
Antisolárny panel získava energiu z chladu nočnej oblohy
Prototyp generátora výskumníkov zo Stanfordovej univerzity vyrobil dostatok elektriny na napájanie malého LED svetla využitím teplotného rozdielu medzi Zemou a vesmírom. Väčšia verzia takéhoto zariadenia by raz mohla osvetľovať miestnosti, nabíjať telefóny alebo napájať ďalšiu elektroniku na odľahlých miestach alebo v oblastiach, kde v noci, keď solárne panely nefungujú, nie je dostatok elektrickej energie.
Jadrom nového zariadenia je termoelektrický generátor, ktorý vyrába elektrinu, keď je jedna jeho strana chladnejšia ako druhá. Strana generátora smerujúca k oblohe je pripevnená k hliníkovej doske utesnenej pod priehľadným krytom a obklopenej izoláciou, ktorá zabraňuje prenikaniu tepla. Doska zostáva chladnejšia ako okolitý vzduch, keďže odpudzuje akékoľvek teplo, ktoré absorbuje ako infračervené žiarenie.
Spodná časť generátora je pripojená k hliníkovej doske, ktorá je neustále ohrievaná okolitým vzduchom. V noci, keď nesvieti slnko, môže byť horná doska chladnejšia o niekoľko stupňov Celzia ako spodná časť generátora. Inžinier Wei Li zo Stanfordovej univerzity a jeho kolegovia otestovali prototyp s veľkosťou 20 centimetrov za jasnej decembrovej noci v kalifornskom Stanforde. Generátor vyrobil asi 25 miliwattov energie na štvorcový meter zariadenia, čo stačilo na rozsvietenie malej LED žiarovky.
Tím predpokladá, že zlepšením dizajnu, napríklad lepšou izoláciou okolo chladnej hornej dosky, by sa mohla zvýšiť produkcia aspoň na 0,5 wattu na štvorcový meter. Je to síce oveľa menej energie, ako produkujú solárne panely, ktoré dodávajú najmenej 100 wattov na štvorcový meter, ale tento nočný generátor môže byť užitočný ako núdzové záložné napájanie alebo zdroj energie pre ľudí žijúcich v oblastiach bez prístupu k rozvodnej sieti.
„Typická žiarovka môže spotrebovať niekoľko wattov elektriny,“ hovorí Shanhui Fan, elektrotechnik zo Stanfordovej univerzity, ktorý sa podieľal na prácach na prototype. „Zariadenie, ktoré by zaberalo niekoľko štvorcových metrov strešného priestoru, by tak mohlo osvetľovať miestnosť energiou z nočnej oblohy.“
Generátor by mohol pomôcť vzdialeným meteorologickým staniciam alebo iným senzorom prostredia napríklad v polárnych oblastiach, kde po celé mesiace nesvieti slnko. Štúdia s názvom Generating Light from Darkness bola publikovaná v časopise Joule.
Zdroj: ciencenews.org.