie dobrovoľného kódexu pre internetové vyhľadávače. Ten by mal zabezpečiť, že sa spotrebitelia dostanú len k bezpečným a legálnym zdrojom zábavného obsahu.

Navrhované opatrenie by viedlo k úplnému odstráneniu odkazov na stránky ako sú The Pirate Bay alebo isoHunt vo výsledkoch vyhľadávania. Na ich miesto by sa dostali certifikované weby. Prevádzkovatelia vyhľadávačov by podľa návrhu tiež nemali stránky s nelegálnym obsahom vôbec podporovať prostredníctvom reklamy alebo predajom kľúčových slov.

"Rast digitálnej ekonomiky v súčasnej dobe brzdí všadeprítomné porušenie autorských práv, čoho sme svedkami hlavne u zábavného obsahu," píše sa napríklad v dokumente. "Väčšiemu rozvoju nových legálnych služieb digitálneho obsahu bráni fakt, že musí súperiť s nelicencovanými stránkami obcházejúcimi zákony."

Dokument bol predložený na súkromnom stretnutí majiteľov autorských práv a prevádzkovateľov internetových vyhľadávačov, ktoré hostil britský minister kultúry Ed Vaizey 15. novembra minulého roka. Podľa organizácie Open Rights Group by však takéto rokovania mali byť verejné. "Nielenže návrh obsahuje pár nebezpečných nápadov, ale zároveň trpí ťažkým demokratickým deficitom," varuje na blogu ORG aktivista Peter Bradwell. Celý proces by mal podľa neho byť úplne transparentný a sám volá po jeho dôkladnej analýze. Inak vraj hrozí, že sa budú opakovať chyby spôsobené pri schvaľovaní dokumentov ACTA, Sopa alebo Pipa.

ORG upozorňuje na niekoľko zvlášť znepokojujúcich častí návrhu, ako napríklad tú, podľa ktorej by šlo pirátske stránky odstrániť z vyhľadávačov aj bez súdneho príkazu. Dokument navyše nijako nešpecifikuje, akým spôsobom by prebiehalo posudzovanie zákonnosti jednotlivých stránok.

Zo záznamu z rokovania, ktorý má ORG tiež k dispozícii, vyplýva, že prevádzkovatelia vyhľadávačov chcú na najbližšom stretnutí s majiteľmi autorských práv predložiť vlastný návrh. ORG tentoraz nechce nechať nič na náhodu a vyzýva britské Ministerstvo kultúry, médií a športu k väčšej transparentnosti. "Je potrebné jasne stanoviť, ako a kedy bude stretnutie prebiehať a kto sa ho zúčastní. Tým dosiahneme otvorenejší a konštruktívnejší proces," píše Bradwell.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať