SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Apple začal s výstavbou obrieho dátového centra

Technológie
0

datacenter_apple_prineville.jpg Podľa informácií denníka The Oregonian začala spoločnosť Apple budovať svoje zatiaľ najväčšie dátové centrum v meste Prineville v Oregone. Malo by využívať výhradne „zelenú" energiu.

Nové stredisko prekoná doterajšiu jednotku Applu v meste Maiden v štáte Severná Karolína, ktorý sa stará o službu iCloud a čiastočne aj iTunes. Poslanci okresu Crook potvrdili, že si Apple dlhodobo prenajal pozemky a začal stavbu. Nové dátové centrum by malo byť ešte väčšie. Spoločnosť jeho plány predstavila už v decembri minulého roka. Podľa nich by malo ísť o dve budovy s celkovou plochou 63-tisíc štvorcových metrov (teda 6,3 hektára). Budovy budú rozdelené najmenej do 16 samostatných sál určených na umiestnenie serverov.

Aj keď to zatiaľ Apple oficiálne nepotvrdil, podľa neoficiálnych informácií by malo dátové centrum využívať výlučne energiu z obnoviteľných zdrojov, predovšetkým vody a vetra. Celková spotreba je odhadovaná na 31 megawattov.

Podľa denníka Oregonian bude stavba centra označovaného ako Maverick stáť približne 68 miliónov dolárov. Do ceny treba započítať aj posilnenie dátovej infraštruktúry, pretože existujúca prenosová kapacita by nárokom na objem prenášaných dát nestačila. Všetku dostupnú kapacitu totiž spotrebúva sociálna sieť Facebook, ktorej dátové centrum stojí približne kilometer od Mavericku. V štáte Oregon majú svoje dátové centrum umiestnené aj spoločnosti Google a Amazon. Podľa denníka sú príčinou aj priaznivé ceny elektrickej energie a dobrá dátová infraštruktúra. Tieto „dátové továrne" však neriešia jeden z hlavných problémov Oregonu - vysokú nezamestnanosť. S ohľadom na vysokú mieru automatizácie a sebestačnosti tu získa prácu približne 100 až 150 ľudí.

Finančný riaditeľ Applu Peter Oppenheimer už skôr informoval o tom, že nové dátové centrum by sa malo uviesť do prevádzky v druhej polovici roka 2013. Apple takisto oznámil, že zakúpil 60 hektárov pozemkov niekoľko kilometrov od svojho dátového centra v Kalifornii, kde chce vybudovať solárnu elektráreň, ktorá by mala slúžiť na napájanie tohto centra. Predpokladaný ročný výkon elektrárne je 124 mil. kW, v priemere teda 14 MW za hodinu.

Podľa Oppenheimera by mal Apple „významnú časť" elektriny, ktorú potrebuje na svoju prevádzku, získavať z obnoviteľných zdrojov už vo februári budúceho roka. Ďalej oznámil, že do konca tohto roka by tento druh mala využívať „drvivá väčšina" serverov prevádzkujúcich službu iCloud. Zmienil sa aj o tom, že Apple plánuje postaviť svetelnú elektráreň aj v štáte Oregon. Pravdepodobne až po dokončení výstavby dátového centra.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať