NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Asus Zenbook 13 -tenký výkonný ultrabook s OLED displejom a numerickým touchpadom

3

Presné typové označenie recenzovaného ultrabooku je UX325EA. Potenciálnych záujemcov určite upúta OLED displej so sýtymi a žiarivými farbami a možnosť prepnutia touchpadu do režimu numerickej klávesnice.

Dizajn zatvoreného ultrabooku umocňuje logo ASUS na veku displeja. V ňom sa stretávajú stredy jemne vybrúsených sústredných kružníc. Tie pri pohľade z rôznych uhlov, alebo  nakláňaní vytvárajú zaujímavé svetelné efekty.

Po roztvorení notebooku vás zaujme elegantné zahĺbenie plochy okolo klávesnice a pocítite, že kĺb ErgoLift trochu nadvihne spodnú stenu od podložky. Zníženie roviny povrchu kláves  je jednak ergonomické, pretože klávesy môžu mať vyšší zdvih, v tomto prípade 1,4 mm a taktiež praktické, pretože pri zatvorenom notebooku sa klávesy nedotýkajú displeja. Klávesnica je samozrejme podsvietená. Zdvihnutím zadnej časti spodnej steny sa zaistí lepší prístup chladiaceho vzduchu k mriežke tvorenej maticou drobných otvorov, kadiaľ je nasávaný do vnútra. Zároveň sa na takto mierne šikmo nadvihnutej klávesnici lepšie píše a pri zapnutom podsvietení lepšie vidíte symboly na klávesoch. Povrch touchpadu je hladný a prsty sa po ňom dobre kĺžu. Už spomínané prepnutie touchpadu ASUS NumberPad 2.0 do režimu, keď sa na ňom zobrazí podsvietená dotyková numerická klávesnica je užitočná hlavne pre ľudí pracujúcich s tabuľkami, či dokumentmi obsahujúcimi veľa čísel.  Tento režim sa aktivuje ikonou v pravom hornom rohu touchpadu. Aj po zobrazení  numerickej klávesnice stále fungujú gestá na pohyb kurzora.

Dominantou ultrabooku je jednoznačne OLED displej s uhlopriečkou 13,3 palcov a Full HD rozlíšením, OLED technológia umožňuje zobraziť žiarivejšie, živšie farby a tiež „hlbokú“ čiernu. Tento typ displeja dokáže vypínať a aktivovať každý pixel individuálne, čím sa dosahuje extrémne vysoký kontrast a  maximálnu svietivosť až 400 nitov. OLED displej prináša aj benefity, čo sa týka potlačenia modrej zložky farebného spektra, respektíve posun modrej zložky, ktorá má u bežných displejov vlnovú dĺžku 415 - 450 nm na vlnovú dĺžku 460 nm. Táto vlnová dĺžka je priaznivejšia, čo sa týka vplyvu sietnicu oka pri dlhšom používaní a taktiež na kvalitu spánku, ak notebook používate večer pred spaním. ASUS uvádza, že sa mu podarilo dosiahnuť redukciu škodlivej modrej zložky svetla až o 70 %. Navyše posunutie spektra na 460 nm na rozdiel od softvérových filtrov nespôsobuje skreslenie farieb. Výrobca udáva 100 % pokrytie farebného gamutu DCI-P3 a certifikácie PANTONE a VESA DisplayHDR True Black, čo zaručuje naozaj hlbokú čiernu a vysoký dynamický rozsah jasu aj farieb. Na svoje si teda prídu nielen milovníci filmov a videí, ale aj grafici, či editori fotografií, samozrejme v intenciách uhlopriečky obrazovky a výkonu ultrabooku. Prekvapilo ma, že vernosť a dynamika farieb zostala zachovaná aj pri nižších hodnotách jasu, kedy farebné podanie klasických LCD displejov je viditeľne horšie. Hráčov, v prípade ultrabooku samozrejme len príležitostných poteší aj veľmi rýchla odozva, ktorá je približne 50x rýchlejšia v porovnaní s bežnými LCD displejmi. Mimochodom ASUS má v ponuke aj herné notebooky s OLED displejom.

Nad displejom je nielen klasická, ale aj IR kamera, takže na autentifikáciu používateľa môžete využiť sken tváre v rámci technológie Windows Hello. Je to rýchle, bezpečné a hlavne praktické, takže tvárová biometria plne nahradí snímač odtlačkov prstov, ktorý tento ultrabook nemá.

Procesor Intel Core i7 1165G7  11-tej generácie dokáže v prípade potreby krátkodobo zvýšiť taktovaciu frekvenciu z 1,8 až na 4,7 GHz, čo oceníte pri krátkodobých úlohách náročných na výpočtový výkon. TDP má rozsah 12-28 Watt. Na čipe je integrovaná relatívne výkonné grafické jadro Intel Iris Xe, pričom GPU je taktovaná na 1,3 GHz. Zahrať si môžete aj menej náročné hry, avšak treba si uvedomiť, že ide o ultrabook s hrúbkou necelých 14 mm, takže chladiaci systém sa pri vysokej záťaži musí činiť. Tepelnú bilanciu výrazne vylepšuje kovové telo. Pomocou aplikácie MyASUS môžete nastaviť tichý režim, teda obmedzenie otáčok chladiaceho ventilátora, samozrejme adekvátne sa zníži maximálny výkon. Kvalita zvuku je vzhľadom k rozmerom zariadenia mierne nadpriemerná. V oblasti nízkych tónov reproduktory Harman Kardon robia čo môžu. Na bežné používanie, napríklad pozeranie filmu interné reproduktory úplne postačia. Výrobca ušetril miesto pre Jack konektor, avšak v balení je redukcia z USB na 3,5 mm Jack, takže môžete slúchadlá, či externé reproduktory pripojiť aj káblom.

Používateľ má k dispozícii dva porty USB-C s podporou technológie Thunderbolt 4,  HDMI konektor, USB port typu A a slot na microSD pamäťovú kartu.

Porty na ľavej strane

USB port a slot na pamäťovú kartu na pravej strane

V balení je 65 W nabíjačka. Batéria má kapacitu 67 Wh. Pri bežnej práci a komfortnej intenzite podsvietenia vám batéria vystačí na 9 - 12 hodín. Pri stiahnutom jase a aplikácii nenáročnej na výkon, by sa možno dala dosiahnuť aj výrobcom deklarovaná výdrž 18 hodín.

Verdikt: Kompaktný dizajnový ultrabook s kvalitným OLED displejom a dlhou výdržou batérie 

Technické údaje: Procesor: Intel Core i7 1165G7 Tiger Lake, 10 nm SuperFin technológia, taktovacia frekvencia 2,8 – 4,7 GHz; 16 GB RAM LPDDR4X; 512 GB M.2 PCIe SSD disk, grafika Intel Iris Xe; displej: 13,3 palcový OLED 1920 x 1080 px; konektivita: 802.11ax (WiFi 6), Bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 home; konektory: 2 x USB-C, 1 x USB 3.2 (Typ-A), HDMI, batéria 67Wh,  rozmery  304,2 x 203 x 13,9  mm, hmotnosť 1,14 kg . Cena 1 169 eur

+ OLED displej,  touchpad s numerickými klávesmi, slot na microSD kartu,    

- nič podstatné

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Displej

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS ZenBook 13

3 komentáre

A to kto si môže toto dovoliť na Slovensku? reakcia na: Asus Zenbook 13 -tenký výkonný ultrabook s OLED displejom a numerickým touchpadom

22.10.2021 16:10
A to kto si môže toto dovoliť na Slovensku? Videli ste koľko platia v práci?
Reagovať

Svine, ako zdvihli ceny notebookov, aj tých najšítnejších reakcia na: Asus Zenbook 13 -tenký výkonný ultrabook s OLED displejom a numerickým touchpadom

21.10.2021 15:10
Svine, ako zdvihli ceny notebookov, aj tých najšítnejších
Reagovať

RE: curiosity na Marse sa teraz volá curvy_oh_shitty reakcia na: Svine, ako zdvihli ceny notebookov, aj tých najšítnejších

21.10.2021 18:10
curiosity na Marse sa teraz volá curvy_oh_shitty, keď vidím tieto notebooky za tieto cenovky premrštené
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať