SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Autonómne nákladné drony by už čoskoro mohli prepravovať tovar lacnejšie a ekologickejšie

1

Kalifornský startup Natilus vyvíja masívne autonómne nákladné drony, o ktorých hovorí, že znížia náklady na leteckú prepravu o 60 %, pričom ich emisie uhlíka budú nižšie o 50 %. Spoločnosť teraz oznámila, že získala predobjednávky v hodnote 6 miliárd dolárov na viac ako 440 týchto lietadiel. Prepravcovia musia urobiť kompromis medzi rýchlosťou a nákladmi, keď sa rozhodujú, ako chcú prepraviť náklad na veľké vzdialenosti.

Posielanie nákladu letecky je rýchlejšie, tovar môže byť doručený už za jeden deň (preprava loďou môže trvať týždne), ibaže tento spôsob je šesťkrát drahší ako námorná nákladná doprava a produkuje podstatne viac emisií uhlíka. Nákladné lietadlá vyzerajú dosť podobne ako osobné lietadlá – majú krídla umiestnené blízko stredu valcovitého trupu. Väčšina tovaru sa však prepravuje na obdĺžnikových paletách, takže po naplnení valcového nákladného priestoru zostáva značný priestor nevyužitý.

Nákladné drony Natilus majú nákladné priestory v tvare, ktorý umožňuje pojať až o 60 % viac nákladu ako štandardné lietadlá rovnakej veľkosti. Majú aj efektívnejší hybridný dizajn krídel, vďaka čomu by mali byť úspornejšie aj z hľadiska spotreby paliva. Okrem toho sú pripravené na autonómny let, čo znamená, že zákazníci by nemuseli platiť posádke (ale až po tom, čo predpisy umožnia úplnú autonómiu).

Natilus vykonal dve kolá testovania v aerodynamickom tuneli, aby overil dizajn svojich nákladných dronov. Plánuje vyrobiť štyri modely lietadla: verziu na krátke vzdialenosti s nosnosťou 3,8 tony, verziu na stredné a dlhé trasy s nosnosťou 60 ton a dve verzie na dlhé lety so 100 a 130 tonami užitočného zaťaženia. Ako prvá sa dostane do výroby najmenšia verzia dronu, pričom dodávky sa očakávajú v roku 2025.

Zdroj: freethink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

startup reakcia na: Autonómne nákladné drony by už čoskoro mohli prepravovať tovar lacnejšie a ekologickejšie

24.2.2022 18:02
firma co vznikla v roku 2014 a v 2020 planovala postavit prve 61 metrove lietadlo. dnes je rok 2022 a maju 3d render a video modelu z testovacieho tunela. Boeing, Airbus, Embraer ale aj dalsi ako Lockheed Martin, Saab atd, vsetko sukromne spolocnosti ktore roky pracuju na ekonomickej uspornosti svojich lietadiel a urcite prestudovali X tvarov kridel . Boeing dokonca staval space shuttle. 60 percentna uspora nakladov je velmi tazko uveritelna.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať