HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Androidový vírus, ktorý používateľov môže sledovať cez kameru

Bezpečnosť
0

androidbugtrashgaller.jpg Na univerzite v Indiane vyvinuli vedci v spolupráci s americkým námorníctvom (Naval Surface Warfare Center) nový variant malvéru - androidového trójskeho koňa PlaceRaider. Ide o tzv. vizuálny malvér, ktorý zneužíva fotoaparát smartfónu na zhotovovanie snímok okolia a z nich potom vytvorí 3D model. Sleduje tak prostredie, v ktorom sa používateľ pohybuje. Najkvalitnejšie snímky odosiela na vzdialený server. Pomocou fotoaparátu a ďalších senzorov dokáže vytvoriť aj trojrozmerné modely vnútorného prostredia, a tak hackeri môžu kradnúť „virtuálne objekty", napríklad finančné dokumenty, informácie z počítačového monitora, osobné údaje, sledovať čiarové kódy, QR kódy a pod. PlaceRaider vie vypnúť zvuk fotoaparátu, takže majiteľ telefónu si nič nevšimne. Funguje na všetkých verziách operačného systému od Android 2.3 Gingerbread vyššie. Program bol otestovaný na 20 smartfónoch, ich používatelia vôbec neprišli na to, že sú sledovaní.

Ďalšie informácie možno nájsť na tejto stránke.

Ďalší podobný malvér, ktorý vyvinuli vedci, sa volá Soundminer. Ten má funkciu rozpoznávania reči, je schopný sledovať telefónne hovory a zaznamenať napríklad číslo kreditnej karty, ak ho používateľ vysloví alebo zadá na klávesnici telefónu.

Máme sa teda obávať toho, že nás budú naše smartfóny sledovať? Zatiaľ nie. Ide o programy vyvinuté vedcami, ktoré sú pre bežných hackerov príliš komplikované a ťažko ovládateľné. Vedci chceli len dokázať, že pomocou smartfónov možno robiť takéto „kúsky". Na získanie relevantných informácií však treba spracovať obrovské množstvo dát, a tak môžu byť takéto programy zaujímavé skôr pre vládne služby.

Zdroj: pcworld.com
thinkdigit.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať