NICEBOY_062022 NICEBOY_062022 NICEBOY_062022

Umelá inteligencia sa naučila chápať a riešiť úlohy. Zvládla školský test ôsmakov

Technológie
0

Aristo úspešne absolvoval školský test pre ôsmakov. Možno si poviete, že to nie je nič zvláštne, lenže Aristo nie je školák, ale program umelej inteligencie. A odborníci považujú zvládnutie tejto úlohy za „referenčný bod vo vývoji AI“. Pred štyrmi rokmi bolo viac ako 700 počítačových vedcov zapojených do súťaže, ktorej cieľom bolo vybudovať umelú inteligenciu, ktorá by mohla prejsť školským testom určeným pre trinásťročných žiakov. V hre boli peniaze v hodnote 80 000 dolárov. Ani jeden prototyp však nepresiahol úspešnosť 60 %.

Jazykové a logické schopnosti umelej inteligencie skrátka nezodpovedali tým, ktoré sa očakávajú od študentov pri vstupe na strednú školu. Problém je v tom, že hoci dnešné stroje vynikajú v určitých úzkych úlohách, stále im chýba to, čo by sme mohli nazvať zdravým rozumom. Ten zahŕňa pochopenie situácií, s ktorými sa stretávame, a jazyka, ktorým komunikujeme, ako aj schopnosť rýchlo a flexibilne aplikovať tieto vedomosti na nové okolnosti.

Úlohu sa podarilo splniť až v tomto roku, a to vedcom z Allenovho inštitútu umelej inteligencie. Ich systém zo 119 otázok v teste správne zodpovedal viac ako 90 percent. A to ešte nie je všetko, program zvládol aj viac ako 80 % otázok z inteligenčných testov pre stredoškolákov, v ktorých nejde o úlohy s obrázkami, ale o výber správnej odpovede z viacerých možností.

Je to významný pokrok vo vývoji AI, ktorá dokáže pochopiť jazyk a napodobniť logiku a rozhodovanie ľudí. Nejde to síce o úplný test strojovej inteligencie, ale skúma sa tu niekoľko schopností úzko spojených s inteligenciou vrátane porozumenia jazyka, zdôvodňovania a používania zdravého úsudku. Jeden z najzaujímavejších aspektov týchto testov je ich odstupňovaná a mnohostranná povaha – rôzne otázky skúmajú rozličné typy vedomostí a líšia sa v stupni náročnosti. Preto zvládnutie tejto úlohy trvalo mnoho rokov.

Aristo je komplikovaný systém, ktorý kombinuje niekoľko metód AI. Je určený iba na interpretovanie jazyka, čo znamená, že dokáže odpovedať na otázky s možnosťou výberu z viacerých odpovedí, ale nie na otázky, ktoré obsahujú ilustráciu alebo graf. Spája strojové čítanie s porozumením a NLP (neuro-linguistic programming – neurolingvistické programovanie), textové implikácie, uvažovanie s neurčitosťou a štatistické techniky pre veľké súbory. V inštitúte ho považujú za míľnik „na dlhej ceste smerom k stroju, ktorý hlboko chápe vedu a spĺňa pôvodný sen Paula Allena o digitálnom Aristotelovi“.

Zdroj: techxplore.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI vzdelavanie pocitac system

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať